Gyd. dermatovenerologė, Odos akademijos koordinatorė Iveta Gylienė
Odos ligos – ne vien savarankiški susirgimai, neretai jos – kitų rimtų sveikatos problemų palydovės, galinčios reikštis kaip pagrindinės ligos komplikacija, simptomas ar net paties gydymo pasekmė. Viena iš tokių klastingų ligų yra cukrinis diabetas. Odos akademija seniai planavo panagrinėti šią temą, ir kaip tik aplinkybės susiklostė taip, jog „Bioderma“ sukūrė specialią „Medi-Secure“ produktų liniją, skirtą tokių lėtinių susirgimų veikiamai odai ir jos problemoms spręsti. „Bioderma“ pasikvietė išbandyti šiuos produktus I tipo diabetu sergančią Aistę, gerai žinomą instagramo platformoje, kuri paskyroje „Mission_diabetes“ dalijasi savo ligos patirtimi ir žiniomis apie sveiką mitybą.
Ar kada nors pagalvojote, kad net ir sėkmingai prižiūrimas diabetas gali kelti rūpesčių, susijusių su odos sveikata? Panagrinėkime, kokią įtaką mūsų odai daro gliukozės jutikliai, insulino pompos kateteriai ir adatų dūriai. Prie kūno pleistrais pritvirtintos nuolatinio gliukozės stebėjimo priemonės gali išbūti 14, 18 ar net dar daugiau dienų, o tai – didžiulis iššūkis mūsų odai. Nepaisant to, kad visose diabeto priežiūros priemonėse naudojami pleistrai yra medicininiai, jų klijai neretam žmogui gali būti stiprus alergenas pirmiausiai dėl ilgo jų naudojimo. Taip pat labai svarbu paminėti ir dūrių skaičių – insulino pompos kateterius reikia keisti kas 2–4 dienas, o tie, kurie naudoja insulino švirkštiklius, per dieną gali patirti 6–8 dūrius ar net daugiau. Taigi cukriniu diabetu sergančių žmonių oda nuolat patiria stresą! Ir tai patvirtina aibė mokslinių tyrimų, kurių duomenimis, net iki 80–90 proc. asmenų, naudojančių insulino pompas bent 4 mėnesius ir ilgiau, patiria nepageidaujamas vietines odos reakcijas.
3 dažniausios odos problemos:
- Dažniausias šalutinis dūrių poveikis – randai. Deja, kateterių ir adatų sukeliamas audinių pažeidimas turi savo kainą, ir sergant diabetu randelių susiformavimas yra neišvengiamas, kadangi randinis audinys – normalus gyjančio odos pažeidimo palikimas. Jei yra iškilių, matomų randų, jiems mažinti dermatologas gali skirti gydymą. Savarankiškai randų priežiūrai rekomenduojami silikono pagrindo geliai ar pleistrai. Svarbiausiai nepamiršti, jog pakartotiniai dūriai rando srityje nerekomenduojami!
- Lipodistrofija. Vietinio insulino poveikio sukelti riebalinio audinio struktūros pokyčiai, galintys pasireikšti lipoatrofija (lokaliu poodinio riebalyno sumažėjimu) arba lipohipertrofija (padidėjimu, paodyje čiuopiant standesnius negu aplinkiniai audiniai riebalinius darinius). Pagrindinė prevencija ir „gydymas“ – nuolatinis dūrių srities keitimas, kuo ilgiau vengti tos pačios leidimo vietos. Insulino injekcijų sritys keičiamos kiekvieną kartą, tarp dūrių paliekant bent 1 cm atstumus ir tos pačios vietos nenaudojant mažiausiai 4 savaites. Insulinas gali būti leidžiamas ir nuolatiniai gliukozės jutikliai tvirtinami ne tik pilvo, tačiau ir šlaunų, sėdmenų, žastų srityse.
- Pleistrų sukelta alergija ar nealerginis odos sudirgimas (iritacija), pasireiškiant su pleistru kontaktą turėjusios srities paraudimu, pleiskanojimu, niežėjimu, rečiau patinimu ar net pūslelėmis. Tokiu atveju į pirmą pagalbą atskuba „Bioderma“ ir jų naujiena – „Cicabio Restor“ kremas. Jame esantis dekspantenolis atkuria audinius, sviestmedžio sviestas ir glicerinas ne tik stiprina apsauginį odos barjerą, bet ir padeda atkurti pažeistos srities drėgmę. Produkto sudėtyje esantis patentuotas „Antalgicine“ kompleksas mažina skausmą ir niežėjimą. Jei reakcija stipri ir nemedikamentinis gydymas neveiksmingas, gali būti reikalinga dermatologo konsultacija.
Ar įmanoma sumažinti pleistro sukeliamo lokalaus dirginimo riziką? Žinoma!
- Pleistrai klijuojami tik ant sveikos, švarios ir visiškai sausos odos.
- Buvusios klijavimo vietos paliekamos poilsio mažiausiai 1–2 savaites, idealu turėti numačius bent 6–10 skirtingų jutiklio ir insulino pompos kateterių tvirtinimo zonų.
- Insulino injekcijų sritis rekomenduojama keisti kiekvieną kartą, tarp dūrių paliekant bent 1 cm atstumą, ir tos pačios vietos nenaudoti mažiausiai 4 savaites, nedurti randų srityse.
- Odos poilsio laikotarpiu naudoti specialius barjerinę funkciją atstatančius kremus – emolientus. Kasdienei priežiūrai puikiai tiks „Bioderma“ „Atoderm“ produktai.
- Jei vargina intensyvesnis sausėjimas, pleiskanojimas ir niežėjimas, vaistinėse ieškokite šios linijos naujienos – „Bioderma“ „Atoderm Xereane“ kremo, specialiai sukurto diabetinės kserozės varginamiems asmenims.
- Vengiama sričių, kuriose didžiausia rūbų trintis, pvz., ties kelnių juosmeniniu kraštu.
- Pleistras šalinamas nagu švelniai ir lėtai atlupant jo kraštą. Viena ranka laikomas atluptas pleistro kraštas, kita ranka švelniai žemyn stumiama oda.
- Kad pleistras lengviau atkibtų nuo odos, galima naudoti kūdikiams skirtus ar net pačius paprasčiausius alyvuogių ar kokosų aliejus.
- Nuplėšus pleistrą ir pastebėjus sudirgimo požymių, pradinę odos būklę galima atkurti „Bioderma“ „Cicabio Restor“ kremu.
- Jei taikant visas šias priemones lokalus dirginimas išlieka, prieš tvirtinant jutiklį ar insulino pompos kateterį rekomenduojama odą pirmu sluoksniu padengti purškiamu pleistru, kurio galimą įsigyti vaistinėse. Atkreipiame dėmesį, jog purškiami pleistrai naudojami tik klijuojamo pleistro kontakto vietoje, paliekant laisvą švarios odos plotelį būsimam dūriui.