Ar ir Jūs ką tik sužinojote, kad Jūsų nauja simpatija, draugas, bendradarbis ar šiaip artimas žmogus susirgo diabetu? Jums tiesiog smalsu? Pabandykime paprastai atsakyti į klausimus, kurie kyla susidūrus su šia liga, bet kurių ne visada drąsu (o kartais ir nepatogu ar net nekorektiška) klausti sergančio žmogaus.
Kodėl tu susirgai I tipo diabetu?
Atsakymas paprastas – kol kas to niekas nežino. Keliamos įvairios teorijos, kodėl susergama šia liga, bet tiksli priežastis nėra nustatyta. I tipo diabetas yra autoimuninė liga, kuri pažeidžia kasą ir ji visai nebegamina insulino. Insulinas yra hormonas, kuris būtinas žmogui norint su maistu gauti energijos, tad diabetu sergantys žmonės privalo jį leistis. Iki atrandant insuliną susirgusių žmonių neišvengiamai laukdavo mirtis. Šiuo metu I tipo diabetas yra nepagydoma, bet kontroliuojama liga.
Kaip tu kontroliuoji savo ligą?
I tipo diabetas kontroliuojamas matuojant gliukozės kiekį kraujyje (kitaip – glikemiją) ir suleidžiant reikiamą dozę insulino. Paprasta atrodo tik iš pirmo žvilgsnio, nes insulino dozės kaskart skiriasi. Diabetu sergantis žmogus insulino dozes turi kaskart apskaičiuoti atsižvelgdamas į valgomo maisto kiekį bei sudėtį, būsimą veiklą ir dar nemažai papildomų aplinkybių, kurios gali paveikti jo glikemiją (pavyzdžiui, stresas, karštas ar šaltas oras, paprasčiausia sloga ir t. t., ir pan.). Šiuos sprendimus reikia priiminėti 24 val. per parą ištisus metus.
Kaip tu matuoji gliukozės kiekį kraujyje?
Glikemija matuojama specialiu prietaisu – gliukomačiu. Adatėle praduriamas piršto galiukas ir lašas kraujo tepamas ant juostelės – aparatėlis per kelias sekundes parodo rezultatą. Gliukomatį dauguma nešioja nedideliame užtraukiamame dėkle, prie jo būna dėžutė juostelių bei specialus prietaisas odai pradurti. Dabar daug sergančių glikemijai stebėti naudoja nuolatinio gliukozės stebėjimo jutiklius – tai prietaisas, kuris po oda įvedamas pasirinktoje kūno vietoje ir kas 5 minutes siunčia glikemijos duomenis į išmanųjį telefoną, insulino pompą ar parodo juos nuskenavus specialiu skaitytuvu. Dažniausiai šiuos jutiklius, kurie plačiai vadinami tiesiog sensoriais, pamatysite ant rankos, pilvo srityje arba kitoje kūno vietoje. Sensorius gali būti papildomai pritvirtintas ir net užmaskuotas pleistru ar tampriu raiščiu. Sensoriai yra vieni didžiausių pagalbininkų – jie parodo, kaip kinta glikemija, leidžia tiksliau parinkti insulino dozę, numatyti krentančią ar kylančią glikemiją, įspėja garsiniu signalu.
Kaip tu leidiesi insuliną?
Pagalvojus apie adatas turbūt iškart kilo mintis „aš taip negalėčiau“, bet visi gali, kai tiesiog nėra kito pasirinkimo. Insulinas gali būti leidžiamas specialiais švirkštais, panašiais į rašiklį (todėl juos vadina penais), arba jį dozuoja insulino pompa. Insulinas turi būti suleidžiamas prieš kiekvieną valgį ir, jei leidžiamas penais, papildomai kartą per dieną leidžiamas specialus lėtai veikiantis insulinas, skirtas kontroliuoti glikemiją tarp valgių. O insulino pompa yra prietaisas, kuris vamzdeliu sujungtas su kateteriu, įvestu po oda. Juo nuolat leidžiamos užprogramuotos insulino dozės, o valgant papildoma dozė suleidžiama keliais mygtukų paspaudimais. Insulino pompa daugumai primena kadaise buvusius populiarius pranešimų gaviklius – juos ir dabar galite pastebėti populiariuose televizijos serialuose. Atsižvelgiant į pompą naudojančio amžių bei pasirinkimą, ji gali būti nešiojama specialiame dirže ant liemens, kojos arba tiesiog kišenėje.
