Asta Berdikšlienė
Ketonai yra alternatyvus energijos šaltinis, gaunamas iš riebalų. Kai ląstelėse trūksta gliukozės, organizmas kūno riebalus kepenyse suskaido ir jie virsta ketonais – būtinu maistu ląstelėms. Šį maistą ląstelės gali pasisavinti tik tada, kai yra užtektinai insulino.
Ketonų atsiradimą gali nulemti ketogeninė mityba, protarpinis badavimas ar netgi intensyvus sportas. Nieko keisto, jei sveiko žmogaus organizme randama ketonų, nes šis dar nepapusryčiavęs ar iš visos širdies pasportavęs. Bet jei diabetu sergančio žmogaus organizme atsiranda didesnis kiekis ketonų, numoti ranka nereikėtų. Tai rimtas signalas, kurio negalima ignoruoti. Tai yra pavojinga komplikacija, kuri gali baigtis netgi mirtimi.
Kas yra ketozė?
Ketoze yra vadinama būklė, kai kraujyje padaugėja ketoninių kūnų (ketonų). Tai yra visiškai normali būklė, kai organizmui trūksta angliavandenių, pavyzdžiui, nubudus ryte (juk visą naktį negauta maisto) arba vartojant mažai angliavandenių, arba laikantis ketogeninės mitybos, kurios pavadinimas ir pasako, kad dėl angliavandenių stygiaus kraujyje atsiranda ketonų. Taip pat jei intensyviai sportuojate ir sudeginate daugiau kalorijų, nei gaunate su maistu, greičiausiai turėsite ketonų. Joks svorio mažinimo metodas neįmanomas be jų – juk ši medžiaga kraujyje atsiranda tik tirpstant kūno riebalams.
Jei sergate 1 tipo cukriniu diabetu, niekada negalite būti tikri, dėl ko atsirado ketonai – dėl angliavandenių stygiaus ar dėl nepakankamo insulino kiekio. Svarbu žinoti, kad didesnis nei 0,5 mmol/l ketonų kiekis gali kainuoti gyvybę.
Kas yra ketoacidozė?
Ketoacidozė yra sunki diabeto komplikacija, kai dėl didelio insulino trūkumo ima gamintis ketoniniai kūnai. Į nepakankamą insulino kiekį organizmas reaguoja per greitai skaidydamas riebalus į ketonus. Taip nutinka todėl, kad kraujyje gliukozės apstu, o ląstelės dėl pagrindinio „rakto“ – insulino – trūkumo jos negauna ir badauja, todėl ketonų lygis užkyla daugiau nei įprasta sveikam žmogui.
Ketonai yra rūgštinės molekulės, kurios stipriai pakeičia normalų kraujo pH – jis tampa organizmui nuodingai rūgštus, todėl sutrinka visų organų veikla. Labiausia kenčia smegenys, nes jos yra nuodijamos dėl užrūgštėjusio kraujo ir negauna maisto – nei ketonai, nei gliukozė nepatenka kaip energijos šaltinis smegenims, taip pat vargsta ir plaučiai, kurie gauna labai didelę apkrovą, nes kartu su iškvepiamu oru yra šalinamas ketonų perteklius.
Ketoacidozės požymiai
Ne visada turime po ranka priemonių ketonams matuoti, todėl reikia būti itin dėmesingiems kitiems požymiams, sufleruojantiems apie galimą ketoacidozę:
- aukšta glikemija;
- galvos skausmas;
- raumenų skausmas;
- pilvo skausmas;
- pykinimas ar vėmimas;
- vangumas;
- nemalonus kvapas iš burnos;
- padažnėjęs šlapinimasis;
- energijos stygius;
- pasunkėjęs kvėpavimas.
Kaip ketoacidozę gydyti būnant namuose?
