Nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujas Cukrinio diabeto ir tarpinės hiperglikemijos diagnostikos ir gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, tvarkos aprašas. Ką svarbu žinoti suaugusiems, kuriems įtariamas ar diagnozuojamas 1 tipo cukrinis diabetas?
Cukrinio diabeto (CD) diagnozavimas
Diagnozė patvirtinama atlikus glikemijos veninio kraujo plazmoje tyrimus:
kai yra CD būdingų simptomų (troškulys, dažnas šlapinimasis, svorio kritimas ir kt.) ir bent vienas iš šių:
- esant glikemijai nevalgius ≥ 7,0 mmol/l;
- esant atsitiktinei glikemijai ≥ 11,1 mmol/l;
- atliekant gliukozės tolerancijos mėginį (toliau – GTM), kai po 2 val. nuo 75 g gliukozės krūvio glikemija yra ≥ 11,1 mmol/l;
kai nėra CD būdingų simptomų, diagnozė patvirtinama dviem būdais:
- atliekant GTM, kai glikemija nevalgius yra ≥ 7,0 mmol/l ir 2 val. po 75 g gliukozės krūvio yra ≥ 11,1 mmol/l;
- atlikus glikemijos nevalgius matavimus vieno mėnesio laikotarpiu kelis kartus ne tą pačią dieną. CD diagnozė patvirtinama, jei 2 kartus nustatoma glikemija nevalgius ≥7,0 mmol/l.
Kilus neaiškumų dėl diagnostikos, CD tipui nustatyti ir tinkamam gydymui parinkti gydytojas endokrinologas gali paskirti C peptido ir (ar) insulino koncentracijos, imunologinius, genetinius ar kitus tyrimus.
Tolimesnė ligos priežiūra
Patvirtinus 1 tipo CD, pacientas iš karto siunčiamas gydytojo endokrinologo konsultacijos dėl:
- gyvensenos keitimo plano sudarymo ir aptarimo bei gydymo skyrimo;
- tikslinės glikemijos nevalgius ir po valgio nustatymo;
- individualizuoto tikslinio HbA1c reikšmės nustatymo.
Esant gerai 1 tipo CD kontrolei (pasiekta individualizuota HbA1c reikšmė bei jos išlaikymo trukmė), paciento stebėseną ir endokrinologo paskirtą gydymą vaistais gali tęsti šeimos gydytojas ar vidaus ligų gydytojas:
- kas 3 mėnesius vertinama HbA1c reikšmė, tikslinės glikemijos nevalgius ir po valgio reikšmės: prieš valgį 4,4–7,0 mmol/l, po valgio: 4,4–8,5 mmol/l;
- stebimas arterinis kraujo spaudimas, lipidų ir kiti rodikliai ir pagal tai atitinkamai koreguojamas / keičiamas gydymas, ar siunčiama specialistams konsultuoti.
Kita gydytojo endokrinologo konsultacija skiriama:
Ne rečiau nei 1 kartą per metus dėl individualizuoto tikslinio HbA1c reikšmės parinkimo (atsižvelgiant į gretutines ligas, komplikacijas, hipoglikemijos riziką ir kt. veiksnius) ir dėl lėtinių ligos komplikacijų (dėl jų pirmą kartą turi būti tiriama praėjus 2 metams nuo diagnozės, jei CD kontrolė gera ir nėra komplikacijų).
Jei per 6 mėnesius nepavyksta pasiekti endokrinologo nustatyto individualizuoto tikslinio HbA1c reikšmės ar išlaikyti jį 6 mėnesius.
Jei atsiranda, įtariamos arba naujai diagnozuotos lėtinės CD komplikacijos ar sunkios gretutinės ligos (pvz., širdies kraujagyslių ligos).
Jei atsiranda ar įtariamos pasikartojančios hipoglikemijos.
Įtarus ketoacidozę ar hiperosmoliarinę būklę, nedelsiant siunčiama į skubiosios medicinos pagalbos skyrių, kur sprendžiama dėl endokrinologo konsultacijos poreikio.
Suaugusiųjų, sergančių 1 ar 2 tipo CD, stebėsenos rodikliai ir jų dažnumas
Rodiklis Rodiklio stebėsenos dažnumas
Ūgis, kūno masė ir jos indeksas, arterinis kraujo spaudimas ir insulino leidimosi vietų būklė Kiekvieno apsilankymo metu.
Kojų ir pėdų būklė Kiekvieno apsilankymo metu arba ne rečiau kaip 1 kartą per metus.
Tai, kas gali nulemti CD gydymo eigą (vaistų vartojimas, planuojamas nėštumas, mitybos įpročiai, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, dantų ir burnos ertmės priežiūra, psichikos sveikata (jei būtina). Kiekvieno apsilankymo metu.
HbA1c reikšmė Ne rečiau kaip kas 3 mėnesius.
Lipidograma, kitų laboratorinių tyrimų duomenys Pagal įtariamas gretutines ligas, esant rizikos veiksnių arba bent 1 kartą per metus.
Albumino ir kreatinino santykis vienkartiniame rytinio šlapimo tyrime arba albumino kiekis paros šlapime Bent 1 kartą per metus.
Glomerulų filtracijos greitis (aGFG), apskaičiuotas naudojant CKD-EPI 2009 m. skaičiuoklę (formulę) Bent 1 kartą per metus. Tyrimų dažnis priklauso nuo lėtinės inkstų ligos stadijos.
Regėjimo aštrumo, retinopatijos įvertinimas Ne rečiau kaip 1 kartą per metus ar dažniau pagal gydytojo oftalmologo rekomendacijas.
Jei yra regėjimo aštrumo sutrikimų, siunčiama oftalmologo konsultacijos dėl kataraktos, retinopatijos, glaukomos, refrakcijos sutrikimų.
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galima skaityti čia: https://dia-iq.lt/cukrinio-diabeto-nustatymas-ir-cukrinio-diabeto-prieziura/