Vasara – kelionių metas. Smagūs nuotykiai, įspūdingos patirtys, naujos pažintys ir… nelaukti, išvykas apkartinantys netikėtumai. Ir tik dėl to, kad atostogauti kartu keliauja ir ponas Diabetas, neleidžiantis atsipūsti, atsipalaiduoti, pačiose svarbiausiose akimirkose būtinai primenantis apie save ir reikalaujantis ypatingo dėmesio. Nepasiduokite jo pinklėms, būkite tam pasiruošę, kad be didelio vargo susidorotumėte su kilusiais nesklandumais ir galėtumėte tęsti malonių įspūdžių kupiną kelionę.
Kaip apsaugoti insuliną nuo temperatūros pokyčių?
Insulinas yra jautrus temperatūros – tiek aukštos, tiek žemos – pokyčiams, todėl jį būtina apsaugoti, kad neperkaistų ar neperšaltų. Ne visi su savimi turi specialų termodėklą, bet sprendimą vis tiek galima rasti! Insulino švirkštiklį susukite į nedidelį rankšluostėlį ir įdėkite į termopuodelį, kurį paprastai naudojate kavai ar arbatai. Būkite ramūs – kelias valandas insulinas termopuodelyje bus puikiai apsaugotas tiek nuo karščio, tiek nuo šalčio.
Kaip kelionės metu neprarasti diabeto valdymo priemonių?
Kelionėse itin svarbu pasirūpinti, kad neliktumėte be diabeto valdymo priemonių. Liaudies išmintis sako: nelaikykite kiaušinių vienoje pintinėje! Tad ir vykdami į kelionę diabeto valdymo priemones paskirstykite keliuose krepšiuose: dalį turėkite su savimi, kitą dalį – sutuoktinio / draugo / partnerio / vaiko lagamine ar kuprinėje. Per neapdairumą ar dėl sukčių praradus bagažą, nereiks jaudintis ir ieškoti, iš kur skubiai gauti gyvybiškai svarbių vaistų ar ligai valdyti reikalingų priemonių.
Ką daryti kelionėje pristigus insulino pompos rezervuarų?
Kelionėje pritrūkus insulino pompos rezervuarų, verta žinoti, kad įmanoma papildyti tą patį rezervuarą dar kartą. Tą padaryti paprasta – atitraukus rezervuaro stūmoklį per rezervuaro kaklelį su adata suleidžiamas švirkštiklyje esantis insulinas. Dažnai to daryti nerekomenduojama, nes nesteriliame rezervuare kaupiasi bakterijos, taip pat kristalizuojasi insulinas ir dėl to gali užsikimšti pompos kateteris, bet laikinai išsigelbėti iš tokios situacijos įmanoma.
Ką daryti, jei neužtenka švirkštiklyje likusio insulino?
Insulinas – gyvybiškai svarbus vaistas, tad jo pritrūkus gresia dideli nemalonumai. Bet net ir tokiai situacijai galima iš anksto pasiruošti. Į kelionės krepšį atsargai įsimeskite sterilų vienkartinį švirkštą arba jį įsigykite pakeliui esančioje vaistinėje. Nusukite švirkštiklio adatėlę ir su vienkartinio švirkšto adata ištraukite švirkštiklyje esantį insuliną. Tuomet į vienkartinį švirkštą įtraukite šiek tiek oro ir jį suleiskite į švirkštiklį. Iš švirkštiklio ištraukite likusius lašus insulino. Tokiu būdu turėsite beveik 4 kartus daugiau insulino, kurių turėtų pakakti, kol gausite naują švirkštiklį.
Kaip sužinoti, ar gaiviuosiuose gėrimuose yra cukraus?
Atostogaujant viešbučiuose ar poilsio namuose su „viskas įskaičiuota“, ne visada lengva išsiaiškinti tiekiamų gėrimų sudėtį, iš skonio sunkiai galima nustatyti, ar jie saldinti cukrumi, ar gliukozės kiekio kraujyje nekeliančiu saldikliu. To nežinant tokius gėrimus vartoti nesaugu. Kad nereikėtų atsisakyti viliojančio gėrimo, su tuo pačiu gliukomačiu, kuriuo tikrinate savo gliukozės kiekį kraujyje, pamatuokite cukraus kiekį siūlomame gėrime. Žinoma, gliukomatis neparodys, kiek gramų cukraus yra taurėje, bet leis suprasti, ar apskritai to cukraus yra. Užrašas LO reikš, kad gėrimas becukris, o HI sufleruos, kad reikia pasiruošti susileisti insulino dozę.
Kaip elgtis sugedus insulino pompai?
Būdami kelionėje per daug nesitikėkite, kad sugedus insulino pompai kas nors ją pataisys arba kad bus įmanoma greitai gauti pakaitinę pompą. Taip pat išlieka galimybė, kad Jums mėgaujantis jūros bangomis ant kranto palikta insulino pompa gali tapti kišenvagių grobiu. Tad vykstant į kelionę insulino pompų naudotojams reikėtų pasirūpinti ilgo veikimo insulinu. Paprašykite Jus gydančio gydytojo išrašyti receptą nekompensuojamam ilgo veikimo insulinui įsigyti, taip pat su savo endokrinologu aptarkite, kokios dozės ilgo veikimo insulino Jums reiktų, jei staiga prarastumėte savo insulino pompą. Neturint ilgo veikimo insulino reikėtų kas porą valandų suleidinėti trumpo veikimo insuliną baziniams organizmo poreikiams patenkinti.
Daugiau patarimų, kaip dorotis su pono Diabeto išdaigomis, galite rasti Youtube kanale „Diabeto IQ“.
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje
https://dia-iq.lt/atostogos-su-diabetu/