Dovilė Byčienė
Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne? Kiek laiko galioja išrašytas receptas ar siuntimas? Kokiam ilgiausiam laikotarpiui galima išrašyti insulino? Į šiuos klausimus atsakome remdamiesi 2022 m. rugsėjo 9 d. galiojančią tvarką nustatančiais teisės aktais.
Receptai
Pirmą kartą vaistą (pvz., insuliną) ar medicinos pagalbos priemonę (pvz., gliukozės jutiklius ar siųstuvus, diagnostines juosteles gliukozės kiekiui matuoti) gydytojas gali išrašyti tik vienam mėnesiui (diagnostinių juostelių gali išrašyti tik 1 pakuotę). Pakartotinai išrašant receptą, galimas toks maksimalus laikotarpis:
- insulinas – iki 6 mėn.;
- gliukozės jutikliai – iki 3 mėn.;
- diagnostinės juostelės – iki 3 mėn. (išskyrus atvejus, kai išrašoma tik 50 juostelių 4 mėnesiams);
- insulino pompų priedų komplektai – iki 3 mėn.;
- gliukagonas – 1 kartą per metus arba kol baigsis anksčiau išrašyto galiojimo laikas.
Dėl pakartotinio vaistų ar medicinos pagalbos priemonių (toliau – MPP) išrašymo dar nepasibaigus anksčiau išrašytųjų terminui galima kreiptis ir anksčiau, tik svarbu žinoti, kad:
- laikotarpis nuo recepto išrašymo datos iki jo įsigaliojimo datos negali būti ilgesnis nei 14 dienų;
- toks receptas įsigalioja ne anksčiau kaip likus 5 dienoms iki prieš tai išduotų vaistų ar MPP termino (įskaitant ankstesniame recepte nurodytą dieną skiltyje „Vaisto pakanka iki“).
Receptai galioja (įskaitant įsigaliojimo dieną):
- iki 30 dienų, kai išrašyti vaistai ar MPP;
- iki 360 dienų, kai yra žyma „Ilgalaikiam gydymui“;
- iki 180 dienų, kai yra žyma „Gydymui tęsti“.
Receptai su žyma „Ilgalaikiam gydymui“ ar „Gydymui tęsti“ gali būti išrašomi sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu). Išrašytas elektroninis receptas su žyma „Ilgalaikiam gydymui“ ar „Gydymui tęsti“ nustoja galioti, jeigu pacientas pirmą kartą neįsigyja jam paskirtų vaistinių preparatų ar kompensuojamųjų MPP per 30 dienų nuo recepto įsigaliojimo dienos.
Svarbu paminėti, kad popieriniai receptai išrašomi tada, kai nėra galimybės išrašyti elektroninio recepto dėl įstaigos informacinių sistemų veikimo sutrikimo ir įstaiga neturi techninių galimybių naudotis e. sveikatos portalu arba nėra galimybės išrašyti elektroninio recepto e. sveikatos portale dėl jo veiklos trikdžių.
Elektroniniai receptai nėra taisomi. Pastebėjus neteisingus duomenis jau pasirašius elektroninį receptą, jis panaikinamas ir išrašomas naujas receptas, išskyrus atvejus, kai pagal neteisingai išrašytą receptą vaistai ar MPP jau yra išduoti (parduoti). Sveikatos priežiūros specialistas asmeniškai atsako už sudarytus, patvirtintus ir asmeniniu teisinę galią turinčiu elektroniniu parašu pasirašytus elektroninius receptus.
Gydytojas gali pakartotinai naujame recepte išrašyti tą patį vaistą (pvz., insuliną), kurį pacientas įsigijo anksčiau, bet dėl padidėjusių dozių jam jo nebeužteks iki ankstesniame recepte nurodytos datos. Recepte tokiu atveju turi būti nurodyta „Specialisto sprendimu“.
