Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja endokrinologė Diana Šimonienė
Dabartiniais duomenimis, daugiau nei 90 proc. sergančių 2 tipo cukriniu diabetu (2 TCD) turi padidėjusį svorį, tai yra jų kūno masės indeksas (KMI) ≥ 25,0 kg/m2. Vis dažniau kalbama apie nutukimą kaip dar vieną lėtinę ligą, kurią lemia įvairios priežastys, įskaitant elgseną, genetiką ir aplinką. Nutukimas turi įtakos visoms organų sistemoms, todėl dažniau sergama širdies ir kraujagyslių bei inkstų ligomis, tam tikrais vėžiniais susirgimais, artritu, astma ir miego apnėja. Jaunoms moterims, turinčioms nutukimą ir 2 TCD, didėja nevaisingumo rizika, sunkiau susilaukti vaikų, o ir nėštumo metu gali kilti įvairių nėštumo komplikacijų. Taigi nutukimas yra ne tik estetinė problema, bet ir gretutinių ligų šauklys, bloginantis diabeto kontrolę, lemiantis didesnį sergamumą įvairiomis kitomis ir mirtingumą.
Diabeto ir nutukimo ryšys
Nutukimas ir 2 TCD yra neatsiejami. Yra žinoma, kad priaugus svorio, ypač per trumpą laiką, labai padidėja 2 TCD rizika. Riebalinis audinys yra endokrininis organas, išskiriantis į kraują hormonus, kurie reguliuoja apetitą ir prisideda prie medžiagų apykaitos ligų. Esant pertekliniam riebaliniam audiniui, riebalinės ląstelės pradeda išskirti ir uždegimines ląsteles, kurios sukelia atsparumą insulinui. Išsivysčius atsparumui insulinui, glikemijos kiekis tampa nebesureguliuojamas, nes audiniai nebeatpažįsta savo insulino ir neleidžia jam sėkmingai mažinti gliukozės kiekio. Taigi atsparumas insulinui, išsivystęs dėl nutukimo, yra pagrindinis 2 TCD atsiradimo mechanizmas, o sergantiems diabetu – ligos progresavimo veiksnys.
Kaip diagnozuojamas nutukimas
Tradiciškai nutukimas nustatomas pagal KMI. Pacientams, kurių KMI ≥ 25 kg/m2, gydytojai turėtų įvertinti, ar nėra perteklinio nutukimo, atsižvelgdami į raumenų masę, ar nėra raumens sunykimo, skysčių susikaupimų (edemų). Pacientams, kurių KMI ≥ 25 kg/m2, bet <35 kg/m2, gydytojai turėtų įvertinti liemens apimtį. Juosmens apimtis ≥ 88 cm moterims ir ≥ 102 cm vyrams rodo pilvo riebalus ir didesnę širdies kraujagyslių ligų (arterinės hipertenzijos, dislipidemijos, infarkto, išeminės širdies ligos) riziką.
2 TCD sergantys pacientai, kuriems nustatytas antsvoris ar nutukimas, turėtų būti įvertinti dėl kitų sveikatos sutrikimų, susijusių su nutukimu:
- padidėjęs kraujo spaudimas,
- astma,
- padidėjęs trigliceridų kiekis kraujyje,
- suriebėjusių kepenų liga,
- padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje,
- gastroezofaginio refliukso liga,
- vyrų sumažėjęs testosterono kiekis,
- artritas,
- moterų nevaisingumas,
- depresija,
- policistinių kiaušidžių sindromas,
- miego apnėja,
- stresinis šlapimo nelaikymas.
Svorio mažinimo nauda
Sergantiems 2 TCD ir turintiems antsvorį ar nutukimą bei bent vieną su nutukimu susijusį susirgimą, būtina mažinti svorį. Rekomenduojama iš pradžių numesti 5–10 proc. pradinio kūno svorio, nes tai leidžia 0,6–1,0 proc. sumažinti HbA1C ir pagerinti sveikatą. Be to, vos 2–5 proc. sumažėjus svoriui, kliniškai reikšmingai sumažėja gliukozės kiekis kraujyje nevalgius.
Suaugusių pacientų, sergančių 2 TCD, tyrimai parodė, kad numetus 9–13 kg, mirtingumas sumažėjo 25 proc. Kitas tyrimas parodė, kad 6 proc. sumažėjus kūno masei, pagerėjo daugelis kitų sveikatos rodiklių: sumažėjo miego apnėjos atvejų, pagerėjo diabeto kontrolė, pagerėjo mobilumas ir gyvenimo kokybė, sumažėjo hospitalizacijų skaičius.
2 TCD ir nutukimo gydymas
Svorio mažinimui neabejotinai svarbiausi yra nemedikamentiniai gydymo būdai, tai yra subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas. Mitybos būdai, kai ribojami riebalai ar angliavandeniai arba didinamas baltymų ar skaidulinių medžiagų kiekis, yra vienodai veiksmingi mažinant svorį, jei sumažinamas kalorijų kiekis.
Mityba, lemianti svorio mažėjimą, jei ribojamas kalorijų kiekis:
- žemo glikeminio indekso produktai,
- daug baltymų turinti dieta,
- mažai riebalų turinti dieta,
- mažai angliavandenių turinti dieta,
- vidutiniškai angliavandenių ir baltymų turinti dieta,
- Viduržemio jūros stiliaus dieta.
Fizinis aktyvumas yra svarbus norint išlaikyti sumažėjusį svorį. Rekomenduojama visiems suaugusiesiems, nepriklausomai nuo jų svorio ar diabeto būklės, 150 min. per savaitę užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine veikla ir du kartus per savaitę atlikti pasipriešinimo pratimus. Labai svarbu vengti ilgo neveiklumo laikotarpio.
Tinkamas gydymo parinkimas – ne mažiau svarbus veiksnys gydant 2 TCD ir nutukimu sergančius pacientus. Šiuo metu jau yra medikamentų, kurie mažina ir glikemiją, ir svorį – mažėja apetitas, mažiau suvartojama kalorijų, dėl to mažėja svoris. Svarbu žinoti, kad pacientams, sumažinus svorį, gali tekti dažniau stebėti gliukozės kiekį kraujyje ar net koreguoti diabeto gydymą.
Paruošta bendradarbiaujant su UAB „Novo Nordisk Pharma“.