Pėdų priežiūros specialistę Gabrielę Guogytę kalbina Asta Berdikšlienė
Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria Jūsų pacientai? Dažniausia problema – teisingos informacijos stoka. Visi žino, kad turi tinkamai prižiūrėti savo kojas, bet kaip tai padaryti teisingai – neišmano. Deja, internete randamos žinios dar labiau pablogina situaciją. Mūsų darbas prasideda nuo kliento kojų apžiūros ir pamokymų, kaip jas teisingai prižiūrėti. Visi atvejai būna skirtingi, bet yra bendri principai, kurie svarbūs visiems: pėdos turi būti šiltos, oda sausa ir elastinga; plauti kojas kasdien, naudoti neagresyvias plovimo priemones odai; kojinės ir batai turi nevaržyti kraujotakos ir judesių.
Kaip gydyti kojų nuospaudas, nutrynimus ir žaizdeles?
Visada reikia atrasti priežastį, kodėl atsirado šios problemos, ir tik tada galima jas išspręsti kad ir namų sąlygomis. Žinoma, žmonės su diabeto diagnoze turi dažniau kreiptis į specialistus dėl pėdų problemų, nes kartais ir maža žaizdelė išorėje gali slėpti didelę vidinę problemą. Liūdniausia, kad laisvai vaistinėse parduodami pleistrai nuo nuospaudų su salicilo rūgštimi yra naudojami namie. Jie dažnai padaro didelę žalą pėdoms, kurią labai sunku sutvarkyti. Žaizdas ant kojų reikia stropiai prižiūrėti, nes avalynė, kojinės nėra sterilios, todėl visada turi būti sterilus tvarstis. Žaizdą reikia perrišti kartą ar du per dieną prieš tai dezinfekavus.
Kaip pasirinkti tinkamą avalynę?
Tinkama avalynė turi daug įtakos pėdos būklei. Ja reiktų pradėti rūpintis nuo pirmų vaiko žingsnių. Avalynė turi atitikti pėdos formą ir ilgį. Tai lengviausia patikrinti ištraukus vidpadžius ir ant jų atsistojus basomis kojomis – tik taip pamatysite, ar tikrai visi pirštai telpa ant jų, ir suprasite, ar bate jie nėra suspausti. Avalynė turi tvirtai fiksuoti koją, bet ne spausti. Visada rekomenduoju natūralių medžiagų avalynę ir vidpadžius. Avalynės priežiūrą palengvina specialios džiovyklės su ultravioletiniais spinduliais, kurios ne tik išdžiovina, bet ir dezinfekuoja, panaikina kvapus. Svarbu nebijoti kreiptis ir į ortopedus, kad parinktų tinkamą avalynę. Šiais laikais skaitmeninės technikos galimybės leidžia tiksliai nuskenuoti pėdą, todėl yra paprasčiau paruošti specialų vidpadį.
Kaip pagerinti sutrikusią pėdų kraujotaką?
Tinkama avalynė.
Kraujotakos nevaržančios kojinės.
Masažas, stimuliacija.
Elementarūs pratimai: pirštų išskėtimas ir atleidimas, akmenukų paėmimas kojų pirštais nuo grindų, masažinių kamuoliukų naudojimas. Kiekvienas gali pasirinkti, kas jam tinkamiausia.
Kremai su arnika, bet juos reiktų naudoti tik pasitarus su gydytoju.
Vonelės. Labai karštas vanduo nerekomenduojamas diabetu sergantiems žmonėms, nes jų pojūčiai gali būti sutrikę ir per aukšta temperatūra gali padaryti daug žalos.
Kineziologo konsultacija, nes dažnai pėdų problemos būna susijusios ir su stuburo ar kelio problemomis.
Kaip prižiūrėti kojų nagus?
Reikia atkreipti dėmesį į nagų spalvą ir tekstūrą. Kojų nagai visada kerpami tiesiai – tai pagrindinė taisyklė, kuri padeda nagui neįaugti. Apvalinti kraštai, iškerpami kampai, per trumpai nukirpti nagai turi įtakos nago plokštelės stabilumui, todėl jis pradeda suktis bei įauginėti.
Ar pėdų priežiūros specialistai bendradarbiauja su kitais medikais?
Galiu pasidžiaugti, kad chirurgai, matydami, kad įmanoma problemą sutvarkyti be chirurginės intervencijos, siunčia savo pacientus pas pėdų priežiūros specialistus. Pėdų priežiūros specialistai savo ruožtu stengiasi su medikais dalintis informacija apie savo paslaugas ir galimybes padėti pacientams. Iš tiesų labai svarbus komandinis darbas, o ne tik pavienis sprendimas. Norint išspręsti problemą, tenka dažnai pasigilinti, kokios ligos gali turėti įtakos kojų būklei.
Ko palinkėtumėte žurnalo „Diabeto IQ“ skaitytojams?
Lengvų kojų!