Ką tau galima valgyti?
Iš esmės atsakymas paprastas – viską, išskyrus nuodus. Siekiant geros ligos kontrolės, saikas ir pasirinkimas čia yra geri draugai. BET nepamirškite, kad tai sergančio ar jį prižiūrinčio pasirinkimas. Nepulkite mokyti, kad girdėjote, jog negalima valgyti to ar ano. Taip, dalis renkasi mažiau angliavandenių turinčią mitybą, bet tai nereiškia, kad Jums leidžiama vaidinti maisto policininką. Tai autoimuninė liga, kuri atsirado ne dėl to, kad kažkas valgė daug saldainių.
Ar liga veikia tavo nuotaiką?
I tipo cukrinis diabetas labai individuali liga – kiekvieną ji gali veikti labai skirtingai. Kadangi kraujo glikemija reguliuojama insulino injekcijomis, dažniausiai nepavyksta išvengti itin žemo (vadinamo hipoglikemija) bei aukšto (vadinama hiperglikemija) gliukozės kiekio kraujyje. Esant hipoglikemijai gali krėsti drebulys, atsirasti alkio jausmas, žmogus tampa vangus, išblyškęs, ima prakaituoti. O esant hiperglikemijai gali atsirasti nervingumas, skaudėti galvą, kankinti troškulys, pykinti.
Ar aš galiu padėti?
Taip, žinoma. Jei kada nors susidursite su hipoglikemija, žinokite, kad, jei asmuo be sąmonės, nedelsiant reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą, jei kas nors pamokė ir žinote, kaip tai padaryti – nebijokite suleisti specialią gliukagono injekciją. Jei asmuo sąmoningas – parūpinkite jam greitųjų angliavandenių, nebūtinai tai turi būti gliukozės tabletė, tinka ir sultys, guminukai ar net paprasčiausias cukrus iš cukrinės. Įsitikinkite, kad jam viskas gerai. Nesureikšminkite to įvykio, bet iš jo pasimokykite, kaip galite padėti.
Ko nedaryti?
Taip, perskaitėte teisingai. Yra dalykų, kurie sergantį prajuokins, nors, rodos, norėsite jam padėti, arba suerzins. Ką tik perskaitėte straipsnį apie stebuklingą cinamono bei topinambo poveikį sergant diabetu? Stebuklingus vitaminus, keičiančius genetinį kodą? Pleistrą, kurį užsiklijavus pasveikstama nuo diabeto? Susilaikykite nuo pagundos persiųsti šią informaciją. Jei tikrai būtų taip paprasta, visi tie milijonai sergančių seniai jau nesileistų insulino.
Ar tavo diabetas yra sunkaus laipsnio?
Ne, tai tiesiog diabetas. Nėra gero ir blogo diabeto. I tipo diabetas yra varginanti nematoma liga, paliekanti randus ant kūno. Nepainiokite su II tipo diabetu, kuris yra visai kita liga, bet dažnai sukelia painiavą dėl pavadinimų panašumo.
Ar nebaisu ateityje sulaukti diabeto sukeliamų komplikacijų? Regėjimo sutrikimų ar dar blogiau – galūnių amputacijos? Ar nebaisu, kad vaikai taip pat sirgs šia liga? Pripažinkite, gal smalsu, bet šie klausimai tiesiog…. nekorektiški. Tad prisiminkite, kad svarbiausia palaikymas, supratimas ir geras humoro jausmas. I tipo diabetas yra neužkrečiama liga, o štai gera nuotaika ir šypsena galima užsikrėsti. Tuo labiau kad šiuolaikinės techninės priemonės leidžia žmonėms, sergantiems I tipo diabetu, gyventi aktyvų ir visavertį gyvenimą.
Teksto autorė: Živilė Dapšytė
Nuotraukoje: nuostabiosios cukrinukės Ema ir Marta iš Visagino. Tos baltos sagutės ant jų rankų – jutikliai, leidžiantys nuolat stebėti cukraus kiekį kraujyje.