Asta Berdikšlienė
Hipoglikemija vadinama būklė, kai gliukozės kiekis kraujyje nukrenta žemiau nei 3,9 mmol/l (skirtingoms amžiaus grupėms ir esant tam tikroms diagnozėms ši riba gali būti kitokia). Tai yra tikras iššūkis organizmui – ląstelės iš kraujo ima gliukozę, kad galėtų funkcionuoti, o jei ten jos nėra, pamažu nustoja funkcionuoti visas kūnas ir ištinka koma.
Dažniausiai hipoglikemiją patiria asmenys, kurie serga cukriniu diabetu ir yra gydomi insulino terapija, tačiau pasitaiko atvejų, kai hipoglikemija ištinka ir dėl kitų ligų – kepenų (cirozė, hepatitas), inkstų ligų, kasos auglių, nepakankamos mitybos, alkoholio vartojimo ar gresiant 2 tipo cukriniam diabetui.
Hipoglikemijos simptomai
Net nepasimatavus gliukozės kiekio kraujyje, iš tam tikrų simptomų galima suprasti apie pavojingą būklę. Dažniausiai pasitaikantys (nebūtinai visi) hipoglikemijos simptomai yra šie:
- alkis,
- drebulys,
- šaltas prakaitas,
- sutrikusi rega,
- greitas širdies plakimas,
- nuovargis,
- galvos skausmas,
- išsiblaškymas, negalėjimas susikoncentruoti,
- dirglumas,
- sumišimas,
- miego metu sapnuojami košmarai.
Sunkios hipoglikemijos metu gali atsirasti simptomų, rodančių, kad smegenims trūksta gliukozės ir jos nebegali normaliai funkcionuoti:
- agresyvumas,
- nesiorientavimas erdvėje,
- traukuliai,
- sąmonės netekimas.
Kai kurie pacientai nejaučia hipoglikemijos, jų kūnas neatpažįsta ir nereaguoja į nukritusį gliukozės kiekį kraujyje. Dažniausiai tai nutinka dėl to, kad asmens gliukozės kiekis kraujyje linkęs dažnai kristi, esama naktinių hipoglikemijų, asmuo serga neuropatija, vartoja vaistus, slopinančius centrinę nervų sistemą, yra išgėręs alkoholio, yra vyresnio amžiaus (daugiau kaip 65 m.).
Hipoglikemijos priežastys
Hipoglikemiją dažniausiai sukelia netinkama diabeto kontrolė, kai:
- suleidžiama per daug ilgo veikimo insulino;
- neteisingai apskaičiuojamas insulino ir angliavandenių santykis ir suleidžiama per daug greito veikimo insulino;
- kartu su insulinu vartojama per didelė kitų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių vaistų dozė;
- užsiimama aktyvia aerobine veikla, kurios metu padidėja jautrumas insulinui;
- viduriuojama ir (ar) vemiama;
- sergama kitomis, ypač kepenų ir inkstų, ligomis, hormonų disbalanso, valgymo sutrikimų atvejais.
Hipoglikemijos gydymas
Plačiai paplitusi nuostata, kad, ištikus hipoglikemijai, nepriklausomai nuo amžiaus, svorio, ligos eigos, reikia suvalgyti 15 g greitųjų angliavandenių ir palaukti 15 min. Jei gliukozės kiekis per tiek laiko nepakyla, suvalgyti dar 15 g greitųjų angliavandenių ir vėl 15 min. laukti. Tačiau, kaip sako gydytojas diabetologas Garis Šaineris, „Individualizavimas yra svarbiausia“ – bet koks gydymas turi būti pritaikytas kiekvieno žmogaus poreikiams.
G. Šaineris nustatė, kiek, atsižvelgus į žmogaus kūno svorį, gali pakilti gliukozės kiekis kraujyje suvalgius 1 g angliavandenių.
Ši lentelė parodo, kiek gramų angliavandenių reikia suvalgyti ištikus hipoglikemijai, atsižvelgus į kūno svorį ir gliukozės kiekį kraujyje.
Taip pat reikia atsižvelgti ir į kitas aplinkybes:
- Aktyvus insulinas organizme – kuo daugiau aktyvaus insulino hipoglikemijos metu, tuo daugiau gliukozės reikės pakelti gliukozės kiekiui kraujyje. Jei hipoglikemija ištiko 2–3 val. po valgio, reikės daugiau angliavandenių nei po 4 ar daugiau valandų nuo greito veikimo insulino leidimo.
- Jei po hipoglikemijos epizodo planuojama aktyviai pajudėti ar gliukozės kiekis kraujyje nukrito po sporto, reikės daugiau angliavandenių, nes intensyviai dirbantys raumenys naudoja gliukozę (net ir nustojus sportuoti).
- Jei prieš tai vartota daug baltymų ar riebalų turinčio maisto, yra tikimybė, kad maistas dar virškinamas, tad gliukozės kiekis kraujyje gali kilti vėliau. Tokiu atveju hipoglikemijos gydymas turėtų būti ne toks agresyvus.
Pagalba artimajam, kurį ištiko hipoglikemija
- Jei žmogus gali valgyti ar gerti, duokite greitųjų angliavandenių (gliukozės, saldainių, sulčių, cukrumi saldinto gėrimo, medaus ir pan.).
- Atjunkite insulino pompą. Jei nežinote, kaip tai padaryti, nukirpkite ar nupjaukite vamzdelį, kuriuo teka insulinas.
- Saugiai pasodinkite žmogų, nes sutrikus orientacijai jis gali sukniubti ar nugriūti ir susižaloti.
- Nepalikite žmogaus vieno, kol gliukozės kiekis nepasieks normos (>4 mmol/l). Neišleiskite jo vieno eiti į valgyklą ar parduotuvę įsigyti maisto, geriau nusiųskite kitą žmogų. Bet kokia fizinė veikla eikvoja gliukozės atsargas ir padidėja rizika netekti sąmonės.
- Jei hipoglikemija per kelias valandas kartojasi, parūpinkite ne tik angliavandenių, bet ir riebalų bei baltymų turinčio maisto (riebios mėsos, kefyro, pieno, sūrio, avokado ir pan.).
- Jei žmogus elgiasi agresyviai, kelia pavojų sau ar kitiems, atsisako valgyti, nors yra sąmoningas, nedelsdami kvieskite pagalbą tel. Nr. 112.
- Jei žmogus yra be sąmonės ar ištiktas traukulių, suleiskite gliukagono (vaikams iki 25 kg ir jaunesniems nei 8 m. – 0,5 ml, suaugusiems ir vyresniems kaip 8 metų vaikams, sveriantiems daugiau kaip 25 kg – 1 ml) ir iš karto kvieskite medikus, nepaisant to, kad žmogus atsigavo.
- Jei žmogus be sąmonės, jokiu būdu nieko nedėkite į burną, kad neužspringtų. Jei pajėgiate, paguldykite ant šono, kad neužkristų liežuvis ar žmogus neužspringtų seilėmis.
Svarbu žinoti, kad gliukagonas neveiks arba veiks daug silpniau, jei žmogus:
- vartoja mažai angliavandenių ar seniai valgė;
- tą pačią dieną patyrė kelias hipoglikemijas;
- vartojo didelį kiekį alkoholio;
- turi žemą adrenalino lygį.
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje https://dia-iq.lt/hipoglikemija/