Klaipėdos vaikų ligoninės Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėją Liną Mikelį kalbina Asta Berdikšlienė
Sveikatos priežiūros rekomendacijose nurodoma vengti vartoti alkoholinius gėrimus sergant cukriniu diabetu, tačiau ką naudinga žinoti, jei nepavyksta to išvengti? Atsakyti į rūpimus klausimus apie alkoholio vartojimą ir poveikį organizmui sergant cukriniu diabetu sutiko vaikų intensyviosios terapijos gydytojas Linas Mikelis.
Gal galite papasakoti, kokie procesai vyksta organizme apsinuodijus alkoholiu ir kurie organai pažeidžiami labiausiai?
Alkoholis – viena iš narkotinių medžiagų, žmonių naudota nuskausminimo tikslu iki XIX amžiaus vidurio, atradus eterį narkozei, palaipsniui jo buvo atsisakyta. Alkoholis, būdamas centrinės nervų sistemos depresantu, turi visas narkozei būdingas stadijas. Pagrindinis jo poveikis galvos smegenims – smegenų žievei, gumburui, tinkliniui dariniui ir nugaros smegenims. Didėjant alkoholio koncentracijai kraujyje, sukeliami pojūčiai nuo lengvo linksmumo, sujaudinimo iki širdies ir kraujagyslių, taip pat kvėpavimo depresijos (slopinimo) ir mirties.
Alkoholiui patekus į smegenis, išskiriamas dopaminas ir endorfinai. Etanolis yra tiesiogiai toksiškas neuronams ir sukelia jų mirtį, o jo pirminis metabolitas – etanalis (acetaldehidas, kuris yra daugiausiai sudaromas kepenyse ir smegenyse) ypač kenksmingas visiems biologiniams procesams, nes yra neblogas oksidatorius organinėse reakcijose. Dėl to lengvai reaguoja su baltymais, tarp jų ir DNR (dėl DNR pažaidos gaunami kancerogeniniai ir sendinantys efektai). Jautriausi organai šiam toksiniam poveikiui – kepenys, smegenys ir širdis.
Vienkartinis alkoholio pavartojimas, žinoma, veikia visus organus, tačiau ilgalaikių organų pažeidimų nesukelia. Ilgalaikis alkoholio vartojimas pažeidžia visus organus ir organizmo sistemas. Ypatingas pavojus – negimusiam vaisiui dėl jo kepenų negebėjimo apdoroti etanolį.
Kuo apskritai pavojingas alkoholis ir kitos toksinės medžiagos, sergant diabetu?
Etanolis trikdo kepenų funkciją ir gliukozės gamybą, tad reikia tikėtis aktyvesnių gliukozės lygio kraujyje svyravimų alkoholio vartojimo metu. Sergant diabetu, sutrinka insulino gamyba arba / ir jautrumas jam. Pats etanolis taip pat trikdo jautrumą insulinui ir hormoninį atsaką į žemą gliukozės lygį. Reguliariai vartojant, įvairių audinių jautrumas didėja, tačiau paties vartojimo metu mažėja. Dėl to diabetas lemia papildomas rizikas reguliariai vartojant alkoholinius gėrimus. Žinoma, reikia nepamiršti, kad apetito jausmas gali kisti apsvaigimo metu, kas trikdo reguliarų valgymą. O sergantys 2 tipo cukriniu diabetu vartoja medikamentus, todėl svarbu žinoti apie jų galimą reakciją su alkoholiu. Diabetas neturės įtakos organizmo gebėjimui apdoroti (ar neapdoroti) toksinus daugiau, nei tai veiks gliukozės lygio svyravimai kraujyje. Dėl to, jei pačios medžiagos nesąveikauja su insulinu, jautrumu jam, gliukozės metabolizmu, medikamentais, galima tikėtis tų pačių rezultatų kaip ir sveikam asmeniui. Jei kalbėtume apie kitus narkotikus, svarbu atsižvelgti į analogišką alkoholiui reguliaraus insulino, kitų vaistų ir maisto vartojimo sutrikimą dėl apsvaigimo.
Kodėl alkoholis sukelia stiprią hipoglikemiją, nors yra angliavandenis?
