Apie lengvatas, priklausančias asmenims, kuriems nustatytas neįgalumo ar darbingumo lygis, ar tėvams, auginantiems vaiką, kuriam nustatytas neįgalumas ir (ar) specialieji sveikatos priežiūros poreikiai, dažnai sužinoma tik iš lūpų į lūpas, ir ne visada ta informacija būna visiškai teisinga. Todėl pravartu apžvelgti pagrindines tokiems asmenims galiojančias lengvatas ir garantijas.
Transporto lengvatos
80 proc. nuolaida vienkartiniam ar terminuotam bilietui, keliaujant autobusais ir troleibusais, keleiviniais traukiniais, laivais ir keltais, taikoma:
- asmenims, kuriems nustatytas neįgalumo lygis;
- asmenims, kuriems nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis;
- kai senatvės pensijos amžiaus asmenims nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis.
- Tokia pat nuolaida taikoma ir vienam lydinčiam asmeniui.
50 proc. nuolaida vienkartiniam ar terminuotam bilietui, keliaujant autobusais ir troleibusais, keleiviniais traukiniais, laivais ir keltais, taikoma:
- asmenims, kuriems nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis;
- kai senatvės pensijos amžiaus asmenims nustatytas vidutinių specialiųjų poreikių lygis.
Socialinės garantijos nedirbantiems ir slaugantiems šeimos narį
Tėvai ar kiti artimieji, prižiūrintys negalią turinčius asmenis, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, gali būti draudžiami valstybės lėšomis pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu, jei:
- tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų arba jų pajamos mažesnės nei minimalioji mėnesinė alga;
- nėra senatvės pensijos amžiaus ir negauna jiems patiems priklausančios socialinio draudimo pensijos (išskyrus socialinio draudimo našlių pensiją), valstybinės pensijos, šalpos pensijos, socialinės pensijos arba šalpos pensijos už neįgaliojo slaugą namuose.
Jei prižiūrintys asmenys dirba savarankiškai, pensijų socialinis draudimas valstybės lėšomis vykdomas tik pasibaigus gautų pajamų deklaravimo terminui ir nustačius, kad nebuvo turėta draudžiamųjų pajamų. Norint pasinaudoti šia socialine garantija, reikia kreiptis į „Sodrą“.
Taip pat jei vienas iš tėvų nedirba (nepriklausomai nuo to, ar šeimoje yra vaikas su negalia), jis gali būti apdraustas valstybės lėšomis, iki kol vaikui sukaks 8 metai. Jei šeimoje yra 2 ar daugiau vaikų, vienas iš tėvų gali būti draudžiamas iki tol, kol vyriausiajam vaikui sukaks 18 m. Prašymas teikiamas Valstybinės ligonių kasos skyriui.
Asmens tapatybės kortelės arba paso išdavimas ir keitimas
Vienas iš šių dokumentų nemokamai išduodamas / keičiamas:
- kai asmenims iki 18 m. nustatytas neįgalumo lygis;
- kai nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis;
- kai senatvės pensijos amžiaus asmenims nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis.
Nuolaidos muziejuose
Nemokamas lankymas neįgaliesiems ir vienam lydinčiam asmeniui taikomas daugelyje Lietuvos muziejų. Skirtingo dydžio nuolaidos muziejuose suteikiamos ir tiems asmenims, kuriems yra nustatytas darbingumo lygis. Informaciją apie konkrečiame muziejuje taikomas nuolaidas galima rasti www.muziejai.lt.
Garantijos darbe
- Neįgaliems darbuotojams ir tėvams, vieniems auginantiems neįgalų vaiką iki 18 m., suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 5 d. per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama 6 d. per savaitę). Jeigu darbo dienų skaičius per savaitę yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos 5 sav. trukmės atostogos. Neįgalų vaiką iki 18 m. auginantys asmenys darbovietėje gali prioritetine tvarka pasirinkti kasmetinių atostogų datą.
- Darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 m., priklauso 1 papildoma poilsio diena per mėnesį arba sutrumpinamas darbo laikas 2 valandomis per savaitę.
Daugiau informacijos apie neįgalių asmenų ir tėvų, auginančių vaikus su negalia, teises ir garantijas darbe – kitame žurnalo numeryje.
Įdarbinimas socialinėse įmonėse
Socialinėse įmonėse remiami (remiamas įdarbinimas) ne tik neįgalieji, neįgalieji pensininkai, bet ir vaiko motina arba tėvas / įtėviai, vieni auginantys vaiką iki 8 m. arba neįgalų vaiką iki 18 m. (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažintą vaiku invalidu), ar kitas asmuo, prižiūrintis sergantį ar neįgalųjį šeimos narį, kuriam Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimu nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, jeigu nedarbo trukmė nuo įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos yra ilgesnė kaip 6 mėnesiai.
Neįgalieji, turintys sunkų, vidutinį ar lengvą neįgalumo lygį, ar neįgalieji, kuriems nustatytas neviršijantis 55 procentų darbingumo lygis arba didelių, vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, siekiantys įsidarbinti socialinėje įmonėje, Užimtumo tarnyboje įsiregistruoti neprivalo. Jie turi pateikti darbdaviui neįgaliojo pažymėjimą.
Šeimos kortelė
Gausios šeimos, kuriose yra 3 ar daugiau vaikų, arba šeimos, auginančios negalią turintį vaiką, gali pasinaudoti Šeimos kortele, kuri užtikrina specialias nuolaidas paslaugoms, prekėms ar renginiams tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose. Gausios šeimos nariais laikomi ir pilnamečiai vaikai iki 24 m., jei jie neturi savo vaikų ir mokosi bendrojo ugdymo mokykloje, profesinėje mokykloje pagal formaliojo ugdymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą. Šeimos kortelę galima gauti ir tuo atveju, kai tėvas ir (ar) motina gyvena kartu su darbingo amžiaus nesusituokusiu savo vaiku, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) ar specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Šeimoje gali būti abu tėvai ar vienas iš jų.
Nuolaidos suteikiamos tiek regioniniu, tiek nacionaliniu lygmeniu: didžiuosiuose prekybos centruose, degalinėse, pramogų parkuose, elektroninėse parduotuvėse, vaistinėse, optikose, specializuotas paslaugas (maitinimo, odontologijos, statybos ir kt.) teikiančiose įmonėse.
Užsisakyti kortelę galima www.spis.lt. Daugiau informacijos apie kortelę ir teikiamas nuolaidas www.seimos-kortele.lt.