Vilija Kauneckienė
Dažnai asmenys, gyvenantys su cukriniu diabetu, gliukozės kiekiui kraujyje matuoti naudoja gliukozės jutiklius (sensorius). Tačiau gal ne kiekvienas jų išnaudoja visas šių technologijų teikiamas galimybes, pvz., nežino, kad galima suformuoti ataskaitas, parodančias, kaip sekėsi valdyti ligą per konkretų laikotarpį.
„LibreView“
Vienas populiariausių Lietuvoje gliukozės jutiklių „FreeStyle Libre“. Jo duomenims nagrinėti naudojama tikrai kokybiška ir informatyvi ataskaitų formavimo ir analizės programa „LibreView“, t. y. specialiai „Libre“ jutiklių skaitytuvams skirta duomenų valdymo platforma.

Susikūrus naują paciento paskyrą https://www.libreview.com, pagrindiniame ekrane matomas žalios spalvos mygtukas „Upload“. Jį paspaudus galima susieti „LibreView“ paskyrą, skaitytuvą ir kompiuterį, per kurį jungiamasi. Nors pačios programos parsisiųsti nereikia, ji instaliuoja valdiklius (angl. „drivers“), kurie leidžia perskaityti skaitytuvo informaciją ir užtikrinti duomenų ryšį. Instaliavus šiuos valdiklius, vėliau pati „LibreView“ programa inicijuoja prisijungimą prie skaitytuvo ir perskaito jame esančią informaciją apie glikemiją ir kitus veiksmus. Perskaičiusi informaciją, „LibreView“ automatiškai sukuria standartizuotas, lengvai suprantamas ir išsamias ataskaitas, kuriose pateikiama:- bendra apžvalga, kurioje matyti, kiek laiko procentais glikemija buvo normos ir ne normos ribose, apskaičiuojami glikemijos, suvartotų angliavandenių ir suleisto insulino vidurkiai (jei duomenys įvedami), prognozuojamas glikozilinto hemoglobino (HbA1c) rodiklis;- suformuojama ataskaita, apimanti kiekvieną pasirinkto laikotarpio dieną, apibendrinami savaitės, mėnesio ir ketvirčio duomenys.


Svarbu žinoti, kad duomenys imami tiesiogiai iš „Libre“ skaitytuvo arba „LibreLink“ programėlės, todėl, jei naudojamasi „MiaoMiao“, „Bubble“, „Blucon“ priedais, perduodančiais informaciją tiesiai į išmanųjį telefoną, programa „LibreView“, deja, negalės pateikti jokios ataskaitos.
„Medtronic Carelink“

„Medtronic Carelink“ ataskaitų formavimo įrankis sukurtas profesionalams specialistams, kurie analizuoja pacientų įkeltus diabeto valdymo duomenis (glikemijos pokyčius, insulino dozes, suvartojamus angliavandenius) ir pagal juos gali padėti pacientui atrasti tinkamesnį būdą valdyti ligą. Ataskaitų formatas bei jose pateikiama informacija yra aiški ir suprantama ir pačiam pacientui, todėl ir jis pats ar jo artimasis gali peržiūrėti apibendrintus duomenis ir nuspręsti, kaip pagerinti ligos valdymą.„Medtronic Carelink“ leidžia formuoti pačias pagrindines 6 tipų ataskaitas: suvestinė per pasirinktą laikotarpį, detali veiksmų ataskaita, jutiklio ar matuoklio duomenų apibendrinimas, dienos ir dienos detalioji ataskaitos, įrenginių nustatymo duomenys, hipoglikeminės ir hipeglikeminės būklės analizė.Viena iš įdomesnių ataskaitų yra suvestinė ataskaita per pasirinktą laikotarpį. Joje apžvelgiama paciento glikemijos kontrolė (kasdien, per naktį ir valgio metu) ir pateikiami išsamūs statistiniai duomenys. Ši ataskaita apibendrina ne tik vidutines maisto (angliavandeniais) dozes, bet ir kokia vidutinė glikemija būna prieš maistą (pvz., pusryčius) ir po maisto – tarsi vadovaujamasi įprastine ilgalaike praktika, kai glikemija buvo matuojama iš kraujo prieš sėdant valgyti ir po dviejų valandų po valgio.

Deja, hipoglikeminės ir hiperglikeminės būklės analizė prieinama tik sistemoje užsiregistravusiems profesionalams specialistams, todėl vertėtų šiuos duomenis analizuoti kartu su savo endokrinologu ar diabetologu. Šioje ataskaitoje programa, išanalizavusi visus ligos duomenis (jei jie tvarkingai įvedami), statistiškai sudėlioja, kokios dažniausios priežastys, tikėtina, sukėlė hipo ar hiperglikemiją. Būklės analizės pavyzdys

Taip pat specialistui profesionalui pateikiami apibendrinimai, ką pacientui vertėtų patarti, kad sumažintų tokių atvejų kiekį, ir kaip programa nustato tokius įvykius.
xDrip+

„Android“ išmaniojo telefono xDrip+ programėlė yra skirta nuolatinio gliukozės jutiklio duomenims surinkti ir kaupti. Ji patogi ir universali, sugebanti perskaityti įvairių jutiklių informaciją bei tinkama papildomai informacijai įvesti, pvz., suleidžiamo insulino dozė, suvartotų angliavandenių kiekis, pastabos. Ši programėlė patogi ir tuo, kad jai naudoti nebūtina kurti specialios paskyros internete ar kelti duomenų į „Nightscout“ svetainę. Deja, šios programėlės ataskaitos (statistika) nėra labai išsamios. Duomenys apibendrinami trijų tipų ataskaitose, atspindinčiose, kaip sekėsi valdyti glikemiją šiandien, vakar, pastarąją savaitę, mėnesį ar tris paskutiniuosius mėnesius.
Deja, nėra galimybės atidžiau išanalizuoti konkretaus laikotarpio, neapibendrinama insulino ir angliavandenių informacija, komplikuota ataskaitų spausdinimo galimybė.