Žmonės klysta manydami, kad alkoholis – angliavandenis. Chemine prasme ir alkoholis, ir gliukozė (angliavandenis) yra angliavandeniliai. Tačiau alkoholis dėl savo hidroksilinės (OH) grupės nėra angliavandenis, jis yra ALKOHOLIS. Paradoksas, alkoholio 1 gramo energinė vertė – 7 kcal, gliukozės – 4,1 kcal. Atrodytų, alkoholis – idealus energetikas, tačiau kad ląstelė pasisavintų alkoholį, ji turi sunaudoti gliukozę ir vandenį. Viskas vyksta skirtinguose ląstelės energiniuose cikluose. Kaip ir gliukozė, jo metabolizmas baigiasi Krebso cikle, tačiau palaikyti savo energijos lygius vien juo nerekomenduotina. Pats etanolis lemia organizmo atsaką į žemą gliukozės lygį, jo poveikis maskuoja hipoglikemijos simptomus, trinka išorinis pasirūpinimas savo būkle, maistu ir medikamentais. Visa tai lemia, kad sergantys diabetu dažniau patirs hipoglikemiją lankydamiesi baruose. Organizmo gebėjimas palaikyti gliukozės lygį kraujyje išliks sutrikęs ir kurį laiką po apsvaigimo pabaigos, tad kitą rytą galima tikėtis nepageidaujamų reiškinių ir drebančių rankų.
Ar sergant diabetu ir apsinuodijus toksinėmis medžiagomis būklė ir gydymas būna komplikuotesni?
Ne, sergant diabetu ir apsinuodijus toksinėmis medžiagomis būklė ir gydymas nebūna komplikuotesni. Intensyviojoje terapijoje į tai žiūrima kaip į du atskirus sveikatos sutrikimus, gydomas apsinuodijimas, kartu kontroliuojant diabetą. Apsinuodijimo gydymo algoritme yra dažna glikemijos (gliukozės kiekio kraujyje) kontrolė.
Ar nesergantis diabetu vaikas gali patirti sunkią hipoglikemiją, pavartojęs alkoholio?
Gali, nors „sveiki“ vaikai turi gerą glikemijos reguliacijos mechanizmą. Iš kitos pusės, dėkingas niuansas, kad vaikai nesuvartoja didelio kiekio alkoholio. O apsinuodiję alkoholiu patenka į medikų priežiūrą, tuomet dažnai kontroliuojama glikemija.
Ar praktikoje yra pasitaikiusi nuo alkoholio išsivysčiusi hipoglikeminė koma ar itin sunki ketoacidozė?
Taip, kolegė turėjo apsinuodijimo alkoholiu atvejį, kai hipoglikeminė koma ištiko vaiką, sergantį cukriniu diabetu, kuris turėjo insulino pompą. O ketoacidozė ar laktatacidozė įvairaus laipsnio bus visuomet.
Kodėl alkoholiu apsinuodijęs žmogus praranda sąmonę?
Trumpai tariant, dėl tiesioginio alkoholio poveikio smegenų žievei ir gumburui sutrikdomi jų vidiniai ryšiai.
Koks alkoholio kiekis yra pavojingas vaikui ir kodėl?
Labai įvairus, labai plačios ribos. Jos labai priklauso nuo daug faktorių: amžiaus, svorio, genetinių, socialinių, net kultūrinių. Gali būti pavojinga ir pusė butelio alaus (15 metų berniukui koma, o šlapime randame tik 0,6 promilės), o gali stipriai nepakenkti netgi išgertas butelis stipraus alkoholio (14 metų mergaitė išlieka sąmoninga, orientuota, šlapime – 2,7 promilės). Vaikai, skirtingai nei suaugusieji, turi žemesnius fermentų alkoholdehidrogenazės ir aldehidrogenazės lygius. Šie fermentai atsakingi už alkoholio skaldymą, todėl ir nedidelis kiekis alkoholio gali sukelti stiprų sveikatos sutrikdymą. Vaikams, apsinuodijusiems alkoholiu, svarbu socialinis elgesys, kyla įvairių grėsmių – traumos, smurtas (ir seksualinis) jų atžvilgiu, sušalimo (net vasaros periodu), palikimo be priežiūros (koma, vėmimas, uždusimas) atvejai.
Kaip artimieji turėtų suteikti pirmąją pagalbą vaikui, sergančiam cukriniu diabetu ir apsinuodijusiam svaigiosiomis medžiagomis?
Artimųjų pirmoji pagalba apsinuodijus, jei po apsinuodijimo praėjo mažiau nei dvi valandos ir vaikas sąmoningas – vimdymas ar skrandžio plovimas, skambutis 112 ir į ligoninę. Jei vaikas nesąmoningas – guldymas ant dešinio šono, kojas lengvai sulenkiant, skambutis 112 ir į ligoninę; stebėti dėl vėmimo ir kvėpavimo takų atvirumo (gaivinimas pagal ABC principą). Artimieji turėtų žinoti, kokia toksinė medžiaga buvo suvartota, jei tai vaistai – kokie, kiek, kada. Tai pagrindinė artimųjų pagalba sunkiai apsinuodijusiam vaikui. Nesiimkime spręsti, ar medžiaga toksinė, ar nelabai, palikime tai medikams, kurie turi toksikologijos žinių.