Medicina, kaip ir kitos gyvenimo sritys, negali atsispirti šiuolaikinių technologijų įtakai. Vis daugiau elektroninių paslaugų, įskaitant ir gydytojų konsultacijas, tampa gyvenimo kasdienybe.
Telemedicina – tai nuotolinės su sveikata susijusios paslaugos naudojant telekomunikacijų technologijas – telefonus, išmaniuosius įrenginius bei internetą. Mobilioji sveikatos priežiūra apibrėžiama kaip mobili kompiuterija, medicinos jutikliai ir ryšių technologijos, kurios pagerina lėtinių ligų priežiūrą be tradicinių ambulatorinių gydytojų ir pacientų susitikimų. Visgi išlieka daug įvairių situacijų bei paslaugų, kurioms reikalingas tiesioginis pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų bendravimas. Tačiau šįkart norėtume aptarti telekonsultacijų teikiamus privalumus ir trūkumus.
Šiuolaikinės technologijos
Cukriniu diabetu sergantys pacientai dažnai yra labai pažangūs. Šiuolaikinių technologijų naudojimas ligai valdyti tampa kasdienybe. Įvairios mobiliosios programėlės padeda rinkti, kaupti ir vertinti informaciją apie maistą, fizinį aktyvumą, vaistų vartojimą ir glikemijos matavimus. Programėlės susietos su gliukometrais – duomenys apie pamatuotą gliukozės kiekį Bluetooth ryšiu yra perduodami į mobiliąją programėlę. Duomenys keliais paspaudimais gali būti persiųsti gydytojui ir analizuojami konsultacijos metu.
Cukrinio diabeto kontrolę labai pagerina nuolatinių gliukozės jutiklių naudojimas. Daugelis, pabandę naudoti jutiklius ligos kontrolei, jau nebeįsivaizduoja be jų savo gyvenimo. Pacientai turi galimybę savarankiškai vertinti konkretaus maisto poveikį gliukozės kiekiui kraujyje, interpretuoti gliukozės kiekio rezultatus, vertinti glikemiją bet kuriuo paros metu ir, atsižvelgę į tam tikrus parametrus (maistas, planuojama fizinė veikla ir t. t.), imtis reikalingų priemonių. Uždaro ciklo (angl. close-loop) principu veikiančios sistemos atveria dar didesnes galimybes ypač efektyviai kontroliuoti glikemiją ir valdyti ligą.
Visgi technologijos neatsako į visus kylančius klausimus, ir gydytojo specialisto konsultacija yra būtina, kad duomenys, gauti naudojantis įvairiomis priemonėmis, būtų interpretuoti teisingai. Šiuo metu, esant ypač įtemptai epidemiologinei situacijai, sumažėjus sveikatos paslaugų prieinamumui, gelbsti nuotolinės konsultacijos. Tačiau tokios konsultacijos gali būti naudingos ne tik pandemijos metu. Nuotolinės konsultacijos paprastai reikalauja mažiau laiko, kadangi pacientui nereikia vykti į gydymo įstaigą, gali būti prieinamos bet kurioje pasaulio šalyje gyvenantiems pacientams. Dažnesnės konsultacijos, susitikimai su gydytoju lemia geresnius specialisto ir paciento santykius, didina paciento pasitikėjimą specialistu, o tai gali pagerinti gydymo režimo laikymąsi, savikontrolės įgūdžius ir ligos kontrolę.
