Dauguma žmonių pripažįsta, kad mityba yra geros savijautos pagrindas, o sergantys cukriniu diabetu gali tik patvirtinti, kad nuo mitybos didžiąja dalimi priklauso ir ligos kontrolė. Visiems gerai žinomi liaudies išminties pavyzdžiai: „Ir maistas, ir vaistas“, „Ką valgai, tuo ir tampi“, o ir Biblijoje minima duona kasdieninė. Regis, jei iš kartos į kartą keliauja tokie posakiai ir jie gyvi ištisus dešimtmečius ar net šimtmečius, jie turėtų būti teisingi. Štai visiems gerai žinomos mitybos piramidės apačioje prie daugiausiai rekomenduojamų suvartoti produktų puikuojasi juodos bei baltos duonos gaminiai, kai kuriose piramidės versijose, sukurtose sveikata besirūpinančių institucijų, net keksiuką ar spurgą galima pamatyti. Peršasi išvada, kad daug grūdinių kultūrų vartojantys asmenys turėtų būti sveiki – neturėti antsvorio, nesirgti širdies bei kraujagyslių ligomis, 2 tipo cukriniu diabetu, daug rečiau patirti insultą. Bet taip nėra. Kodėl? Prieš ieškodami atsakymo į šį klausimą, pažvelkime, kaip ši žymioji mitybos piramidė atsirado.
1992 m. Amerikos žemės ūkio departamentas (USDA) sukūrė rekomendacijas, kaip gyventojai turėtų maitintis. Kad žmonėms būtų aiškiau, informacija buvo iliustruota: nupiešta piramidė, kurios apačioje, plačiausioje dalyje, pateikti dažniausiai vartotini produktai, o viršuje – vengtini ar siūlomi vartoti labai retai.
Kaip komentuoja pats USDA, tai turėtų atspindėti maisto įvairovę ir padėti išvengti lėtinių ligų. 2005 m. šį paveikslėlį pakeitė nauja iliustracija, kurioje buvo pavaizduotas į piramidę lipantis beveidis žmogeliukas. Šios piramidės beveik niekas jau nebeprisimena, nes labai greitai ji buvo pašalinta kaip neatitinkanti jokių sveikos gyvensenos standartų ir, be to, labai sunkiai suvokiama. 2011 m. departamentas pakeitė piramidę į „MyPlate“ – lėkštės, suskirstytos dalimis su rekomenduojamų produktų kiekiais, vaizdą. Ši lėkštė padalyta į keturias beveik lygias dalis su šiomis produktų grupėmis: grūdai, vaisiai, daržovės ir baltymai. Šalia lėkštės nupieštas atskiras pieno produktų apskritimas.
Panagrinėkime, ar šios visame pasaulyje skelbiamos rekomendacijos, išdėstytos mitybos piramidėje, tikrai padeda išlikti sveikiems?
Per tris dešimtmečius žinios apie mitybą gerokai pasikeitė, tad ir mitybos piramidė, nors dar iškilmingai kabo kai kurių gydytojų darbo kabinetuose, jau nebeatitinka naujausių rekomendacijų. Šiuolaikiniai mitybos specialistai, konsultuodami sveika mityba susirūpinusius pacientus, pirmiausiai klausia, kiekgi vandens (ne sulčių, ne gaiviųjų gėrimų, ne arbatos ir kavos) išgeriama. Vanduo yra gyvybiškai svarbus, skatina medžiagų apykaitą, tad mitybos piramidės pagrindas turėtų būti būtent vanduo, o ne makaronai, duonos produktai ir bulvės. Lietuvių taip mėgstami bulvių patiekalai, duona, batonas, bandelės, spagečiai turėtų užleisti vietą lapinėms daržovėms, agurkams, cukinijoms, ridikėliams ir kitoms žemą glikeminę apkrovą turinčioms daržovėms. Net ir darželinukai žino, kad norint būti sveikiems reikia valgyti daugiau daržovių, tad toliau mitybos piramidėje turėtų būti vaizduojamos ankštinės daržovės, morkos, burokėliai, dar aukščiau – vaisiai, liesa mėsa ir žuvis, sveikieji augaliniai riebalai; virš jų – bulvės ir žemą glikeminę apkrovą turinčios kruopos; netoli viršūnės – kvietinių miltų ir rafinuoti produktai, pačiame viršuje – cukrus ir saldėsiai.
