Mielas Mokytojau, Jūsų klasėje yra mokinys, kuris serga 1 tipo cukriniu diabetu. Tai mūsų sūnus (duktė)….
Leiskite Jus supažindinti su keliais svarbiais dalykais, kurie padės vaikui sklandžiai ir saugiai lankyti mokyklą.
Apie 1 tipo cukrinį diabetą
Jis diagnozuojamas, kai dėl nežinomų priežasčių organizmo imuninė sistema sunaikina kasos beta ląsteles, gaminančias insuliną. Tai liga, kurios nesukėlė nei gyvenimo būdas, nei dieta, ji negali būti išgydoma, taip pat nėra užkrečiama. Žmonės, sergantys diabetu, turi nuolat kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje (glikemiją) ir reguliuoti individualias insulino dozes, atsižvelgdami į maistą bei fizinį aktyvumą. Taip pat jie turi būti visada pasiruošę rimtiems hipoglikemijos (labai mažo gliukozės kiekio kraujyje, mažiau nei 3,3 mmol/l) bei hiperglikemijos (labai didelio gliukozės kiekio kraujyje, daugiau nei 10,0 mmol/l) epizodams, kurie kelia rimtą grėsmę sveikatai bei gyvybei. Maistas, karštis, fizinis aktyvumas, stresas, hormonai ir dar daug kitų priežasčių gali turėti įtakos glikemijai.
1 tipo cukrinio diabeto kontrolė
Diabetu sergantis vaikas (su tėvų pagalba, jei jis mažametis) turi nuolat sekti savo gliukozę kraujyje ir leistis insuliną, bandant atkartoti kasos funkciją, kurios ši nebeatlieka.
Gliukozės kiekis kraujyje matuojamas specialiu aparatėliu – gliukomačiu, paimant kraujo mėginį iš piršto. Taip pat papildomai naudojamas gliukozės jutiklis, kuris, įvestas po oda, kas keletą minučių gliukozės kiekio duomenis siunčia į išmanųjį telefoną, insulino pompą arba juos parodo nuskenavus specialiu skaitytuvu.
Insulinas leidžiamas specialiais švirkštais (jie savo išvaizda panašūs į rašiklį, o pasukus specialų ratuką parenkama reikalinga insulino dozė) arba naudojant insulino pompą. Insulino pompa yra nedidelis prietaisas, kuris gali pasirodyti panašus į žaislą ar išmanųjį telefoną. Tačiau, jei matote, kad vaikas laiko pompą rankose ir spaudo mygtukus, tai reiškia tik tiek, kad jam reikalingas insulinas.
Gliukozės jutiklis ar insulino pompos infuzijos sistema gali būti įvesta į ranką, koją ar kitą kūno vietą. Mokinys, sergantis pirmojo tipo diabetu, turi visada su savimi turėti greitai veikiančių angliavandenių (gliukozės, saldainių, vaisių, sulčių ir pan.), kurių jam gali prireikti, jei buvo suleista per daug insulino ar dėl kitų priežasčių gliukozės kiekis kraujyje stipriai sumažėjo.
Hipoglikemija visada turi būti koreguojama nedelsiant.
Hipoglikemijos požymiai: nuovargis, išblyškimas, staigus alkis, prakaitavimas, drebulys, irzlumas, nesugebėjimas susikoncentruoti.
Hiperglikemijos požymiai: nuolatinis troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, sausumo burnoje jausmas, pykinimas, vėmimas.
Kaip galėtumėte padėti:
- Neatimkite galimybės naudotis išmaniuoju telefonu – jis vaikui reikalingas tiek susisiekti ir pasitarti su tėvais, tiek pasitikrinti savo gliukozės kiekio kraujyje duomenis.
- Užtikrinkite, kad visi diabeto kontrolės prietaisai ir rankinės su diabeto priežiūrai reikalingais daiktais visada galėtų saugiai būti su vaiku. Jei vaikas (net ir pamokos metu) turi rankose kurį nors iš šių daiktų, nebarkite ir jų neatimkite, nes glikemijos kontrolė jam gyvybiškai būtina. Savo ruožtu mes, tėvai, užtikriname, kad vaikas jais nežais ar neblaškys dėmesio be reikalo.
- Jei vaiko išvaizda arba elgesys kelia įtarimų, pasiūlykite pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje.
- Vaikui gali reikėti suvalgyti saldumynų, jei jo gliukozės kiekis kraujyje smarkiai sumažėjo, net pamokos ar kokio svarbaus renginio metu. Laiku nesiimant priemonių iškyla hipoglikeminės komos grėsmė.
Būtume dėkingi, jei reaguotumėte geranoriškai ir paskatintumėte kitus klasės mokinius elgtis taip pat.
- Jei vaiko gliukozės kiekis kraujyje žemas ir jis nori išeiti iš klasės, paprašykite kito mokinio jį palydėti arba palydėkite patys. Nepalikite jo vieno – tai gali būti pavojinga gyvybei.
- Jei vaiko būklė blogėja, jis prarado sąmonę, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą ir informuokite artimuosius.
- Esant hiperglikemijai, reikia papildomų insulino injekcijų, taip pat negalimas didelis fizinis krūvis.
Užtikrinkite, kad vaikas bet kada pamokų metu galėtų atsigerti arba nueiti į tualetą, jei reikia, išleiskite jį namo ir įsitikinkite, kad jis saugiai grįš.
- Atkreipkite dėmesį, ar vaikas dėl savo būklės ar nešiojamų prietaisų nepatiria bendraamžių patyčių.
Jei Jums kyla bet kokių klausimų dėl vaiko būsenos, mes visada pasiruošę į juos atsakyti. Perduokite šią informaciją visiems, kurie dirba su vaiku ar galėtų padėti, kai to reikia. Nepamirškite, kad, nepaisant diabeto, šie vaikai yra tiesiog vaikai.
Mama… (tėtis)…..
P. S. Ačiū Živilė Dapšytė už parengtą laišką!