Nuo vaikystės viena didžiausių mano svajonių buvo naudoti insulino pompą be vamzdelių. Tokią buvau mačiusi užsienyje, tačiau Lietuvoje ilgą laiką apskritai įsigyti bet kokią pompą buvo sudėtinga, tad mano svajonė beveik prilygo norui nukeliauti į Mėnulį. Visgi technologijoms einant į priekį, Lietuvai bandant pasivyti modernias ir ekonomiškai stabilias šalis, neseniai ir pas mus tapo prieinama pirmoji insulino leidimo sistema be vamzdelių.
Gavusi progą išbandyti naujovę šiek tiek sutrikau – beišsipildančios svajonės džiaugsmas maišėsi su baime, nerimu ir nepasitikėjimu. Išklausius poros valandų mokymus, pamaigius mokomąją pompą, peržiūrėjus filmuką apie pompos rezervuaro užpildymą, nerimas nuslūgo ir visai užtikrintai ėmiausi procedūros. Rezervuaro užpildymas pirmą kartą pasirodė sudėtingas, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai priklauso tik nuo įgūdžių – trečią kartą atlikdama šią procedūrą užtrukau vos porą minučių, tad neabejoju, kad po kurio laiko viską padaryčiau gal net ir užsimerkusi. Pačios pompos įvedimas ir pritvirtinimas prie kūno labai paprastas – užklijuoji pleistrą ir paspaudi vieną mygtuką.
Pirmas paras su „Medtrum A7 + TouchCare“ neišvengiau panikos priepuolių, nes užsimiršusi pagalvodavau, kad pamečiau ar kažkur palikau savo pompą. Įprastai savo pompą nešiojuosi kišenėje arba specialiame dirže, o juk šioji pompa prie kūno, tad jokio svorio, jokių kišenių, jokių diržų, jokių kyšančių vamzdelių. Apsipratus jausmas tikrai geras, tarsi nesirgtum diabetu. Einant praustis po dušu ar šokant maudytis į ežerą nereikia nieko atjunginėti, galvoti, kur saugiai pompą padėti, gali būti spontaniška ir jaustis visiškai laisva.
Verta paminėti, kad pompa naudojama kartu su nuolatinio gliukozės kiekio matavimo sistema (jutikliu), tad pompa pagal jutiklio duomenis turi galimybę stabdyti insulino tiekimą, kai numatoma arba kai jau yra hipoglikemija. Šios funkcijos leidžia išvengti hipoglikemijos ar ją sušvelninti. Žinoma, tai neprilygsta Android APS dirbtinės kasos sistemai, kurią naudoju, bet naujai susirgusiems ar nesiryžtantiems diabetą valdyti išmaniai, „Medtrum A7 + TouchCare“ sprendimas yra išties puikus.
Insulino pompos „Medtrum A7 + TouchCare“ savybės:
Itin maža – degtukų dėžutės dydžio.
Pompos rezervuaras kartu su baterija keičiamas kas 3 dienas ir 15 valandų.
Valdoma pulteliu, įkraunamu vidutiniškai kartą per tris paras.
Po trijų mėnesių pompos naudojimo gamintojas suteikia galimybę naudotis programėle išmaniajame telefone.
Kateterio adatos ilgis 5 mm.
Pompos kateteris metalinis.
Savo subjektyvia nuomone, pompą „Medtrum A7 + TouchCare“ vertinčiau taip:
PRIVALUMAI:
Pompa be vamzdelių suteikia laisvę ir spontaniškumo galimybę.
Dėl savo mažumo ir lengvumo yra patogi naudoti, nesunkiai paslepiama po drabužiais.
Puikus sprendimas mažiems vaikams ar kitiems, bijantiems adatų. Nei užsidedant pompą, nei ją nusiimant adatos nesimato, nes įduriama jau prie kūno priklijavus pompą, o ištraukiama adata mygtuko paspaudimu pasislepia rezervuare.
Valdoma vaiko delno dydžio pulteliu, puikiai telpančiu į kišenę. Tai turėtų būti patogu tiems, kurie nėra mėgėjai nuolat su savimi nešiotis išmanųjį telefoną, kuriame stebimi gliukozės kiekio kraujyje rodmenys.
Pompos valdymas pulteliu labai paprastas – liečiamajame ekrane spalvotų ikonėlių su užrašais pasirinkimas.
Dėl trumpos kateterio adatos pompa yra tinkama net labai mažą riebalinę masę turintiems žmonėms.
Metalinės adatos alerginės reakcijos nesukelia, nors kitoms metalinėms adatoms esu alergiška.
Pompa prie kūno prilimpa tvirtai, bet pleistrą po karšto dušo galima nulupti be skausmo ir nežalojant odos. Jei pompa tvirtinama dažniau trinamoje ar besilankstančioje vietoje, vertėtų klijuoti papildomą apsauginį pleistrą.
Rezervuaro ir jo pildymo rinkinys yra labai kompaktiškai supakuotas, kelioniniame lagamine ar rankinėje neužima daug vietos.
TRŪKUMAI:
Pultelio meniu tik anglų kalba, lietuviškai parengtas tik pompos naudojimo vadovas.
Pulteliu turėtų būti sudėtinga naudotis stambesnių pirštų ar sutrikusios smulkiosios motorikos žmonėms. Pompos gamintojo atstovai patikino, kad tokiu atveju iškart suteikiamas leidimas naudotis mobiliąja aplikacija.
Šiuo metu insulino pompa kompensuojama tik kartu su to paties gamintojo jutikliu. Ateityje planuojama siekti pompos kompensavimo atskirai.
Kadangi kompensuojamas ribotas rezervuarų skaičius, nesėkmės atveju (pvz., neatlaikius numatytoms 3 dienoms) gali tekti gerokai patuštinti kišenę, nes rezervuarai yra nepigūs (apie 40 Eur už 1 vnt.).
IŠVADA
Jei reikėtų vertinti balais dešimtbalėje sistemoje, skirčiau 9,5. Nepaisant išvardytų minusų, tai nuostabi ligos valdymo priemonė, iš esmės pakeičianti diabetu sergančio žmogaus kasdienybę. Neabejoju, kad vaikams ir aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms insulino pompa „Medtrum A7 + TouchCare“ galėtų būti vienas geriausių pasirinkimų. Tikrai ją rinkčiausi ir toliau naudoti, jei tik būtų suderinama su dirbtinės kasos sistema, kuriai teikiu pirmenybę. Tikiuosi, kad ateityje ši galimybė bus ir pagaliau galėsiu džiaugtis iki galo išsipildžiusia savo sena svajone.