Vaistininkas gali parduoti insulino be recepto, jei yra visos šios sąlygos:
- anksčiau pacientui insulinas jau buvo paskirtas;
- pacientas tos rūšies ir gamintojo insuliną vartojo paskutinius 3 mėnesius arba ilgiau;
- pacientas, jo teigimu, insuliną suvartojo ir jis privalo jį vartoti nepertraukiamai ar nedelsiant bei neturi galimybių nedelsiant patekti pas sveikatos priežiūros specialistą, turintį teisę išrašyti insulino.
Receptinius vaistus ir kompensuojamąsias MPP (gliukozės jutiklius ir siųstuvus, diagnostines juosteles ir insulino pompų keičiamąsias dalis) su elektroniniais receptais galima įsigyti internetu iš bet kurios e. sveikatos platformoje (https://esveikata.lt) nurodytos vaistinės. Taip pat platformoje galima palyginti kainas ir priemokų dydžius skirtingose vaistinėse bei pasirinkti prekių pristatymo būdą.
Siuntimai
Siuntimas pas gydymo specialistą galioja 60 dienų. Per šį laikotarpį pacientas nustatyta tvarka privalo užsiregistruoti pas gydytoją, nors dažnai manoma, kad per šį laiką reikia apsilankyti pas nurodytą specialistą. Iš tiesų tokios skubos nėra – per du mėnesius siuntimą turintis pacientas turi ne apsilankyti, o užsiregistruoti siuntime nurodytiems tyrimams ar vizitui pas specialistą.
Svarbu žinoti, kad dėl gydytojo specialisto paslaugų ar tyrimų su siuntimu nebūtina keiptis į tą pačią gydymo įstaigą, kurioje jis išduotas. Visų šalies gydymo įstaigų, turinčių sutartis su ligonių kasomis ir teikiančių nemokamas paslaugas pacientams, sąrašas yra čia: https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/paslaugos/e-paslaugos/sveikatos-prieziuros-istaigos-ir-paslaugos-visoje-lietuvoje-3 (arba https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/ à Paslaugos à Gyd. įstaigos ir paslaugos). Šiame sąraše galima pasirinkti konkrečią paslaugą ir pagal tai sistema pateiks visų nemokamai paslaugą teikiančių įstaigų sąrašą.
Siuntimo nereikia šiais atvejais:
- kai asmuo per 1 kalendorinius metus pakartotinai lankosi pas tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties arba jam skirtas ilgalaikis stebėjimas (dispanserizacija);
- kai asmuo kreipiasi į gydytoją dermatovenerologą (dėl odos ir venerinių ligų), tik svarbu įsitikinti, kad šis specialistas dirba gydymo įstaigoje, pasirašiusioje sutartį su ligonių kasa;
- kai asmuo į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiasi pakartotinai (t. y. jei gydytojas nurodo atvykti pakartotinai, nes dar tęsia paciento gydymą ar tyrimą) arba pacientas serga lėtine liga (pvz., diabetu) ir jam taikomas gydytojo paskirtas ilgalaikis stebėjimas;
- kai asmuo kreipiasi dėl odontologo ar psichikos sveikatos priežiūros paslaugų toje įstaigoje, su kuria yra pasirašęs sutartį.
Anksčiau išrašyto siuntimo galiojimą galima pasitikrinti https://esveikata.lt sistemoje.
Su vienu siuntimu pas slaugytoją diabetologą galima lankytis vienerius metus.
Parengta pagal:
- Receptų rašymo ir vaistinių preparatų, medicinos priemonių (medicinos prietaisų) ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse gyventojams ir popierinių receptų saugojimo, išdavus (pardavus) vaistinius preparatus, medicinos priemones (medicinos prietaisus) ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones vaistinėje, taisykles (galiojanti redakcija: 2022-01-01);
- Siuntimų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti išdavimo, įforminimo ir atsakymų pateikimo tvarkos aprašą (galiojanti redakcija: 2022-05-02);
- Endokrinologijos ir vaikų endokrinologijos ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų tvarkos aprašą;
- kitus 2022 m. rugsėjo 9 d. galiojančius LR teisės aktus.
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti čia: https://dia-iq.lt/receptai-ir-siuntimai/