Pirmiausiai susileiskite korekcinę insulino dozę nauju švirkštikliu. Taip – būtent nauju ir būtent švirkštikliu, nepaisant to, kad galbūt naudojate insulino pompą. Insulino pompa, kokia išmani bebūtų, visgi neapsaugota nuo galimų sutrikimų (užsikimšimų, kateterio užlinkimų), tad šiuo atveju patikimesnis insulino suleidimas švirkštikliu. Neteisingai laikomuose švirkštikliuose, ypač pradėtuose naudoti, insulinas gali būti praradęs savo efektyvumą, todėl naujo švirkštiklio naudojimas užtikrins, kad suleista dozė bus veiksminga.
Gerkite elektrolitų. Elektrolitai yra šarminės medžiagos, kurios neutralizuoja rūgštis (ketonus) bei papildo organizmą trūkstamų mikroelementų. Gerkite ir kitų skysčių (vandens, arbatos), tačiau geriau pamažu ir dažnai nei daug ir vienu mauku. Nuo didelio skysčių kiekio vienu kartu gali supykinti ir tai bus tarsi skrandžio plovimas – viską išvemsite, o skysčių taip ir negausite.
Venkite fizinės veiklos, geriau ramiai atsigulkite ar nusnauskite. Kai gliukozės kiekis kraujyje ims artėti prie normos, suvalgykite angliavandenių turinčio maisto ir susileiskite insulino. Jei valgyti nesinori, sučiulpkite bent saldainį. Čiulpiant saldainį taip pat gali sumažėti pykinimo jausmas. Ir atminkite – ketonams reikia papildomo insulino!
Kada dėl ketoacidozės kreiptis į medikus?
Natūralu, kad sunegalavus retas veržiasi į ligoninę, nes tikisi, kad savomis jėgomis pavyks išsigelbėti. Tačiau ilgas delsimas gali turėti neigiamų pasekmių, todėl į medikus būtina kreiptis, kai:
- nepavyksta savarankiškai sumažinti gliukozės kiekio kraujyje < 10 mmol/l;
- nepavyksta per 4 valandas sumažinti ketonų kiekio;
- ketonų daugiau kaip 3 mmol/l;
- jaučiami stiprūs pilvo skausmai ar vemiama daugiau kaip 2 kartus;
- sunku kvėpuoti;
- jaučiama trinkanti sąmonė arba ji prarandama.
Ketoacidozės atmintinė
- Niekada nenustokite leistis insulino.
- Naudokite gliukozės jutiklius arba matuokite gliukozės kiekį kraujyje ne rečiau nei kas 2 valandas.
- Matuokite ketonų lygį kas 2–4 valandas.
- Gerkite daug skysčių. Greičiausiai ketonus išplauna elektrolitai.
- Vėmimas yra blogas ženklas. Jei pakartotinai vemiate, nedelsdami kreipkitės į skubios pagalbos skyrių.
- Jei gliukozės kiek yra žemas ir nesinori valgyti bei leistis insulino, suleiskite ketvirtadalį žmogaus amžiui ir svoriui skirtos gliukagono dozės (suaugusiems ir vaikams, sveriantiems daugiau kaip 25 kg – 0,25 dozės, vaikams, sveriantiems mažiau nei 25 kg – 0,1 dozės) bei nepamirškite vėliau suleisti insulino. Nedelsdami susisiekite su gydančiu gydytoju ar skubios pagalbos skyriumi.
- Jei gliukozės kiekis kraujyje yra 14 mmol/l ir daugiau bei yra ketonų, būtina susileisti papildomai insulino. Jei naudojate insulino pompą, suleiskite papildomą insuliną švirkštikliu ir nedelsdami pakeiskite kateterį.
Preliminarios insulino dozės esant ketoacidozei
Pavyzdys. Jei Jūsų bendra insulino paros dozė (bazinis insulinas + bolusai maistui) yra 60 VV, o Jūsų gliukozės kiekis kraujyje yra 16 mmol/l, ketonų kraujyje 2 mmol/l, Jums reikia kas 3–4 val. susileisti 9 VV, t. y. 15 % bendros insulino paros dozės (60×0,15=9).
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje https://dia-iq.lt/ketonai/