Dovilė Byčienė
Daugeliui tėvų, kai vaikui diagnozuojamas 1 tipo cukrinis diabetas, iškyla begalė klausimų dėl jo ateities ir to, ką jis galės ar negalės – pradedant nuo maisto, kurį valgys, ir baigiant gyvenimo kelio pasirinkimu. Suaugusiems žmonėms, išgirdusiems cukrinio diabeto diagnozę ir suvokiantiems ligos diktuojamas sąlygas, objektyviai vertinantiems savo sveikatos būklę, nerimą kelia jų tolimesnės galimybės išsilaikyti darbo rinkoje. Juk bet kuriai darbo pozicijai užimti reikalinga medicininė pažyma, keliami tam tikri sveikatos reikalavimai, tad imama abejoti, ar cukrinis diabetas nesukliudys likti esamame darbe ar įsidarbinti į norimą darbo vietą.
Vienas dažnesnių diabetu susirgusiųjų klausimų – ar bus galima išlaikyti ar įgyti teisę vairuoti transporto priemonę? Juk be automobilio jau retai kas įsivaizduoja savo asmeninį gyvenimą, o juo labiau jeigu automobilį reikia vairuoti darbe, tad natūraliai kyla klausimas, ar neteks mesti darbo dėl šio kliuvinio. Galime džiaugtis šiuo metu prieinamomis pažangiomis diabeto valdymo technologijomis, kurios suteikia galimybę gyventi kokybiškai, savęs neribojant, bet visgi turime paisyti ir teisės aktų, kuriuose skiriamas dėmesys cukriniu diabetu sergantiems vairuotojams. Suprantama, kad negalima rizikuoti nei savo, nei kitų sveikata, juk pagrindinis tikslas – kad visi eismo dalyviai būtų saugūs.
AM, A1, A2, A, B1, B ir BE kategorijų transporto priemonių vairuotojai
Vairuotojo pažymėjimai gali būti išduodami cukriniu diabetu (E10, E11, E12, E13, E14) sergantiems asmenims arba atnaujinami ja sergantiems vairuotojams. Jei tokie asmenys gydomi hipoglikemizuojančiais vaistais (tabletės ar insulinas), apie jų būklę turėtų būti pateikiama gydytojo endokrinologo išvada, o jų sveikata turėtų būti periodiškai, tačiau ne rečiau kaip kartą kas 5 metus, tikrinama.
Cukriniu diabetu sergantis kandidatas į vairuotojus arba vairuotojas, gydomas vaistais, sukeliančiais hipoglikemijos riziką, turi įrodyti, kad jis suvokia hipoglikemijos keliamus pavojus ir geba tinkamai kontroliuoti savo sveikatos būklę, kad jam nepasireikštų hipoglikemija.
Vairuotojo pažymėjimai neišduodami kandidatams į vairuotojus arba neatnaujinami vairuotojams:
- kurie nepakankamai aiškiai suvokia hipoglikemijos keliamus pavojus;
- kuriems pasireiškia pasikartojanti sunki hipoglikemija*, išskyrus atvejus, kai pateikiama gydytojo endokrinologo išvada ir atliekamas sveikatos būklės vertinimas vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka. Jei sunki hipoglikemija kartojasi ne miego metu, vairuotojo pažymėjimas neišduodamas ar neatnaujinamas tris mėnesius po paskutinio tokios hipoglikemijos atvejo. Vairuotojo pažymėjimai gali būti išduodami ar atnaujinami išskirtiniais atvejais, kai gydytojas endokrinologas išvadoje pagrindžia asmens gebėjimą saugiai vairuoti ir jei atliekamas sveikatos būklės vertinimas, kuriuo, atsižvelgiant į sveikatos sutrikimų poveikį, užtikrinamas asmens gebėjimas saugiai vairuoti transporto priemonę.
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ir T kategorijų transporto priemonių vairuotojai
Gali būti svarstoma galimybė išduoti ir (arba) atnaujinti vairuotojų pažymėjimus cukriniu diabetu sergantiems vairuotojams. Jei asmuo gydomas vaistais, sukeliančiais hipoglikemijos padidėjimo riziką, t. y. insulinu ir kai kuriomis tabletėmis (sulfanilkarbamidais ar glinidais arba insulino ir sulfanilkarbamidų ar glinidų deriniais), jam turėtų būti taikomi šie reikalavimai:
- per praėjusius dvylika mėnesių neturėti sunkios hipoglikemijos pasireiškimo atvejų;
- visapusiškai suvokti hipoglikemijos keliamus pavojus;
- tinkamai kontroliuoti savo būklę nuolat (mažiausiai du kartus per dieną ir prieš vairavimą) tikrinant gliukozės kiekį kraujyje;
- įrodyti, kad suvokia hipoglikemijos sukeliamą riziką;
- neturėti jokių kitų vairuoti trukdančių cukrinio diabeto komplikacijų.
Šiais atvejais atitinkami vairuotojo pažymėjimai turėtų būti išduodami atsižvelgiant į gydytojo endokrinologo išvadą ir reguliariai, ne rečiau kaip kas 3 metai, atliekamo medicininio patikrinimo rezultatus.
Jei asmeniui ne miego metu, net jei jis nevairavo, pasireiškia sunki hipoglikemija*, apie tai turėtų būti pranešama ir tokiu atveju turėtų būti naujai vertinama tokio asmens teisė gauti arba turėti vairuotojo pažymėjimą.
- Sunki hipoglikemija reiškia, kad ją patiriančiam asmeniui reikalinga kito asmens pagalba, o pasikartojanti sunki hipoglikemija apibūdinama kaip antrą kartą per dvylika mėnesių pasireiškusi sunki hipoglikemija.
Parengta pagal LR sveikatos apsaugos ministro įsakymą „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (galiojanti suvestinė redakcija 2023-04-26), https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.102647/asr