Nuo 2021 m. liepos 1 d. iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo asmenims nuo 24 m., sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, buvo pradėtos kompensuoti insulino pompų keičiamosios dalys (medicinos pagalbos priemonės, skiriamos ambulatoriniam gydymui insulino pompa: insulino rezervuaras ir infuzijos komplektas). Kompensuojamoji komplekto kaina – 87 Eur per mėnesį.
Keičiamųjų pompos dalių kompensavimo tvarka teisės aktuose
Norintiems gauti kompensuojamąsias insulino pompų keičiamąsias dalis kyla nemažai klausimų, nes šiuo metu galiojančius sveikatos apsaugos ministro įsakymus ir jais patvirtintus dokumentus Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai ir šeimos gydytojais bei gydytojai endokrinologai interpretuoja skirtingai. Tikimės, kad kompensavimo tvarka dar bus tikslinama ir taps aiški tiek pacientams, tiek gydytojams, o dabar apžvelkime pačius teisės aktus.
Pagrindinis teisės aktas, kuriuo reikia vadovautis, yra Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. spalio 6 d. įsakymas Nr. 529. Šis įsakymas ne kartą buvo keistas, bet sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu aktualiausi šie pakeitimai:
- 2021 m. balandžio 2 d. įsakymas Nr. V-692, įsigaliojęs nuo 2021 m. liepos 1 d., kuriuo į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C sąrašą) 16 punktu įtrauktas insulino pompų, naudojamų ambulatoriškai gydyti nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių komplektas (1 per mėn.) asmenims, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, nepriklausomai nuo amžiaus;
- 2021 m. liepos 1 d. įsakymas Nr. V-1576, kuriuo nustatyta, kad insulino pompų, naudojamų ambulatoriškai gydyti nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių komplektą, gydytojui paskyrus pirmą kartą, turi teisę išrašyti receptą ir tęsti jų skyrimą pagal kompetenciją bendrosios praktikos slaugytojas, bendruomenės slaugytojas ar slaugytojas diabetologas.
Galiojanti nuo 2021-07-02 suvestinė 2000 m. spalio 6 d. įsakymo Nr. 529 redakcija skelbiama Elektroniniame teisės aktų registre www.e-tar.lt.
Keičiamųjų pompos dalių skyrimo tvarka praktikoje
Insulino pompų, taikomų ambulatoriniam gydymui nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių skyrimo ir jų įsigijimo išlaidų kompensavimo asmenims, vyresniems nei 24 m., tvarkos aprašo NĖRA, todėl natūralu, kad šeimos gydytojai ir gydytojai endokrinologai insulino pompų keičiamųjų dalių skyrimą traktuoja kas kaip išmano ir supranta, netgi VLK ir LR sveikatos apsaugos ministerijos konsultuojantys specialistai šią tvarką aiškina skirtingai.
Vieni linkę vadovautis Insulino pompų, taikomų ambulatoriniam gydymui nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių skyrimo ir jų įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. V-41 (galiojanti suvestinė redakcija nuo 2019-08-02), kuriame apibrėžiama insulino pompų keičiamųjų dalių skyrimo tvarka 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems vaikams, asmenims iki 24 metų amžiaus, nėščiosioms ir planuojančioms pastoti moterims (iki vienų metų laikotarpiui, kai cukrinis diabetas yra nekontroliuojamas). Šio aprašo 6 punkte numatyta, kad ambulatorinis gydymas insulino pompa skiriamas gydymo įstaigų gydytojų konsiliumo sprendimu, todėl traktuojama, kad ir asmenims, vyresniems nei 24 m., norintiems gauti keičiamąsias insulino pompos dalis, taip pat pirmiausiai reikalingas gydytojų konsiliumas, kuris pagal apraše nurodytus kriterijus (jei yra dažnos hipoglikeminės būklės, jei glikozilinto hemoglobino yra daugiau nei 7,5 proc., jei gydymas skiriamas 1 tipo cukriniu diabetu sergančioms nėščiosioms ir planuojančioms pastoti moterims) nuspręstų, ar gydymas insulino pompa apskritai yra reikalingas. Aprašo 9 punkte nurodyta, kad „Kompensuojamųjų insulino pompų priedų komplektų receptus išrašo gydytojai endokrinologai ir vaikų endokrinologai, vaikų ligų, vidaus ligų ir šeimos gydytojai gydymui tęsti, bet ne ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui, bei prireikus gali siųsti pacientą į 5 punkte išvardintas gydymo įstaigas toliau gydyti.“
Kadangi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 16 d. įsakymu Nr. V-41 patvirtintame Insulino pompų, taikomų ambulatoriniam gydymui nuolatine poodine insulino injekcija, keičiamųjų dalių skyrimo ir jų įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarkos apraše asmenys, vyresni nei 24 m., NEMINIMI, be to, jame aprašomas ne keičiamųjų pompos dalių, o pačių insulino pompų skyrimas, traktuojama, kad minėtas įsakymas neįpareigoja laikytis įsakymu patvirtintos tvarkos, jei pacientas yra vyresnis nei 24 metų ir jam skiriama ne insulino pompa, o pompos keičiamosios dalys, juo labiau kad dėl kompensuojamųjų insulino pompos keičiamųjų dalių dažniausiai kreipiasi insulino pompas savomis lėšomis įsigiję ir sėkmingai naudojantys suaugę asmenys. Taigi praktikoje yra atvejų, kai kompensuojamosios insulino pompų keičiamosios dalys šeimos gydytojų ar gydytojų endokrinologų išrašomos asmenims, vyresniems nei 24 m., be jokio gydytojų konsiliumo.
Verta žinoti, kad vaistinėse kompensuojamosios insulino pompų keičiamosios dalys nėra sandėliuojamos. Vaikai keičiamąsias dalis gauna per kurjerį į namus arba gali pasiimti iš insulino pompos atstovybės, o asmenys, vyresni nei 24 m., gydytojui skyrus kompensuojamąjį insulino pompų keičiamųjų dalių komplektą, pirmiausiai turi kreiptis į insulino pompos atstovybę ir suderinti, kokie insulino rezervuarai ir kateteriai bus naudojami bei iš kurios vaistinės ketinama juos pasiimti.