Telekonsultacijų privalumai
Atsižvelgiant į nepakankamą gydytojų specialistų, ypač besispecializuojančių naujose technologijose, skaičių tam tikruose regionuose, medicininės vaizdo konsultacijos gali būti puikus sprendimas geografinėms kliūtims, ribojančioms galimybę kreiptis į specialistą, įveikti. Medicininės telekonsultacijos yra kaip vaizdo konferencijos, todėl gydytojas ir pacientas paprastai nejaučia didelio atstumo ir dažnai gali jaustis kaip įprastoje konsultacijoje. Tokiu būdu pacientas nepatiria ir papildomų finansinių išlaidų, susijusių su kelione iki sveikatos priežiūros įstaigos, bei sutaupoma tikrai nemažai laiko resursų, nes telekonsultaciją galima susiplanuoti patogioje vietoje ir pačiu patogiausiu metu: prieš darbą, po jo ar net pietų pertraukos metu. Nuotolinės konsultacijos tampa ypač patrauklios esant dabartinei epidemiologinei situacijai: tai saugu ir pacientui, ir gydytojui, šių konsultacijų nereikia atšaukti, jei netikėtai užklupo virusas ar kita liga. Konsultavimo su vaizdu platformos yra visiškai saugios, todėl ypatingieji asmens sveikatos duomenys yra apsaugoti kaip ir įprastos kontaktinės konsultacijos metu.
Telekonsultacijų trūkumai
Tiesioginis bendravimas yra ypač svarbus pacientui ir gydytojui pirmąkart susipažįstant, užmezgant ryšį, pagaliau tai yra būtina sąlyga apžiūrint pacientą, atliekant tam tikrus tyrimus. Telekonsultacijų metu to padaryti neįmanoma.
Namų darbai pacientui
Siekiant padidinti laukiamos konsultacijos naudą, pacientas turėtų jai pasiruošti, t. y. atlikti namų darbus:
Apgalvoti pagrindines problemas / klausimus gydytojui. Patariama juos susirašyti (tam puikiai tinka išmanieji telefonai), nes labai dažnai, tik uždarius gydytojo kabineto duris ar pasibaigus konsultacijos laikui, užplūsta visa virtinė klausimų, kurių norėjote paklausti, bet nepaklausėte. Nepamirškime, kad konsultacijos laikas yra ribotas, todėl labai svarbu jį išnaudoti kuo efektyviau.
Prieš suplanuotą konsultaciją vesti kruopštų glikemijų / maisto / insulino / fizinio aktyvumo dienyną. Tokiu būdu jau pirmos konsultacijos metu Jūs pateikiate pakankamai daug medžiagos, kurią galima analizuoti ir aptarti reikalingus gyvensenos ar gydymo pakeitimus. Rekomenduojama dienyną pildyti bent 14 paskutinių dienų. Dienynas gali būti elektroninis ar popierinis, jei pacientui taip priimtiniau.
Jei yra galimybė, rekomenduojama dar iki konsultacijos duomenis persiųsti gydytojui ar slaugytojui-diabetologui, kad glikemijos kontrolės rodiklius medicinos personalas matytų jau konsultacijos pradžioje.
Žinoti visus vartojamus vaistus ir persirgtas ligas.
Užduotys sveikatos priežiūros įstaigai ir gydytojui
Medicinos personalas turi būti pasirengęs ir turėti visą reikiamą įrangą telekonsultacijoms organizuoti ir teikti. 2020-ieji atnešė didžiulių pokyčių mūsų visų gyvenime – šiuo metu turime ypatingai saugoti vieni kitus. Jei ne esama situacija, telemedicina tikrai nebūtų tiek pažengusi, tačiau, kylant įvairiems iššūkiams, turi prisitaikyti ir medikai, ir pacientai. Šiuolaikinės technologijos ir nuotolinės konsultacijos suteikia puikią galimybę sergantiems cukriniu diabetu gauti gydytojo konsultaciją ir visą jiems reikalingą informaciją. Medikai neabejoja, kad susitikimų dar bus ir žmogiškasis ryšys išliks. Visgi ne tik šiuo metu, bet ir ateityje, telemedicina gali padidinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, kad kiekvienas pacientas laiku sulauktų reikalingos pagalbos.
Tekstą parengė Hormodernus – endokrinologijos diagnostikos ir gydymo centras
Siekiant apsaugoti pacientus nuo šiuo metu plintančio viruso grėsmės rekomenduojamos NUOTOLINĖS konsultacijos, kurios cukriniu diabetu sergantiems yra puiki galimybė gauti aukščiausio lygio paslaugą!
Specialistų komanda pasiruošusi Jums padėti!
Registracija tel. 8 69 69 79 79
www.hormodernus.lt
Tolminkiemio g. 1A, Kaunas