Vidutinis neįgalumo lygis skiriamas visiems iki 18 metų vaikams, kuriems diagnozuotas 1 tipo cukrinis diabetas, nes „neprognozuojamas asmens sveikatos būklės pasikeitimas, darantis įtaką asmens neįgalumo lygiui, asmens sveikatos sutrikimai yra nuolatinio ir nekintančio pobūdžio“ (www.ndnt.lt).
Specialieji poreikiai (1-ojo ar 2-ojo lygio spec. priežiūra) nustatomi dvejų metų laikotarpiui, „kai prognozuojamas asmens sveikatos būklės ar savarankiškumo kasdienėje veikloje pasikeitimas per artimiausius 24 mėnesius“ (www.ndnt.lt). Specialieji poreikiai nustatomi kompleksiškai įvertinus bazinį funkcionavimo lygmenį (t. y. medicininį kriterijų pagal asmens sveikatos būklę: ligas, traumas, patologines būkles ir su tuo susijusius organizmo funkcijų sutrikimus) ir galimybes būti savarankiškam kasdienėje veikloje. Nustatant specialiuosius poreikius veiklos ir gebėjimo dalyvauti kriterijai įvertinami balais, užpildžius asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti įvertinimo klausimyną.
Veiksmai, norint nustatyti vaiko neįgalumo lygį ir specialiuosius poreikius:
- Kreiptis į šeimos gydytoją dėl siuntimo į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT) (siuntimo galiojimo terminas – 60 dienų). Gavus siuntimą atkreipti dėmesį, ar yra visos reikalingos žymos.
- Per elektroninių valdžios vartų sistemą arba prisijungus elektroniniu adresu https://epaslaugos.www.ndnt.lt/registracija
užsiregistruoti vizitui į NDNT ir atvykti paskirtu laiku. Kadangi dėl vaiko diagnozės abejonių nekyla, vaikui kartu vykti nebūtina.
- Vykstant į NDNT teritorinį skyrių su savimi turėti:
- vaiko gimimo liudijimą, asmens tapatybės kortelę / pasą;
- vieno iš tėvų asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
- vieną vaiko nuotrauką (3 x 4 cm), kuri bus naudojama neįgalumo pažymėjimui;
- prašymą nustatyti neįgalumo lygį (prašymo formą iš anksto galima atsisiųsti iš http://ndnt.lrv.lt
arba užpildyti jau atvykus į NDNT skyrių);
- šeimos gydytojo siuntimą į NDNT.
- Pateikus visus dokumentus reikia užpildyti asmens veiklos ir gebėjimų klausimyną (tą pačią dieną arba kitu paskirtu laiku, o ekstremalios situacijos dėl COVID-19 metu klausimynas užpildomas bendraujant su NDNT specialistu telefonu). Su klausimynu reikėtų iš anksto susipažinti internete (pagal atitinkamą vaiko amžių) ir pasiruošti į jį atsakyti. Vaikams iki 4 m. klausimynas nepildomas – asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti koeficientas prilyginamas 1.0 ir skiriamas 1-ojo lygio spec. priežiūros poreikis. Atkreipiame dėmesį, kad šis klausimynas nėra pritaikytas vaikams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu. Rekomenduojama atsispausdinti klausimyną ir vykstant į NDNT jį turėti su savimi bei stebėti, ar darbuotojas užduoda visus klausimus būtent taip, kaip nurodyta klausimyne.
- Pildant klausimyną reikia pažymėti, kaip dažnai kiekviena iš išvardintų veiklų kėlė rūpesčių per paskutinį mėnesį:
0 balų – kai asmuo nepatiria veiklos ir gebėjimų dalyvauti sunkumų;
1 balas – kai asmuo patiria veiklos ir gebėjimų dalyvauti sunkumų – yra savarankiškas, tačiau kasdienėje veikloje kartais reikalingos techninės pagalbos priemonės ir kartais reikalinga kito asmens pagalba;
2 balai – kai asmuo patiria veiklos ir gebėjimų dalyvauti sunkumų – yra savarankiškas, tačiau kasdienėje veikloje visada reikalingos techninės pagalbos priemonės ir kartais reikalinga kito asmens pagalba;
3 balai – kai asmuo patiria veiklos ir gebėjimų dalyvauti sunkumų – nėra savarankiškas, kasdienėje veikloje visada reikalingos techninės pagalbos priemonės ir visada reikalinga kito asmens pagalba;
4 balai – kai asmuo patiria veiklos ir gebėjimų dalyvauti sunkumų – savarankiškai negali atlikti jokio veiksmo, reikalinga absoliuti pagalba, kasdienėje veikloje visiškai priklausomas nuo techninės pagalbos priemonės ir kitų asmenų.
Vaikams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, visada bus reikalingos techninės pagalbos priemonės (gliukomatis, diagnostinės juostelės, dūriklis, nuolatinis gliukozės jutiklis, insulino švirkštiklis, adatėlės, insulino pompa, pompos dalys, išmanusis telefonas) ir dažnai kito asmens pagalba, todėl visus klausimus galima vertinti 2–4 balais. Neleiskite NDNT darbuotojams kylančius sunkumus vertinti tik kaip fizinius, atsakinėdami į klausimus galvokite, kaip vaikas jaučiasi hipoglikemijos ar hiperglikemijos metu.
- 1-ojo lygio spec. priežiūros poreikis suteikiamas, kai viso klausimyno balų suma yra:
vaikams nuo 4 iki 6 – 38 arba daugiau balų;
vaikams nuo 7 iki 13 metų – 41 ir daugiau balų;
vaikams nuo 14 iki 18 metų – 37 ir daugiau balų.
Užpildžius klausimyną NDNT darbuotojas turi atspausdinti ir duoti susipažinti pasirašytinai su visu užpildytu klausimynu, kuriame matoma ir galutinė balų suma. NDNT teritoriniai skyriai sprendimą dėl neįgalumo lygio ir specialiųjų poreikių priima per 15 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų gavimo dienos.
Išmokos
Gavus dokumentus apie NDNT priimtus sprendimus, reikia kreiptis dėl išmokų:
- į „Sodros“ teritorinį skyrių arba www.sodra.lt
dėl neįgalumo šalpos pensijos (210 Eur) skyrimo;
- į savivaldybės Socialinės paramos skyrių arba www.spis.lt
dėl spec. priežiūros išmokos (1-asis lygis – 128,4 Eur, 2-asis lygis – 68,4 Eur) skyrimo. Ten pat reikia sutvarkyti ir dokumentus dėl papildomos išmokos neįgaliam vaikui (100 Eur) skyrimo.
Skundai
Jeigu netenkina NDNT sprendimai, pvz., neįgalumas vaikui skirtas ne iki 18 metų, spec. priežiūros lygis nustatytas tik vieneriems metams, skirtas 2-asis, o ne 1-asis spec. priežiūros lygis, galima per 30 kalendorinių dienų sprendimą (-us) apskųsti. Skundai gali būti pateikiami NDNT elektroniniu paštu info@ndnt.lt arba tiesiogiai atvykus į bet kurį NDNT teritorinį skyrių.
Vaikų, sergančių cukriniu diabetu, klubo „Diabeto IQ“ nariai dėl neįgalumo lygio ir specialiųjų poreikių nustatymo konsultuojami el. paštu info.smalsuciai@gmail.com.