Tad daugeliui kyla prieštaravimų – mitybos piramidėje vaizduojama vienaip, o mitybos specialistai apie subalansuotą mitybą kalba kitaip. Lieka neaišku, kokį maistą reikėtų valgyti dažniausiai, o kokį – saikingai. Grūdai iš esmės nėra blogis, jie tikrai gali ir turi būti įtraukti į mitybos racioną, juk juose yra skaidulų, daug vertingų vitaminų ir mineralų, tačiau jie neturėtų būti mitybos pagrindas. Grūdų yra įvairių rūšių, darančių skirtingą poveikį žmogaus organizmui, tad mitybos piramidėje būtų pravartu atskirti, kurie iš jų sveikesni vartoti. Juk daugelis įsivaizduoja, kad pusryčiams sveika valgyti avižų ar kitų grūdų dribsnių košę. Visgi dribsniai, ryžiai, kukurūzai, manai nėra geriausias pasirinkimas, kūnui suteiktumėme daug daugiau energijos ir gerųjų medžiagų rinkdamiesi neapdorotas avižų, grikių, sorų, kviečių kruopas. Taip pat šiuolaikinėje mityboje akcentuojamas sveikų riebalų, pvz., avokadų, alyvuogių aliejaus, vartojimas, o sviesto ir margarino siūloma vengti. Be to, pieno produktai, nors ir laikomi svarbiu kalcio ir baltymų šaltiniu, turėtų būti vartojami saikingai, nes juose taip pat gali būti daug sočiųjų riebalų. Mitybos piramidės viršuje turėtų atsirasti vietos sveikiems užkandžiams – riešutams, sėkloms ir šviežiems vaisiams. Šalia jų galėtų būti daugiau neskaldytų grūdų, pvz., rudųjų ir laukinių ryžių, taip pat viso grūdo avižinių dribsnių, kad organizmas gautų daugiau skaidulų. Skaidulos yra svarbi maistinė medžiaga sveikai virškinimo sistemai palaikyti. Be to, pirmenybė turėtų būti teikiama liesiems baltymams – žuviai, kiaušiniams, pupelėms ir tofu. Šiuose baltymų turtinguose produktuose yra mažai sočiųjų riebalų ir cholesterolio, todėl jie yra sveikesni. Kalbant apie mitybą svarbu nepamiršti saikingai vartoti produktus. Pvz., grūdiniuose bei krakmolinguose produktuose (bulvėse) yra gausu angliavandenių, tad suvartojus 6–8 porcijas tokio maisto per dieną, glikeminė apkrova tampa labai didelė, o tai niekaip negalima vadinti sveika mityba.
Žmonėms, norintiems sumažinti diabeto riziką, svarbu atsižvelgti į angliavandenių glikeminę apkrovą. Glikeminė apkrova yra matas, parodantis, kaip greitai virškinami angliavandeniai ir kiek jie padidina gliukozės kiekį kraujyje. Maisto produktų su maža glikemine apkrova (sveikų grūdų, ankštinių, daržovių) vartojimas gali padėti sumažinti 2 tipo cukrinio diabeto riziką, nes jie virškinami lėtai ir nesukelia staigaus gliukozės kiekio kraujyje padidėjimo. Tačiau mitybos piramidėje neatsižvelgiama į maisto produktų glikeminę apkrovą. Pats USDA pripažino, kad per pastaruosius kelis dešimtmečius ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje labai padaugėjo nutukimo ir su juo susijusių lėtinių ligų atvejų. Štai Amerika užima antrą vietą pasaulyje pagal nutukusių žmonių skaičių, o sergamumas cukriniu diabetu pasiekė kritiškai aukštą rodiklį – net 37,3 mln. gyventojų.
Šiandieninėje „MyPlate“ platformoje jau matome mažesnį grūdinių kultūrų kiekį, tačiau neatkreiptas dėmesys, kad svarbu vartoti kokybiškus, neperdirbtus gaminius, neišskirti vaisiai ir daržovės pagal glikeminę apkrovą ir vis dar nėra nei vieno sakinio apie sveikųjų riebalų vartojimą ir naudą, nėra aptartas porcijų dydis, nėra variacijų sportuojantiems, veganams, vegetarams, nėščiosioms ir kitoms grupėms.
Vertinant bet kokias mitybos rekomendacijas, reikia pasikliauti sveika nuovoka ir aklai jomis nesivadovauti. Pasaulyje neegzistuoja jokia absoliuti tiesa, tinkanti visiems ir kiekvienam. Geriausia yra pasitarti su šiuolaikišku mitybos specialistu, kuris pagal Jūsų sveikatos būklę, fizinį aktyvumą ir mitybos ypatumus, sukurs Jums asmeniškai pritaikytą mitybos planą.