Rūpinantis savo sveikata nori nenori prikaupi kalną atliekų – pradedant vaistų pakuotėmis, baigiant panaudotais švirkštais. Jei sergi diabetu ir esi sąmoningas, savo aplinka besirūpinantis pilietis, dažnai kyla klausimas, į kokios spalvos konteinerį mesti panaudotas diagnostines juosteles, piršto pradūriklio ar insulino švirkštiklio adatėles, pačius švirkštiklius, insulino pompų kateterius, vamzdelius, rezervuarus, gliukozės jutiklius ir jų įvedimo sistemas. Vaistinės yra įsipareigojusios priimti tik vaistų likučius, gydymo įstaigos turi nusistačiusios savo tvarką medicininėms atliekoms utilizuoti, o kur dėti gydymui namuose skirtas panaudotas priemones, lieka neaišku. Iš plastiko pagamintos ir panaudotos diabeto valdymo priemonės dažniausiai keliauja į plastiko konteinerį, nors tikėtis, kad jos bus perdirbtos, vargu ar galima. Tačiau žinant, kad sergančių diabetu daugėja, tikrai kelia nerimą didėjantis neperdirbamų atliekų kiekis.
Endokrinologijos ir diagnostikos centras „Hormodernus“, atsižvelgęs į Tarptautinės diabeto federacijos kvietimą atkreipti dėmesį į mokymą, kad rytojus būtų saugesnis („Education to protect tomorrow“), inicijavo labai prasmingą projektą „Kurkime tvaresnį rytojų“, ragindamas kiekvieną prisidėti ne tik prie sveikesnio rytojaus, bet ir prie švaresnės aplinkos. Projekto iniciatoriai atkreipia dėmesį, kad kasmet keli milijonai vienkartinių insulino švirkštiklių, kuriuos iš tiesų būtų galima perdirbti, yra išmetami į aplinką. Apklausus diabetu sergančius žmones, paaiškėjo, kad dauguma švirkštiklius meta į buitinių atliekų arba plastiko konteinerius, maža to, palikdami su pavojingomis atliekomis laikomomis adatėlėmis. Tokios atliekos negali būti perdirbamos tinkamai jų neapdorojus ir bendrose plastiko atliekose negali būti išrūšiuojamos.
Klinikos gydytojai išsikėlė tikslą ne tik edukuoti pacientus apie ligos valdymo procese susidarančių atliekų rūšiavimą, bet ir sukurti sistemą, kad panaudoti insulino švirkštikliai būtų surinkti ir perdirbami. Norima sekti kitų Europos šalių, kuriose panaudoti švirkštikliai surenkami ir perdirbami, pavyzdžiu. Iš švirkštiklių plastiko gaminamos kėdės, o iš stiklo – šviestuvai. Klinikos gydytojų teigimu, panašią sistemą tikimasi įgyvendinti ir Lietuvoje. Šiuo metu panaudoti insulino švirkštikliai be adatų renkami pačioje klinikoje. Pradinis tikslas surinkti bent 10 000 panaudotų švirkštų.
Vienas pirmųjų į kvietimą kurti tvaresnį rytojų atsišaukė klubas „Diabeto IQ“, keletą metų rinkęs panaudotus švirkštiklius ir tikėjęsis, kad kada nors jie bus panaudoti prasmingai. Lapkričio mėnesį Endokrinologijos ir diagnostikos centrui „Hormodernus“ klubas „Diabeto IQ“ perdavė perdirbimui 1800 švirkštiklių, taip prisidėdamas prie aplinkos išsaugojimo ir tvaresnio atliekų panaudojimo.