LSMU Kauno ligoninės ginekologą Žygimantą Misevičių kalbina Asta Berdikšlienė
Kokias problemas moterims gali sukelti blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas (CD)?
Ši liga moterims gali sąlygoti tam tikras infekcijas, pvz., šlapimo pūslės uždegimą, dar vadinamą cistitu, inkstų uždegimą, vadinamą pielonefritu, makšties infekcijas, pvz., pienligę. Taip pat gali komplikuoti nėštumo eigą. Moterims, sergančioms 1 tipo CD, taip pat dažnesni mėnesinių ciklo ir vaisingumo sutrikimai. Tyrimai rodo, kad moterims, kurioms yra diagnozuotas cukrinis diabetas, yra padidėjusi rizika susirgti ir onkologinėmis ligomis, pvz., kasos, kepenų, krūties, storosios žarnos, inkstų, šlapimo pūslės, gimdos gleivinės vėžys, Hodžkino limfoma.
Didelė dalis moterų bent kartą gyvenime yra turėjusios grybelinę makšties infekciją, tačiau moterims su CD ši infekcija pasireiškia dažniau, ypač esant hiperglikemijai.
Daugiau kaip 50 % moterų per gyvenimą bent kartą suserga šlapimo takų infekcija, tačiau rizika yra dar didesnė, jeigu sergama CD. Tai lemia susilpnėjęs imunitetas (imunosupresija), hiperglikemija, sutrikusi mikrokraujotaka.
Siekiant išvengti šlapimo takų ar makšties infekcijų, glikemiją reikėtų kontroliuoti kaip įmanoma geriau, palaikant ją normos ribose ar kiek įmanoma arčiau normos ribų. Rekomenduojama gerti daugiau vandens, naudoti medvilninius apatinius, dažniau šlapintis.
Ar mėnesinių ciklas turi įtakos glikemijai?
Tikslinę glikemiją gali būti sunkiau pasiekti prieš pat menstruacijas ir jų metu dėl hormonų pokyčių. Daliai moterų dėl premenstruacinio sindromo ir dėl jo padidėjusio alkio gali būti sunku palaikyti glikemiją normos ribose.
Rekomenduojama moteriai save stebėti ciklo eigoje, dažnai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje, o nustačius dėsningumus glikemijos kontrolę koreguoti pagal savo pastebėjimus. Taip pat galima pasitarti su savo endokrinologu apie medikamentų dozės koregavimą. Fizinis aktyvumas, sveika mityba, tinkamas miego režimas taip pat gali padėti išvengti glikemijos svyravimų.
Ar moterims su CD dažnesni mėnesinių ciklo sutrikimai?
Reprodukcinio amžiaus moterims CD gali būti susijęs su mėnesinių ciklo sutrikimu. Kartais tai pasireiškia kaip retos ar nereguliarios mėnesinės arba net mėnesinių išnykimas, dar vadinamas antrine amenorėja.
Moterims su 1 tipo CD būdingas kiek ilgesnis mėnesinių ciklas (31 d.), ilgesnės mėnesinės (>6 d.) Blogai kontroliuojamas diabetas gali sutrumpinti reprodukcinį moters amžių, nes vėluoja pirmosios mėnesinės ir padidėja priešlaikinės menopauzės rizika.
Moterims su CD dažniau pasireiškia policistinių kiaušidžių sindromas, dažniau pastebimos hiperandrogenizmo išraiškos.
Ar CD gali turėti įtakos intymiam poros gyvenimui?
CD paveikia daugelį gyvenimo sričių, ne išimtis ir intymus gyvenimas. Nemažai daliai moterų su CD gali būti sumažėjęs libido, pasireikšti makšties sausumas. Tai gali lemti sutrikusi mikrocirkuliacija, nervų pažeidimas.
Visada dėl minėtų problemų rekomenduojama nesidrovėti ir pasitarti su prižiūrinčiu gydytoju. Norint sumažinti makšties sausumą, rekomenduojama lytinių santykių metu naudoti lubrikantus.
Kaip išvengti neplanuoto nėštumo moteriai su CD?
