Moterys, planuodamos susilaukti vaikelio, tam ruošiasi įvairiai – vienos atsisako žalingų įpročių, kitos daugiau dėmesio skiria visavertei mitybai, trečios stiprina kūną fiziniais pratimais ir pan. O kaip reikėtų ruoštis būsimoms mamoms, kurios serga 1 tipo cukriniu diabetu, pataria medicinos gydytoja, akušerijos ir ginekologijos gydytoja rezidentė Mantilė Vilkė.
Ar cukrinis diabetas gali lemti moters vaisingumą?
1 tipo cukrinis diabetas gali sukelti tam tikrų sunkumų bandant pastoti, tačiau tai nebūtinai reiškia, jog moteris negalės pastoti vien todėl, kad serga cukriniu diabetu. Per paskutinius porą dešimtmečių įvykę diabeto priežiūros pokyčiai, ankstyva komplikacijų diagnostika, tinkamas ir laiku paskirtų kraujospūdį mažinančių medikamentų vartojimas, klinikinių tyrimų tobulėjimas bei nėščiųjų priežiūros metodikų atsiradimas žymiai pagerino vaisingumo rodiklius – stebimos vis geresnės tendencijos, cukriniu diabetu sergančios moterys pastoja lengviau, sumažėjo komplikacijų ir neigiamų nėštumo išeičių, tačiau padidėjusi rizika vis tiek išlieka. Nekontroliuojamas gliukozės kiekis kraujyje gali paveikti 1 tipo cukriniu diabetu sergančių moterų vaisingumą ir menstruacinio ciklo reguliarumą, sutrikdyti ovuliacijai reikalingų hormonų pusiausvyrą, dėl cukrinio diabeto gali padidėti policistinių kiaušidžių sindromo rizika, prieš laiką sumažėti kiaušidžių rezervas, taip pat gali sutrikti nervinių impulsų perdavimas ir kraujo tiekimas į reprodukcinius organus.
Kaip moteriai su 1 tipo cukriniu diabetu pasiruošti nėštumui?
Nėštumo ir gimdymo komplikacijų prevencija prasideda dar prieš pastojant, todėl pirmas ir svarbiausias dalykas – moters, sergančios cukriniu diabetu, nėštumas turėtų būti planuotas – pasiruošus psichologiškai ir pasiekus gerų sveikatos rodiklių. Visgi jei į šį pasaulį beldžiasi „netyčiukas“, nereikia graužtis – kuo anksčiau pradėkite laikytis gydytojų rekomendacijų, reguliariai lankykitės pas sveikatos priežiūros specialistus, stenkitės kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, vartokite folio rūgštį ir prenatalinius vitaminus, atsisakykite žalingų įpročių, būkite fiziškai aktyvios. Patartina konsultuotis su diabetologu, kuris padėtų susidaryti individualų, pagal moters poreikius pritaikytą mitybos planą. Taip pat itin svarbu laiku atlikti paskirtus kraujo ir šlapimo tyrimus bei stebėti arterinį kraujo spaudimą ir bendrą savijautą.
Kaip reguliuoti kūno svorį nėštumo metu?
Moterims, sergančioms 1 tipo cukriniu diabetu, svarbu reguliuoti kūno svorį nėštumo metu, kad būtų užtikrinta optimali jų pačių ir vaisiaus sveikata. Kiekvienas nėštumas yra unikalus, o rekomendacijos bei svorio valdymo priemonės gali skirtis priklausomai nuo individualių aplinkybių, tačiau norėčiau pasidalinti keletu bendrosios praktikos gairių, padedančių efektyviai valdyti kūno svorį:
- Kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistus: jie gali pateikti asmenines rekomendacijas pagal konkrečius poreikius ir stebėti pažangą nėštumo metu.
- Laikykitės subalansuotos ir maistingos dietos: praturtinkite savo racioną visaverčiais produktais, maitinkitės reguliariai, venkite alkio, galinčio sukelti persivalgymą.
- Kontroliuokite porcijų dydį ir valgykite sąmoningai: apskaičiuokite rekomenduojamų suvartoti kilokalorijų kiekį nėštumo metu pagal savo KMI iki nėštumo, pasistenkite atpažinti savo alkio ir sotumo signalus.
- Stebėkite angliavandenių suvartojimą: angliavandenių skaičiavimas yra naudingas gliukozės kiekio kraujyje valdymo įrankis.
- Reguliariai mankštinkitės arba užsiimkite fizine veikla, kuri tinkama Jūsų fizinei būklei.
- Vartokite pakankamai skysčių : visą dieną gerkite daug vandens, kad išlaikytumėte skysčių balansą organizme ir palaikytumėte bendrą sveikatą bei medžiagų apykaitą.
- Reguliariai stebėkite kūno svorio pokyčius nėštumo metu.
Ar gali dėl cukrinio diabeto susilpnėti ar dingti gimdymo veikla?
Nors pats cukrinis diabetas gimdymo metu gimdos susitraukimų tiesiogiai nesulėtina ir nesustabdo, blogai kontroliuojamo diabeto sukeltos komplikacijos gali turėti įtakos gimdymo veiklos progresui. Viena iš tokių komplikacijų yra hiperglikemijos įtaka gimdos raumenų gebėjimui veiksmingai susitraukti. Kai gliukozės kiekis kraujyje nuolat kyla, padidėja dehidratacijos ir elektrolitų disbalanso tikimybė, o tai gali turėti įtakos raumenų funkcijai, įskaitant gimdos raumenis. Dėl to susitraukimai gali būti silpnesni arba mažiau koordinuoti, o tai gali sulėtinti gimdymo eigą.
Kaip nugalėti nėštumo ir gimdymo komplikacijų baimę?
Suprantu, kad sprendimas pastoti gali sukelti daug dvejonių ir nerimo. Svarbu atsiminti, kad medicinos pažanga žymiai pagerino diabetu sergančių moterų, norinčių pastoti, nėštumo eigą ir gimdymo išeitis. Šioje kelionėje nesate viena – kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistus, kurie specializuojasi diabeto ir reprodukcinės sveikatos srityse, į artimuosius, į kitas mamas, sergančias cukriniu diabetu ir auginančias vaikučius – svarbi tiek medicininė, tiek fizinė, tiek psichologinė pagalba ir parama. Atminkite, kad tinkamai planuodama, rūpestingai valdydama diabetą ir turėdama stiprią paramos sistemą, galite žengti šiuo keliu tvirtai ir ištvermingai. Visada su savimi neškitės viltį, kuri kyla iš meilės ir džiaugsmo, kurį vaikas gali įnešti į Jūsų gyvenimą. Žinokite, kad esate pajėgi. Raminkite save ta mintimi, kad daugybė 1 tipo diabetu sergančių moterų sėkmingai įveikė šiuos iššūkius ir patiria gražią motinystės dovaną. Jūs turite galią priimti pagrįstus sprendimus ir sudaryti palankią aplinką sau ir savo vaikui. Pasitikėkite savo sugebėjimu susidoroti su bet kokiomis kliūtimis, kurios gali iškilti, ir tikėkite savo jėgomis!