Dovilė Byčienė
Nors vaikų vasaros atostogos dar tik prasidėjo, tėvams jau dabar reiktų pradėti rūpintis cukriniu diabetu sergančių vaikų sveikatos pažymomis, apgalvoti, kokių pageidavimų turėsite ugdymo įstaigai dėl vaikui pritaikyto maitinimo, kokias sąlygas prašysite sudaryti abiturientui laikant brandos egzaminus.
Pastebėta, kad medicininėse pažymose, kurios teikiamos ugdymo įstaigoms, surašoma per mažai informacijos apie vaikus, sergančius 1 tipo cukriniu diabetu, taip pat stinga išsamesnių rekomendacijų dėl pagalbos ugdymo įstaigoje poreikio.
Rekomenduojama med. sveikatos pažymoje pateikti šią informaciją:
- Ar vaikui reikalingas pritaikytas maitinimas; jei taip – pateikti ir konkrečias rekomendacijas. Taip pat pažymoje turi būti paminėta apie būtinybę valgyti ir pamokų metu (esant hipoglikemijai)?
- Kaip, kada ir kur vaikui turi būti leidžiamas insulinas, taip pat numatyti, kur ir kaip turi būti ugdymo įstaigoje laikomas insulinas?
- Kokiu būdu matuojamas vaiko gliukozės kiekis kraujyje?
- Koks yra pagalbos poreikis esant hipoglikemijai ar hiperglikemijai?
- Kokią įrangą (pvz., telefoną) ir kada vaikas privalo naudoti?
- Kokiu krūviu vaikas gali dalyvauti fizinėje veikloje?
Rekomendacijos sveikatos pažymoje pavyzdys:
Esant hipoglikemijai leisti valgyti pamokų metu. Esant glikemijai 4,0 mmol/l arba žemesnei, taip pat prieš fizinio ugdymo pamoką (esant 6,5 mmol/l arba žemesnei) nedelsiant leisti suvalgyti / išgerti lengvai įsisavinamų angliavandenių turinčių maisto produktų.
Leisti naudotis sensoriaus duomenis rodančiu telefonu pamokų metu (įskaitant ir fizinio ugdymo pamokas).
Maitinimo paslaugą teikianti įmonė turi pateikti meniu su maistine patiekalų verte ir svoriu (angliavandenių, baltymų, riebalų kiekis porcijoje). Reikalingą insulino kiekį susileisti 10–15 min. prieš valgį.
Pagrindinė fizinio lavinimo grupė, esant žemai glikemijai (4,0 mmol/l) neleisti dalyvauti fizinėje veikloje ir susisiekti su tėvais.
Pritaikytas maitinimas
Pažymose dėl vaikams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, pritaikyto maitinimo ugdymo įstaigoje rekomenduojama nurodyti:
- Būtinybę žinoti viso patiekiamo maisto (ne tik pagrindinių valgymų, bet ir užkandžių) maistinę vertę (baltymai, riebalai, angliavandeniai), kad būtų galima numatyti reikiamo suleisti insulino kiekį.
- Būtinybę visada pasverti patiekiamą maistą, kad atitiktų valgiaraštyje numatytą energinę vertę.
- Būtinybę riboti tam tikrus maisto produktus ar jų kiekį.
- Teisę vaiko atstovai susipažinti su patiekalų receptūros ir gamybos technologiniais aprašymais (iki 15 dienų darbo dienų laikotarpiui).
- Būtinybę insuliną susileisti prieš valgymą (vidutiniškai prieš 10–20 min.), esant poreikiui, sudaryti sąlygas vaikui pavalgyti ne numatytos pertraukos metu.
Valgiaraščiai
- Ugdymo įstaigose valgiaraščiai sudaromi ne mažiau kaip 15 darbo dienų laikotarpiui.
- Visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų amžiaus, pateikus gydytojo raštiškus nurodymus (Forma Nr. E027-1), turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas – toks, kuris užtikrina tam tikro sveikatos sutrikimo (alergija tam tikriems maisto produktams, virškinimo sistemos ligos ar remisinės jų būklės ir kt.) nulemtų, asmens individualių maisto medžiagų ir energijos poreikių patenkinimą, parenkant toleruojamus maisto produktus, jų gamybos būdą, konsistenciją ir valgymo režimą, ir yra raštiškai rekomenduojamas gydytojo.
- Valgiaraščiuose nurodytų patiekalų receptūros ir gamybos technologiniuose aprašymuose turi būti nurodyti:
- naudojami maisto produktai,
- maisto produktų sudėtis,
- bruto ir neto kiekiai (g),
- gamybos būdas (virimas vandenyje ar garuose, kepimas ir pan.),
- trukmė,
- temperatūros režimai.
- Pritaikyto maitinimo valgiaraščiuose nurodytų patiekalų receptūros ir gamybos technologiniuose aprašymuose papildomai nurodoma patiekalų energinė ir maistinė (baltymai, riebalai, angliavandeniai) vertė.
Brandos egzaminų vykdymo sąlygos
Per pirmąjį mokslo metų ketvirtį 1 tipo cukriniu diabetu sergančio abituriento tėvai mokyklos vadovui turi pateikti prašymą kartu su gydytojų konsultacinės komisijos pažyma dėl sveikatai palankių sąlygų brandos egzaminų metu (galimybę įsinešti maisto produktus, valgyti egzamino metu (esant hipoglikemijai), pratęsti egzamino laiką dėl galimos hipoglikemijos / hiperglikemijos arba dėl sugaišto laiko reikalingoms procedūroms (pvz., pasikeisti kateterį) atlikti). 2022 m. šie prašymai buvo priimami iki lapkričio 24 d.
Pagal bendrąją tvarką egzaminų metu draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais, tad gydytojų konsultacinės komisijos pažymoje turi būti nurodyta, jog mobilusis telefonas, į kurį gaunami gliukozės jutiklio duomenys, yra reikalingas dėl egzaminą laikančiojo sveikatos būklės. Prašyme tėvai turi įsipareigoti užtikrinti, kad telefonas bus naudojamas išskirtinai tik gliukozės kiekiui kraujyje stebėti.
Nepateikus šio prašymo ir gydytojų konsultacinės komisijos pažymos, mokinys turi tokias pačias teises kaip ir kiti mokiniai – atsinešti vandens ir išeiti iš patalpos ne ilgiau kaip 5 minutėms.
Parengta remiantis:
- Visuomenės sveikatos priežiūros organizavimo mokykloje tvarkos aprašu (galiojanti redakcija: 2021-04-10; https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.268649/QRDadxwPJG)
- Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašu (galiojanti redakcija: 2023-01-01 – 2026-08-31; https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.411986/asr)
- Pritaikyto maitinimo valgiaraščių sudarymo rekomendacijomis: https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Veiklos_sritys/visuomenes-sveikatos- prieziura/mityba-ir-fizinis-aktyvumas/Pritaikmaitrekom%20pakeitimas0414.pdf
- Rekomendacijomis dėl savirūpos plano: http://www.smlpc.lt/media/image/Programos%20ir%20projektai/Rekomendacijos_LNL_koreg_2020_05.pdf
- Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašu (galiojanti redakcija 2023-04-29 – 2023-08-31; https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.289769/asr)
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje
https://dia-iq.lt/mokslo-metai/