Žodis diabètes senovės graikų kalboje reiškia „sifonas“ – taip pažymima, kad sergantis žmogus gausiai šlapinasi. Vėliau pridėtas lotyniškas žodis mellitus reiškia „saldus, kaip medus”. Pirmasis diabetą aprašė Aretėjus iš Kapadokijos (I a. pr. Kr.) – jis teigė, kad ligą sukelia gyvatės įgėlimas.
Senovėje cukrinio diabeto diagnostika buvo labai paprasta – gydytojas tiesiog paragaudavo ligonio šlapimo ir pajutęs „medaus saldumą“ nustatydavo diagnozę. Šiuo metu diagnozuojant diabetą ir diferencijuojant jo tipus kartais pasitelkiami net genetiniai tyrimai.
Po žodžiu diabetas slepiasi ne viena, o net kelios visiškai skirtingos ligos:
- I tipo cukriniu diabetu susergama, kai imuninė sistema sunaikina kasos ląsteles, gaminančias insuliną. Šiuo atveju jokia dieta ar „stebuklingi“ maisto papildai nepadės – insulino injekcijų reikės kasdien visą likusį gyvenimą.
- II tipo cukriniu diabetu susergama, kai insulino yra per mažai arba jis neveikia tinkamai. Labai dažnai ši liga yra susijusi su gyvenimo būdu – antsvoriu, fizinio aktyvumo stoka, nevisaverte mityba. Gydytojas gali paskirti gliukozės kiekį kraujyje mažinančių tablečių arba net insulino, tačiau dažnai vien pakeitus gyvenimo būdą sulaukiama gerų rezultatų.
- Gestacinis cukrinis diabetas – tai nėštumo metu atsiradęs medžiagų apykaitos sutrikimas. Jis dažniausiai gydomas dieta ir, tik jei to nepakanka – insulinu. Pagimdžius ši liga išnyksta.
- Genetinis, MODY cukrinis diabetas – tai paveldima liga, nustatoma atlikus genetinius tyrimus ir gydoma dažniausiai tabletėmis.
- Necukrinis diabetas – tai reta liga, nesusijusi su kasos patologija. Jis taip pat turi du tipus.
Pavadinimas insulinas kilo nuo lotyniško žodžio insula – „sala“. Tai susiję su kasos sandara – insuliną gaminančios ląstelės išsidėsto grupėmis, kurias jų atradėjas Paulius Langerhansas pavadino salelėmis.
Insuliną gaminančią kasą turi ne tik žmogus, bet ir kiaulės, voverės, delfi nai ir kiti žinduoliai, taip pat kai kurios žuvys ir sraigės. Nors laukiniai gyvūnai cukriniu diabetu suserga labai retai, naminiai šuniukai ir katinėliai serga vis dažniau. Nustačius diabetą, augintiniui reikia tikrinti glikemiją, kontroliuoti dietą ir leisti insuliną visai taip pat kaip ir žmogui.
Sergant I tipo cukriniu diabetu, galima valgyti viską. Tačiau daug greitai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto poveikis primena važiavimą amerikietiškais kalneliais – glikemija kyla greitai ir aukštai, o pradėjus veikti insulinui taip pat greitai krenta.
Insulino žmogaus organizmo ląstelėms reikia visada, net miegant ir badaujant. Todėl sergant I tipo cukriniu diabetu insulino visiškai atsisakyti nevalia net trumpam.
Diabetas neturėtų tapti priežastimi atsisakyti profesionalaus sporto. Amerikietis plaukikas Garis Holas jaunesnysis (Gary Hall Jr.) susirgo I tipo cukriniu diabetu būdamas 25 metų. Kai gydytojas liepė atsisakyti didžiojo sporto, Garis atsisakė… gydytojo. Per savo karjerą jis laimėjo 10 olimpinių medalių – 6 iš jų jau po diagnozės.
Daugiausia cukriniu diabetu (I ir II tipo) sergančių žmonių (daugiau kaip 20 % populiacijos) yra Maršalo salose, Tuvalu, Nauru, Naujojoje Kaledonijoje, Kiribatyje, Mauricijuje.
Nuo pat 1922 m., kai F. Bantingas atrado insuliną, gydytojai ir mokslininkai spėlioja, kad cukrinis diabetas bus išgydomas po 5 metų. Deja, bet 2019 m. jie vis dar sako tą patį.