Dovilė Byčienė
Sergantiems cukriniu diabetu gali būti skiriamos medicininės reabilitacijos paslaugos, dėl kurių poreikio sprendžia pacientą gydantys gydytojai. Jie, atsižvelgę į paciento sveikatos būklę ar atsiradusius ligos progresavimo požymius, gali parengti siuntimą fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui, kuris gali parinkti ir skirti reabilitacinį gydymą. Yra trys reabilitacijos etapai, juos skiriant remiamasi skirtingais reikalavimais, atsižvelgiant į paciento amžių ir sveikatos būklę.
REABILITACIJA VAIKAMS
1-asis reabilitacijos etapas vaikams, sergantiems cukriniu diabetu ir gydomiems insulinu (ligos kodas E10), pradedamas ambulatorinio arba stacionarinio gydymo metu, t. y. gydantis ligoninėje ar lankantis ambulatorinio gydymo įstaigoje. Pagal indikacijas skiriamos pavienės medicininės reabilitacijos paslaugos, pvz.: kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija, masažas, o stacionare gali būti paskirtos ir medicinos psichologo ar socialinio darbuotojo konsultacijos. Vienam pacientui per 10 darbo dienų suteikiama 10 procedūrų (jų skaičius gali būti didinamas arba mažinamas, atsižvelgiant į paciento būklę ir indikacijas).
Pirmojo etapo ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos vaikams nėra privalomos tada, kai nėra galimybių suteikti pirmojo etapo ambulatorinių medicininės reabilitacijos paslaugų arba kai skiriama pakartotinė ir palaikomoji reabilitacija, arba suteikus dienos chirurgijos paslaugas. Tuomet pacientas gali būti iš karto siunčiamas į atitinkamas paslaugas teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, medicinos dokumentuose nurodant priežastį.
2-asis reabilitacijos etapas vaikams, sergantiems cukriniu diabetu ir gydomiems insulinu (ligos kodas E10), skiriamas, kai:
- ilgiau nei 2 savaites užsitęsęs glikemijos nestabilumas arba svyruojantis insulino poreikis arba
- HbA1c yra daugiau nei 6,5 %.
Paslaugos, teikiamos vienam ligoniui per 10 darbo dienų (bendra reabilitacijos trukmė – 18 kalendorinių dienų):
- kineziterapija – 15 procedūrų,
- masažas – 6 procedūros,
- fizioterapija – 7 procedūros,
- 2 psichologo konsultacijos ir (arba) užsiėmimai,
- socialinio darbuotojo konsultacijos, esant indikacijų,
- dietoterapija.
Paslaugos, teikiamos pagal indikacijas: medikamentinis gydymas, ligonio ir jo artimųjų mokymas ir kt. Paslaugų ar tyrimų skaičius gali būti didinamas arba mažinamas, atsižvelgiant į paciento būklę ir indikacijas.
Antrasis reabilitacijos etapas skiriamas:
- iš karto po ambulatorinio gydymo, kai yra atitinkamas biosocialinių funkcijų sutrikimo ir (arba) ligos sunkumo laipsnis,
- po gydymo ligoninėje.
Pacientui dešimčiai dienų išduodama pažyma, patvirtinanti teisę į kompensaciją už medicininę reabilitaciją. Į medicininės reabilitacijos paslaugas teikiančias asmens sveikatos priežiūros įstaigas pacientai privalo atvykti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo stacionarinio gydymo ir pirmojo reabilitacijos etapo baigimo dienos (nuo formos Nr. 027/a ir epikrizės išrašymo dienos). Paciento atstovams reikia telefonu susisiekti su pasirinkta reabilitacijos įstaiga ir suderinti atvykimo datą. Jeigu pacientui antrasis reabilitacijos etapas yra indikuotinas vėliau, konkrečią datą nurodo siunčiantysis gydytojas.
Pacientai siunčiami į tas reabilitacijos įstaigas, kurios teikia endokrininio profilio reabilitacijos paslaugas, pvz. LSMU Kauno ligoninės Vaikų ligų klinikos Vaikų reabilitacijos skyrius „Žibutė“ (Kačerginė). Konkrečią įstaigą galima pasirinkti pačiam.
Vaikai iki 8 metų turi teisę vykti į medicininės reabilitacijos įstaigas lydimi slaugančio asmens. Į medicininės reabilitacijos įstaigas vykstančius kelis tos pačios šeimos vaikus lydi tik 1 slaugantis asmuo. Vyresni nei 8 metų amžiaus vaikai gali būti lydimi slaugančio asmens, jei vaikui yra nustatytas neįgalumas arba gydytojų konsultacinė komisija nustatė, kad reikalinga slauga.
3-iasis reabilitacijos etapas vaikams, sergantiems cukriniu diabetu ir gydomiems insulinu (ligos kodas E10), skiriamas, kai diabetas yra subkompensuotas ir HbA1c yra mažiau nei 6,0 %.
Paslaugos, teikiamos vienam ligoniui per 10 darbo dienų (bendra reabilitacijos trukmė – 16 kalendorinių dienų):
- kineziterapija – 10 procedūrų,
- masažas – 5 procedūros,
- fizioterapija – 6 procedūros,
- 2 psichologo konsultacijos ir (arba) užsiėmimai,
- socialinio darbuotojo konsultacijos, esant indikacijų.
Paslaugos, teikiamos pagal indikacijas: medikamentinis gydymas, ligonio ir jo artimųjų mokymas ir kt. Paslaugų ar tyrimų skaičius gali būti didinamas arba mažinamas, atsižvelgiant į paciento būklę ir indikacijas.
SVARBU. Į reabilitaciją dėl tos pačios ligos pacientai siunčiami tik vienam kursui (iki 3-ų reabilitacijos etapų) per vienerius kalendorinius metus.
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje https://dia-iq.lt/reabilitacija/