Kai susergama cukriniu diabetu, labiausiai nerimą kelia ne mityba, ne insulino dozių apskaičiavimas, ne gliukozės kraujyje matavimas, o neva neišvengiamos ligos komplikacijos, kuriomis gąsdina ir medikai, ir „palaikantys“ artimieji. Tačiau bėgant laikui su liga apsiprantama, susitaikoma ir netgi pasidžiaugiama, kad nors liga ir sunkiai valdoma, sveikata visai puiki. Cukrinis diabetas tuo ir klastingas, kad sveikatos pokyčiai pajuntami ne iškart, o vėliau, kai kelio atgal jau nebėra. Todėl itin svarbu nuo pat diagnozės pradžios nuolat rūpintis savo sveikata – pradedant gera glikemijos kontrole, baigiant reguliariais apsilankymais pas sveikatos specialistus, kurie gali patarti ir laiku apsaugoti nuo rimtų bėdų. Apie pėdų priežiūrą ir problemas sutiko papasakoti Vilniaus Karoliniškių poliklinikos ortopedas traumatologas Karolis Kuryla.
Kada cukriniu diabetu sergančiam asmeniui reikėtų kreiptis į ortopedą?
Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Aišku, kreiptis į gydytoją reikia atsiradus bet kokioms problemoms, susijusioms su judėjimu. Tačiau labai svarbi yra diabeto komplikacijų prevencija, todėl manau, kad cukriniu diabetu sergantis pacientas turi patekti pas ortopedą traumatologą dar neatsiradus rimtoms bėdoms. Jei yra pėdų deformacijų, atsiranda skausmingų arba bet kokių jutimo sutrikimų fizinio krūvio metu, ortopedo traumatologo konsultacijai turėtų siųsti šeimos gydytojas arba endokrinologas.
Dėl kokių priežasčių diabetu sergantys žmonės dažniausiai kreipiasi į ortopedą?
Šiuo atveju sergantys cukriniu diabetu nesiskiria nuo kitų pacientų, pagrindiniai nusiskundimai – skausmas, diskomforto jausmas fizinio krūvio metu. Dėl prastos diabeto kontrolės atsiranda ir jutimų sutrikimų, blogai gyjančių nuospaudų, paraudimų, odos pakitimų ir žaizdelių.
Kokių komplikacijų gali sukelti diabetas? Ką rekomenduotumėte daryti siekiant jų išvengti?
Diabetas gali pažeisti visą organizmą, tą sąlygoja mikrokraujagyslių ir nervinių galūnių pažeidimas. Grėsmingiausia turbūt yra inkstų funkcijos įvairaus laipsnio sutrikimai, akies tinklainės pažeidimai ir kt. Viena dažniausių – diabetinė pėda. Pagrindinė sąlyga viso to išvengti – gera glikemijos kontrolė. Labai svarbus periodinis sveikatos tyrimas ir, be abejo, gyvenimo būdas.
Kas yra diabetinė pėda?
Tai labai plati sąvoka. Aš apibūdinčiau kaip pėdos klinikinių sindromų ir simptomų visumą, sąlygotą neurovaskulinių pokyčių dėl diabeto. Dauguma žmonių diabetinę pėdą įsivaizduoja kaip diabeto sukeltas ryškias deformacijas. Deja, ši liga yra daug klastingesnė. Pėdų deformacijos apskritai nėra retas reiškinys – tai plokščiapėdystė, vadinami „kauliukai“, nykščių, 2-o piršto deformacijos. Pradinėse stadijose tai tikrai sėkmingai sprendžiama ortopedinėmis kompensacinėmis priemonėmis arba chirurginiu būdu. Kai ilgą laiką sergama diabetu ir liga sunkiai valdoma, viskas daug sudėtingiau. Trinkant mikrokraujotakai pradeda vystytis lėtiniai pakitimai visuose minkštuosiuose audiniuose. Dėl to kinta audinių struktūra, elastingumas, ypač regeneracija. Todėl eilinė žaizdelė gali tapti labai rimta problema – sutrikęs gijimas, infekcijos pavojus, susidaro vadinamos trofinės opos, kurių gydymas kartais yra labai probleminis. Dėl jutimo sutrikimų (tai būna įvairūs skausminiai pojūčiai, tirpimo jausmas arba skausmo ir lietimo jutimų susilpnėjimas) sužalojimai nepastebimi, lengviau susižeidžiama, atsiranda nuospaudų, pūslių. Pėdos tampa daug pažeidžiamesnės šalčiui ir karščiui, tai yra ypač pavojinga.
Su kokiais sunkumais dažniausiai susiduria cukriniu diabetu sergantys asmenys, norintys gauti kompensuojamą ortopedinę avalynę?
Ypatingų sunkumų pacientai neturėtų patirti. Pagrindinė problema – pacientai per mažai žino apie savo ligą ir socialines teises. Dažnai dėl formalumų užtrunkama gauti kompensuojamą avalynę. Ortopedas traumatologas negali skirti ortopedinės avalynės be endokrinologo rekomendacijų, todėl pacientams kartais tenka papildomai apsilankyti pas specialistus.
Kiek įprastai trunka ortopedinės avalynės gamyba?
Apsilankius pas ortopedijos techniką ir šiam išmatavus pėdas, ortopedinė avalynė pagaminama maždaug per 3 mėn.
Kaip rekomenduotumėte prižiūrėti pėdas, kad ateityje nekiltų problemų?
Sergant diabetu ypač svarbi pėdų priežiūra, patogi avalynė, pėdų higiena. Reikėtų stengtis nevaikščioti basomis ir kaip įmanoma labiau saugoti pėdas. Čia ypač svarbų vaidmenį atlieka diabetinės pėdos priežiūros specialistas. Būtina periodiškai lankytis diabetinės pėdos priežiūros kabinetuose – tai viena iš svarbiausių sąlygų siekiant išvengti nepageidautinų komplikacijų.