Ar galite įsivaizduoti cukriniu diabetu sergančių vaikų stovyklą? Tikriausiai nesunkiai. O gliukozės kontrolę kiekvieno vaiko kraujyje? Daugumai tėvų yra nemenkas galvos skausmas suvaldyti vieno vaiko glikemiją, o ką jau kalbėti apie 34 paauglius! Tačiau klubas „Diabeto IQ“, jau penktus metus iš eilės organizuojantis stovyklas vaikams su cukriniu diabetu, iššūkių nebijo.
Stovyklaujantys vaikai dienos metu turi patys stebėti savo gliukozės kiekį kraujyje ir sugebėti reaguoti į pokyčius – toks reikalavimas yra keliamas visiems, norintiems savarankiškai, be tėvų, savaitę smagiai praleisti Šventojoje kartu su kitais „cukrinukais“. Iki šiol nakties metu stebėti glikemiją ir užtikrinti per dieną nusidūkusių stovyklautojų ramų miegą ir gliukozės kontrolę imdavosi specialiai apmokytas personalas – naktiniai matuotojai, kurie kas dvi valandas tikrindavo kiekvieno vaiko gliukozės kiekį kraujyje ir imdavosi reikalingų veiksmų jam sureguliuoti. Taip, kaip skautų stovyklose visą naktį budima prie ugnies, kad ši neužgestų, taip „cukrinukų“ stovyklose budima prie kiekvieno vaiko, kad šių neištiktų hipo ar hiperglikemija.
Šių metų stovykla ypatinga tuo, kad pirmą kartą Lietuvoje visų jaunuolių glikemija nakties metu buvo stebima realiu laiku per penkis kompiuterius. Idėja išbandyti centralizuotai stebėti visų stovyklos vaikų gliukozės kiekį kraujyje kilo klubo „Diabeto IQ“ vadovei Inai Juotkienei po to, kai klubo savanorė Renata Gudaitė socialiniame tinkle pasidalijo straipsniu apie Lenkijos ligoninėje taikomą praktiką pasitelkus naujausias technologijas personalui nuotoliniu būdu stebėti Endokrinologijos skyriuje besigydančių cukriniu diabetu sergančių vaikų glikemiją. Renata, paskatinta Inos ir kitų bendraminčių, ėmėsi šios nelengvos užduoties. Didelio noro ir užsispyrimo dėka Renatai pavyko sukurti sistemą, kuri labai palengvino ne tik stovyklos personalo naktinį darbą, bet ir leido vaikams ramiau ilsėtis.
Moteris pasakoja, kad visi organizaciniai dalykai užtruko apie savaitę. Dar neturintiems nuotolinės gliukozės kraujyje stebėjimo sistemos reikėjo ją sukurti, o iš jau turinčiųjų gauti prisijungimo duomenis. Prie sistemos kūrimo itin prisidėjo VšĮ Fondas „Ne apie mane”, padovanojęs net 10 siųstuvų „Miao Miao“, perduodančių jutiklių „Libre“ duomenis į išmaniuosius telefonus. Naktiniai matuotojai džiaugėsi nauja sistema, nes, matydami visų vaikų gliukozės duomenis ekrane, eidavo tik pas tuos, kurių gliukozės rodmenys neatitikdavo normos. „Ankstesniais metais vargdavome – tamsoje sunku surasti insulino pompas, sensorius, skenerius, žadindavome beveik kiekvieną, kad pasižiūrėtume gliukozės duomenis, vaikai nepailsėdavo, pykdavo, kad neleidžiame miegoti. Cukrų stebėti ekrane daug paprasčiau“, – įspūdžiais dalijosi savanorė Ernesta, viena iš naktinių matuotojų. Žinoma, susidurta ir su keblumais – kai kurie vaikai pamiršdavo įsijungti internetą telefone, todėl jutiklių duomenys nebuvo perduodami. Taip pat vienu metu užstrigo ir „Nightscout“ serveris, todėl reikėjo imtis įprastos praktikos – matavimo kas dvi valandas.
Klubas „Diabeto IQ“ nepaprastai didžiuojasi, kad pirmieji Lietuvoje išbandė centralizuotai stebėti kelių dešimčių asmenų glikemiją vienu metu, ir tiki, kad ši praktika bus pritaikyta ne tik kitų metų stovyklose, bet taip pat ir gydymo ar ugdymo įstaigose, kuriose būtina užtikrinti cukriniu diabetu sergančių asmenų saugumą