Į „Diabeto IQ“ klausimus atsako Violeta Bičkauskienė, VUL Santaros klinikų slaugytoja diabetologė.
Endokrinologas, diabetologas, dietologas. Trys, atrodytų, panašios specialybės. Kokios šių specialistų funkcijos?
Gydytojų endokrinologų ir gydytojų dietologų kompetencijai yra priskirtos visos gydytojų funkcijos: ligų diagnostika, tyrimų paskyrimas ir vertinimas, gydymo paskyrimas, vaistų išrašymas, siuntimai kitų specialistų konsultacijoms. Galimybę siųsti pacientą konsultacijoms, tyrimams reglamentuoja įvairūs teisės aktai. Todėl reiktų žinoti, kad kai kurias konsultacijas ar tyrimus šie gydytojai gali įrašyti kaip rekomendacijas, o siuntimo teisė lieka šeimos gydytojui.
Šie gydytojai konsultuoja pacientus, sergančius ne tik cukriniu diabetu. Endokrininių ligų spektras yra labai platus, nes apima įvairias sveikatos problemas, susijusias su hormonų funkcijos sutrikimais (taip pat ir cukrinis diabetas). Gydytojai dietologai yra visavertės mitybos specialistai, kurie, vertindami asmens amžių, įvairias sveikatos problemas, ligas bei poreikius, pateikia individualias mitybos rekomendacijas.
Slaugytojai diabetologai yra bendrosios praktikos slaugytojai, papildomai specializavęsi diabeto srityje ir įgiję slaugytojo diabetologo kvalifikaciją. Be bendrosios praktikos slaugytojo darbų jų kompetencijai yra priskiriamas cukriniu diabetu sergančių pacientų ir jų artimųjų konsultavimas ir mokymas, gydomasis pedikiūras, diabetinės pėdos priežiūra.
Kada vertėtų kreiptis į endokrinologą, o kada – į diabetologą?
Į gydytoją endokrinologą būtina kreiptis naujai nustačius diabetą arba esant reikalui patikslinti ar patvirtinti diagnozę, jei nesiseka gerai kontroliuoti ligos, taip pat norint, kad būtų paskirtas arba pakoreguotas gydymas. Taip pat yra būtini reguliarūs apsilankymai nėštumo metu bei sergant gestaciniu diabetu. Į gydytoją endokrinologą kreipiamasi su šeimos gydytojo siuntimu.
Slaugytojas diabetologas yra sergančių cukriniu diabetu ir jų artimųjų pagalbininkas kasdienybėje kylančiais klausimais – gliukozės kiekio kraujyje savikontrolė, mityba sergant diabetu, insulino leidimo technika bei dozių koregavimo principai, diabeto valdymo technologijų naudojimas (insulino pompos, jutikliai). Todėl pas jį siunčiama, kai naujai nustatomas diabetas, kai paskiriamas insulinas ar kiti leidžiami II tipo diabetui gydyti reikalingi vaistai, nėštumo metu (sergant CD ar gestaciniu diabetu), kai nepasiekiama gera diabeto kontrolė. Žinoma, pas diabetologą siunčiama ir dėl diabetinės pėdos priežiūros.
Jei, tarkime, žmogui nesiseka nustatyti insulino poreikio, į kurį specialistą jam vertėtų kreiptis?
Šiuo klausimu padėti gali ir gydytojas endokrinologas, ir slaugytojas diabetologas. Diabetologas konsultacijai paprastai gali skirti daugiau laiko. Nustatant individualų insulino poreikį yra labai svarbu nuodugniai aptarti įpročius, kasdienius poreikius, veiklas, esamus gliukozės rezultatus. Tam išsiaiškinti reikia laiko.
Kuriuos tyrimus ir (ar) procedūras skiria (atlieka) endokrinologas, o kuriuos – diabetologas?
Gydytojas endokrinologas skiria tyrimus, kurių reikia diagnozei nustatyti, ligos eigai stebėti, gali atlikti skydliaukės ar vidaus organų echoskopijas, skydliaukės biopsijas (priklauso nuo gydytojui priskirtų kompetencijų). Gydytojai, jei yra poreikis, gali inicijuoti konsiliumus (pvz., kompensuojamoms priemonėms gauti ar siekiant kelių sričių specialistams aptarti gydymo taktiką).
Diabetologas atlieka gydomąjį pedikiūrą (su siuntimu – 4 kartus per metus), diabetinės pėdos priežiūrą (su siuntimu – 24 kartus per metus) ir, kaip minėjau, moko ir konsultuoja. Priklausomai nuo įstaigos, kurioje dirba diabetologas, priskirtų funkcijų, slaugytojas diabetologas, paskyrus gydytojui, gali išrašyti diagnostines juosteles gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, tvarsčius, insulino pompų keičiamąsias dalis.
Ar cukriniu diabetu sergančiam žmogui reikalinga dietologo konsultacija?
Gydytojas dietologas yra vienas iš būtinų komandos narių, kuris konsultuoja ir prižiūri sergančius cukriniu diabetu. Jis, vertindamas individualius paciento poreikius, sveikatos problemų „puokštę“, turi daugiausiai kompetencijos pateikti sveikatą tausojančios mitybos rekomendacijas. Todėl dietologo konsultacija sergančiam cukriniu diabetu gali būti labai vertinga.
Kaip gauti diabetologo konsultaciją? Ar reikia siuntimo, ir kas jį gali išrašyti?
Slaugytojo diabetologo konsultacijos gali būti pirminės (naujai diagnozavus diabetą) ir tęstinės. Pirminei slaugytojo diabetologo konsultacijai gali siųsti ir gydytojas endokrinologas, ir šeimos gydytojas. Tęstinei konsultacijai siųsti gali tik šeimos gydytojas.
Kiek galima gauti diabetologo konsultacijų per metus?
Susirgus vaikui, pirminės slaugytojo diabetologo konsultacijos turi vykti stacionare. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) yra kompensuojamos 5 tęstinės konsultacijos per metus cukriniu diabetu sergantiems vaikams ir 2 konsultacijos per metus cukriniu diabetu sergantiems suaugusiems.
Pirminė slaugytojo diabetologo konsultacija suaugusiems apima 5 individualias konsultacijas per metus ambulatorinėje sveikatos priežiūros įstaigoje. Kompensuojamų konsultacijų kiekis nepriklauso nuo diabeto tipo.
Kaip endokrinologas ir diabetologas teikia paslaugas karantino metu? Ar įmanoma kontaktinė konsultacija?
Karantino metu konsultacijos teikiamos ir nuotoliniu, ir kontaktiniu būdu. Pirminė gydytojo endokrinologo konsultacija teikiama tik kontaktiniu būdu. Kontaktinės konsultacijos yra ne tik įmanomos, bet kartais net ir būtinos.