Asta Berdikšlienė
Dėmesio!!! Iškilus pavojui netekti sąmonės, praradus glikemijos kontrolę, jaučiant pykinimą ar pradėjus vemti, apėmus neįprastam mieguistumui ar pasimetus dėl savo veiksmų ar elgesio, nedelsdami kvieskite pagalbą tel. 112. Šis straipsnis yra tik patariamojo pobūdžio ir neatstoja medikų konsultacijos.
Diabetas yra labai dinamiška liga. Iššūkių užtenka kiekvieną dieną, tačiau kai kurios situacijos taip išmuša iš vėžių, kad net ir patyrę diabeto vilkai pasimeta ir nesusivokia, ką daryti. Svarbu įvertinti galimybes ir apgalvotai priimti sprendimus, o ne skėsčioti rankomis ir panikuoti dėl įvykusios klaidos ar nesėkmės.
Supainiojamas ilgo ir trumpo veikimo insulinas
Kai kurių rūšių insulino švirkštikliai atrodo panašiai, todėl tikrai įmanoma supainioti ilgo ir greito veikimo insulinus. Suvokus, kad vietoj 20 ilgo veikimo insulino vienetų buvo suleista 20 greito veikimo insulino vienetų, kai įprastai leidžiamasi 3–6 vienetai, galima ne juokais išsigąsti. Tokiu atveju pirmiausiai reikia nurimti, giliai kelis kartus įkvėpti, būtinai apie situaciją pranešti šalia esantiems žmonėms ar netoliese gyvenantiems artimiesiems bei paaiškinti, ką daryti, jei netektumėte sąmonės. Tuomet reiktų susikaupti ir pagal suleistą insulino kiekį apskaičiuoti, kiek angliavandenių reikės suvartoti. Jei apskaičiuotas angliavandenių kiekis atrodo neįveikiamas, dalį jų galima pakeisti čiulpiamu saldainiu ar sultimis. Be to, nereikia skubėti visą apskaičiuotą maisto kiekį sukimšti vienu ypu. Suvalgius dalį aukštą glikeminį indeksą turinčių produktų – vynuogių, bananų, baltos duonos, sausainių, sulčių ar pan., „užfiksuojama“ gausiai baltymų ir riebalų turinčiu maistu – kefyru, sūriu, riebia mėsa, avokadu. Baltymai ir riebalai sulėtina angliavandenių pasisavinimą, be to, po kelių valandų dalis baltymų virsta gliukoze, o riebalai sukuria atsparumą insulinui. Suvartojus dalį maisto, galima padaryti pertraukėlę, o po jos vėl suvalgyti angliavandenių, „užtvirtinus“ baltymais ir riebalais, kol visi apskaičiuoti angliavandeniai bus pilve. Svarbu neužsiimti fizine veikla ir nesugalvoti nusnūsti – reikia išlikti budriems, kol gliukozės kiekis kraujyje stabilizuosis. Jei per 2–3 valandas gliukozės kiekis kraujyje nenukrito žemiau nustatytos ribos, galima jaustis saugiai. Po 4 valandų nuo trumpo veikimo insulino suleidimo saugu suleisti ilgo veikimo insuliną.
Pamirštamas suleisti ilgo veikimo insulinas
Gyvenime yra pilna rūpesčių ir be cukrinio diabeto, tad per nuovargį ir išsiblaškymą pamirštama susileisti bazinį insuliną.
Jei naudojamas kelias paras veikiantis bazinis insulinas, užmiršus jį susileisti, gliukozės kiekiui normos ribose išlaikyti gali užtekti keliskart per dieną nedidelėmis dozėmis suleisti greito veikimo insulino. Tačiau daliai žmonių, nesusileidus bazinio insulino, jau po paros gliukozės kiekis kraujyje ima kilti. Jei naudojamas 24 valandas veikiantis insulinas, vos tik prisiminus, bet ne mažiau nei likus 12 val. iki įprasto bazinio insulino suleidimo laiko, suleidžiama pusė įprastos ilgo veikimo insulino dozės. Atėjus nustatytam bazinio insulino suleidimo laikui, suleidžiami trys ketvirtadaliai įprastos dozės. Kitą dieną ilgo veikimo insulinas leidžiamas įprastai.
