Sindė Bušė yra podologė iš Prancūzijos, turinti 20 metų praktikos pėdų priežiūros srityje. Taip pat ji yra universiteto dėstytoja, kuri dalijasi savo sukauptomis žiniomis su studentais ir pati vis dar mokosi bei kelia savo kvalifikaciją. Sindė nuolat pabrėžia, kaip svarbu neignoruoti diabetinės pėdos problemų, ir pataria, kaip jas spręsti.
Cukrinis diabetas išsivysto padidėjus gliukozės kiekiui kraujyje. 1 tipo cukrinis diabetas dažniau diagnozuojamas vaikams ir paaugliams, kai jų kasa ima nebegaminti gliukozės kiekį kraujyje reguliuojančio insulino. 2 tipo diabetas dažniau pasireiškia vyresniems nei 40 metų žmonėms, kurių kasa nepajėgia gaminti pakankamai insulino. Tam įtakos dažnai turi nesubalansuota mityba ir sėslus gyvenimo būdo. „Prancūzijoje 92 % cukriniu diabetu sergančių žmonių nustatytas 2 tipo diabetas, ir kiekvienais metais šis skaičius vis auga“, – teigia Sindė Bušė.
Dr. Sindė Bušė, pėdų priežiūros specialistė
Diabeto poveikis odai
Per didelis gliukozės kiekis kraujyje sukelia įvairias komplikacijas visame kūne. Oda yra didžiausias kūno organas, kuris taip pat kenčia dėl kraujyje esančio per didelio gliukozės kiekio. „Gliukozė sukelia chemines reakcijas nervų galūnėlėse, kurios nebeatlieka informacijos perdavimo funkcijos, – aiškina podologė Sindė Bušė. – Dėl to pacientams gali sausėti ir storėti oda, išsivystyti hiperkeratozė, taip pat atsirasti arterijų problemų. Dažnai pacientai net nežino, kad šias problemas sukelia jų prastai kontroliuojamas diabetas.“
Kai šios problemos paveikia pėdas, gali atsirasti rimtų komplikacijų. „Diabetinės pėdos problemos yra medicininis sindromas, su kuriuo susiduria ketvirtadalis visų sergančių diabetu, – nurodo Sindė Bušė. – Diabetinė pėda išsivysto dėl pažeistų nervų ir (arba) arterijų. Jei problema nėra sprendžiama laiku, pasekmės gali būti labai dramatiškos.“
Diabetinės pėdos problemų atsiradimas
Dėl nervų pažeidimo prarandamas pėdos jautrumas. Pacientai gali nejausti, kad batuose yra akmenukų arba kad batai vienoje vietoje trina. Gali atsirasti nuospaudų ir nutrynimų, po kuriais susidaro opos. Dėl arterijų problemų kraujas negali tekėti per žaizdą, todėl ji negauna deguonies ir blogai arba visai negyja, todėl belieka amputuoti. „Laimei, kai dauguma diabetu sergančių žmonių žino apie šias problemas, jie konsultuojasi pakankamai anksti, kad žaizdos tinkamai užgytų,“ – pacientų sąmoningumu džiaugiasi pėdų priežiūros specialistė.
Pėdų priežiūra
Sveikatos priežiūros specialistai, konsultuodami cukriniu diabetu sergančius pacientus, nuolat atkreipia dėmesį į pėdų priežiūrą, akcentuoja, kaip svarbu stebėti pėdų būklę ir rūpintis, kad jos būtų sveikos.
Neabejotinai labai svarbi kasdienė higiena. „Pacientai turi avėti patogius batus be siūlių viduje. Jie turi plauti pėdas šiltu, bet ne karštu vandeniu, naudodami švelnų prausiklį, ir jas gerai nusausinti. Taip pat svarbu kasdien naudoti apsauginį ir drėkinamąjį kremą, kurio sudėtyje yra glicerino ir nedidelis šlapalo kiekis, padedantis jam prasiskverbti,“ – patarimų negaili podologė Sindė Bušė. „Reiktų prisiminti, kad kremo negalima tepti į tarpupirščius, kur jis gali suminkštinti audinius ir sukelti problemų. „Diabetu sergantys asmenys turi nuolat stebėti savo pėdas, o kremo naudojimas yra gera galimybė jas apžiūrėti ir patikrinti, ar nesumažėjo jų jautrumas, nėra nuospaudų ar nutrynimų“, – apie profilaktikos priemonių svarbą kalba specialistė.
Pėdų stebėjimas
Jei diabetas yra gerai kontroliuojamas, rizika, kad atsiras pėdų pažeidimų, yra nedidelė. Tačiau labai svarbu reguliariai lankytis pas pėdų priežiūros specialistą, kad būtų galima laiku imtis priemonių ir išvengti sudėtingų komplikacijų. Pėdų priežiūros specialistė Sindė Bušė pataria, į kokius požymius reiktų atkreipti dėmesį kasdien apžiūrint savo pėdas:
- Jautrumo pokytis. Tikrinkite, ar nepasikeitė pojūčiai. Kartais pėdos tampa itin jautrios, tačiau dažniau gali ir prarasti jautrumą. Atkreipkite dėmesį netgi tada, kai nejautrumas pasireiškia tik vienoje vietoje. Tai irgi gali sukelti rimtų problemų.
- Pėdos deformacijos. Tikrinkite, ar pėda nesidaro plokštesnė, ar nesideformuoja pirštai.
- Spalva. Raudonos pėdos ar mėlyni pirštai gali rodyti arterijų problemą.
- Odos pažeidimai. Itin atkreipkite dėmesį į atsiradusias žaizdeles, stebėkite, ar tinkamai jos gyja.
Jei pasireiškia nors vienas iš išvardintų simptomų, nedelsdami kreipkitės į pėdų priežiūros specialistą ar Jus prižiūrintį gydytoją, kad būtų laiku suteikta tinkama pagalba. Atminkite, kad ilgalaikėje perspektyvoje Jūsų sveikata priklauso nuo Jūsų pačių pastangų kasdien rūpintis savimi, taip pat ir nuo to, ar reguliariai konsultuojatės ir sprendžiate problemas su sveikatos priežiūros specialistais.
Parengta „Bioderma“ ekspertų
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti čia: https://dia-iq.lt/pedu-pazeidimai/