Kontracepcijos klausimas yra aktualus visoms moterims, nepriklausomai nuo to, ar jos turi kitų ligų. Tačiau turint CD ir esant blogai glikemijos kontrolei, rekomenduojama nepastoti, iki kol glikemija bus tinkamai sukoreguota.
Šiuolaikinės kontracepcijos būdų yra tikrai nemažai: intrauterininė spiralė, sudėtinės kontraceptinės tabletės, kontraceptinis pleistras, kontraceptinis žiedas, prezervatyvai, diafragmos, spermicidai ir kt. Moteriai su CD, ypač išsivysčius diabeto komplikacijoms, pvz., nefropatijai, neuropatijai, retinopatijai, tam tikri metodai, pvz., sudėtiniai geriamieji kontraceptikai, kontraceptinis pleistras, kontraceptinis žiedas, nebetinkami naudoti. Visada rekomenduojama konkrečią situaciją ir esamas rizikas aptarti su savo ginekologu. Svarbu informuoti savo gyd. endokrinologą, jei sunkiai sekasi koreguoti glikemiją.
Su kokiomis problemomis moterys su CD susiduria menopauzės laikotarpiu?
Po menopauzės, organizme sumažėjus estrogeno kiekiui, gali kiek pasunkėti glikemijos kontrolė. Pomenopauziniu laikotarpiu yra tikimybė priaugti svorio, todėl padidėja insulino ar kitų vaistų poreikis. Dėl naktinio prakaitavimo ir karščio bangų gali sutrikti miegas, todėl tampa sunkiau kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Dėl glikemijos kontrolės reiktų papildomai pasitarti su savo gyd. endokrinologu. Dėl premenopauzinių simptomų korekcijos ir jų lengvinimo verta apsilankyti pas gyd. ginekologą, kuris įvertinų esamas rizikas ir patartų, kaip su visu tuo tvarkytis.
Kokių patarimų duotumėte dėl kasdienės moterų higienos?
Apsilankymų pas gydytoją ginekologą metu moterys dažnai klausia, kiek kartų per dieną reikėtų prausti genitalijų sritį ir kokios higienos reikėtų laikytis prieš ir po lytinių santykių. Kaip ir visą kūną, taip ir lytinius organus, įprastai rekomenduojama prausti kasdien – ryte ir vakare. Visgi mėnesinių metu tai daryti reikėtų dažniau, jei įmanoma, po kiekvieno tampono / įkloto pakeitimo. Reikėtų vengti nešioti sintetines, aptemptas kelnaites, vietoj jų rinktis medvilninius apatinius. Nenaudoti paketų, įklotų su kvapais, rinktis kuo natūralesnius, naudoti skirtingus rankšluosčius.
Nusiprausti prieš ir po lytinių santykių yra būtina, ypač svarbi ir partnerio švara. Dėl bendros higienos rekomenduojama prieš ir po lytinių santykių genitalijų sritį apiplauti šiltu vandeniu, galima naudoti švelnų bekvapį muilą, geriausiai šiam tikslui tinka vaikiški arba jautriai odai skirti muilai.
Rekomenduojama pasišlapinti po lytinių santykių tiek vyrui, tiek moteriai, taip sumažėja šlapimo takų infekcijos rizika, ypač tiems asmenims, kuriems šis susirgimas kartojasi dažnai.
Nerekomenduojama naudoti dušo želės, kūno prausiklių, kietųjų muilų, kurių pH šarminis ir netinkamas intymiai zonai prižiūrėti.
Jei yra poreikis, galima naudoti specialius prausiklius intymiai zonai su rūgštiniu pH (3,8–4,5), bet patartina rinktis nearomatizuotus, nes gali sukelti dirginimą.
Žiūrint iš platesnės perspektyvos, rekomenduojama palaikyti tinkamą skysčių balansą, geriant pakankamai vandens, nes viso kūno dehidratacija gali sąlygoti ir makšties sausumą, tai gali sukelti perštėjimą, niežėjimą. Dehidratacija didina šlapimo takų infekcijos riziką.