1 pavyzdys. Sekmadienio vakarą pamirštama suleisti 12 VV ilgo veikimo insulino. Pirmadienio rytą, nubudus su aukšta glikemija, suleidžiama pusė kiekio bazinio insulino – 6 VV. Dienos metu, jei gliukozės kiekis kraujyje per aukštas, glikemija koreguojama trumpo veikimo insulinu. Vakare suleidžiami trys ketvirtadaliai bazinio insulino – 9 VV ir stebima glikemija. Antradienį įprastu metu suleidžiama visa bazinio insulino dozė (12 VV).
2 pavyzdys. Įprastai bazinis insulinas leidžiamas 22 val. Apie nesuleistą dozę prisimenama 14 val., t. y. likus mažiau nei 12 val. iki įprasto bazinio insulino suleidimo laiko. Iki pat vakaro glikemija koreguojama greito veikimo insulino dozėmis, o bazinis insulinas suleidžiamas įprastu metu – 22 val.
Sugenda arba prarandama insulino pompa
Insulino pompa yra vienas tiksliausių ir labiausiai tikrinamų medicininių prietaisų. Juk mažytė klaida gali kainuoti paciento gyvybę. Kad ir kokia preciziškai tiksli ir kokybiška būtų insulino pompa, ji, kaip ir bet kuris kitas elektronikos prietaisas, neapsaugota nuo gedimų. Be to, kartais ji išsimaudo klozete, o paplūdimyje ar baseine tampa ilgapirščių traukos objektu. Netekus galimybės naudotis insulino pompa, rautis plaukų neverta, keletą valandų galima apsieiti ir be jos.
Labiausiai šiuo atveju išgelbėtų ilgo veikimo insulinas, tačiau retas kuris jo visada turi po ranka, juk insulino pompoje naudojamas tik greito veikimo insulinas. Todėl bent jau išvykstant į ilgesnę kelionę, kurioje greičiausiai bus sudėtinga sutvarkyti pompos gedimą ar gauti pakaitinę pompą, būtų pravartu pasiimti atsarginį ilgo veikimo insuliną.
Neturint ilgo veikimo insulino, išeitis, nors ir nelabai patogi, visgi yra. Priklausomai nuo gliukozės kiekio kraujyje, visą parą kas 2–3 valandas leidžiamas greito veikimo insulinas. Žinoma, ramų nakties miegą kuriam laikui teks pamiršti. Apie pompos gedimą arba praradimą nedelsiant reiktų pranešti pompos gamintojų atstovams, kad kuo skubiau būtų galima gauti kitą pompą. Kol gyvenama be insulino pompos, šeimos gydytojas gali išrašyti receptą ilgo veikimo insulinui įsigyti.
Viduriavimas ir vėmimas
Virškinamojo trakto sutrikimus gali sukelti daug veiksnių: persivalgymas, apsinuodijimas, virusai, bakterijos. Paprastai viduriavimo stabdyti vaistais nereikia, nes tokiu būdu pasišalina ligos sukėlėjai, tačiau gydytojas gali nurodyti elgtis ir kitaip.
Kai cukriniu diabetu sergantis žmogus vemia ir viduriuoja, jis gali dehidratuoti, jį gali ištikti hipoglikemija, o nepasisavinant maisto medžiagų įvykti ketoacidozė. Visos šios būklės yra pavojingos gyvybei. Pirma pagalba visuomet yra skysčiai, geriausiai elektrolitai su gliukoze ar cukrumi. Juos reikia gerti pamažu, bet dažnai. Vaikams, kuriems įprasti elektrolitai yra bjaurūs, vaistinėse galima rasti specialaus saldaus paruošto tirpalo su magniu, kaliu ir kitais mikroelementais. Cukrus ar gliukozė šiuose preparatuose pasisavinama jau per gleivinę, tad hipoglikemijos rizika stipriai sumažėja.
Visą ligos laikotarpį būtina sekti ketonus kraujyje. Jei jų sparčiai daugėja, žmogus tampa vangus, mieguistas, išblykšta oda, sausėja liežuvis, kūno temperatūra pakyla aukščiau nei 38 ˚C, nedelsiant reikia kreiptis į medikus.
Esant tik viduriavimui, žarnynui su ligomis padeda kovoti gerosios bakterijos. Statistiškai dažniausia žarnyno sutrikimų priežastis yra disbiozė – gerųjų ir blogųjų bakterijų santykio sutrikimas.
Jei ligonis nori valgyti, galima duoti džiūvėsių, ryžių trapučių, suvirusios ryžių košės be pieno, banano. Netinka mėsa ir termiškai neapdoroti vaisiai ar daržovės. Patariama gerti ramunėlių, kmynų, juodąją arbatą, truputį saldintą cukrumi, jei glikemija linkusi kristi.