Diagnozavus cukrinį diabetą dauguma iš gydymo įstaigos išeina su keliais insulino švirkštikliais kišenėje, o pagalvoti apie insulino pompą ilgai dar nedrįsta, nes gąsdina nuogirdos apie sudėtingą valdymą, stringančią sistemą, alergizuojančius pleistrus, estetinį nepatogumą ir pan. Paprastai jaunesnio amžiaus vaikus, paauglius sunku įtikinti insulino pompos nauda, tačiau ir suaugusieji dažnai vengia naujų technologijų greičiausiai dėl gaubiančios nežinomybės. Visgi tai yra naujas iššūkis, reikalaujantis ir daugiau dėmesio, ir laiko, ir žinių, ir finansų. Tie, kurie pasiryžta insulino pompai, retai kada nori sugrįžti prie švirkštiklių, o tai rodo, kad insulino pompų naudojimas dažnai turi daugiau privalumų nei trūkumų. Natūralu, kad prieš pradedant naują etapą kyla daug klausimų, todėl pakalbinome UAB „Roche Lietuva“ diabeto priežiūros marketingo vadovę Baltijos šalyse Kristiną Trusovienę (K. T.), UAB „Abovita“ insulino pompos produktų vadybininkę Alginą Giraitienę (A. G.) ir UAB „Monameda“ direktorę Jolantą Ramanauskienę (J. R.), kurių atsakymai, tikimės, padės priimti svarbų sprendimą ir galbūt ateityje palengvins diabeto priežiūrą.
Į ką reikėtų atsižvelgti, renkantis insulino pompą ir jos priedus?
K. T. Renkantis insulino pompos sistemą ir jos priedus, reikia atsižvelgti į individualius poreikius, kuriuos padės nustatyti sveikatos priežiūros specialistas. Štai keletas „Accu-Chek Combo“ insulino pompos sistemos naudingų funkcijų pavyzdžių:
· dvipusio „Bluetooth®“ belaidžio ryšio technologija, veikianti tarp dviejų prietaisų – su „Accu-Chek Performa Combo“ matuokliu nuotoliniu būdu galima valdyti visas pompos funkcijas ir greitai bei nepastebimai sušvirkšti insulino – visą informaciją apie insulino pompos būklę ir aktyvumą matysite savo delne;
· boluso patarėjas „Accu-Chek Performa Combo“ matuoklyje – greitas, lengvas ir diskretiškas insulino sušvirkštimas;
· iš anksto nustatyti ir pritaikomi priminimo, įspėjimo ir klaidų signalai;
· mažu valandiniu baziniu greičiu (0,05 U/h) leidžiama 20 intervalų per valandą – tai tinka daugiau nei 99 % insuliną leidžiančių žmonių;
· jautresnis užsikimšimo pavojaus signalas, kai užsikimšimas aptinkamas vidutiniškai po 0,7 val., esant 0,1 U/h baziniam greičiui;
· insulino pompos naudotojo meniu lietuvių kalba.
Parenkant infuzijos rinkinį, reikia atsižvelgti ir į infuzijos rinkinio charakteristikas, ir į įvairius su pacientu susijusius veiksnius: amžių, kūno tipą, miklumą ir regėjimo problemas, imlumą užsikimšimui, insulino dozes, alergijas, fizinį aktyvumą ar adatų baimę.
A. G. Diabetas – kompleksinė būsena, kai pacientas renkasi, kokiu būdu jam siekti optimalių gliukozės rodiklių: propaguojant mažai angliavandenių turinčią mitybą, sportuojant, naudojant tik insulino pompą ar papildomai pasitelkiant dirbtinės kasos sprendimus. Dauguma insulino pompų gamintojų nesuteikia pacientui galimybės rinktis: siūloma tik vienos rūšies infuzijos sistema, tik konkrečios rūšies nuolatinio gliukozės matavimo sistema ar tik vienas būdas valdyti insulino pompą. Su „Dana RS“ pompa galima lengvai pasirinkti, kokiu būdu ir kaip siekti savo asmeninių tikslų.
J. R. Renkantis insulino pompos terapiją diabetu sergantys žmonės turėtų įvertinti savo gyvenimo būdą ir glikemijos tikslus: ar mažesnis HbA1c, ar daugiau laiko normos ribose (angl. time in range), ar nustatyto insulino leidimo režimo laikymasis, jei dažnai pamirštama susileisti insuliną su švirkštikliu)? Renkantis patį pompos modelį svarbu gamintojo patikimumas, atsarginių dalių prieinamumas ir kokybė. Pasirinkimą gali lemti labai individualūs kiekvieno vartotojo poreikiai, kuriuos verta aptarti su savo gydytoju. „Medtronic“ gamintojas siūlo platų spektrą insulino pompos kateterių, kurie tinka visiems „Medtronic“ insulino pompų modeliams.
Kokie yra kaniulių pasirinkimai?
K. T. Minkštosios kaniulės (iš teflono) yra populiaresnės nei plieninės ir paprastai laikomos patogesnėmis. Jos mažiau traumuoja audinius ir yra geras pasirinkimas, jei anksčiau buvo pasireiškusi alergija nikeliui. Minkštoji kaniulė įvedama plienine adata, kuri po to ištraukiama. Minkštąsias kaniules galima nešioti ilgiau – jas reikia keisti kas 48–72 valandas.
Plieninės kaniulės puikiai tinka tiems, kurie yra alergiški minkštųjų kaniulių medžiagoms, arba jei yra kilę problemų dėl minkštųjų kaniulių rinkinių susisukimo ar pasislinkimo. Jos taip pat gali labiau tikti žmonėms, turintiems didelę raumenų masę ir mažai riebalų. Plienines kaniules reikia keisti kas 24–48 valandas. Naudojant „Accu-Chek Combo“ insulino pompą, galima rinktis iš trijų infuzijos rinkinių su įvairaus tipo kaniulėmis ir įvairaus ilgio vamzdeliais. Taip pat yra galimybė naudoti „Accu-Chek LinkAssist“ automatinio įvedimo įtaisą su „Accu-Chek FlexLink“ infuzijos rinkiniu, palengvinančiu kaniulės įvedimą.
J. R. Renkantis kateterius svarbu įvertinti daugelį dalykų: paciento amžių, kūno sudėjimą, aktyvumo lygį, alergijas, taip pat įvedimo techniką – su šovikliu ar rankinė. Beveik visos adatos yra pagamintos iš teflono, tačiau metalinės gali būti alternatyva, jei pasireiškia alergija teflonui, kartojasi kaniulės užlinkimo problemos, taip pat tinka besilaukiančioms moterims.
Ką daryti pastebėjus alergiją pompos kateteriams?
K. T. Vienas svarbiausių „Roche“ uždavinių – hipoalerginių medžiagų naudojimas. Mūsų infuzinėse sistemose nėra latekso ir PVC, o klijų ir tirpiklių naudojama nedaug. Lipni juosta taip pat sukurta taip, kad leistų po ja esančiai odai kvėpuoti. Tačiau alerginių reakcijų neįmanoma visiškai išvengti. Kartais jos atsiranda staiga, netgi jei naudojamas tas pats produktas daugybę metų. Atsiradus alerginių reakcijų, reiktų pasitarti su savo gydytoju dėl produktų, kurie leistų patogiai tęsti gydymą. Jei alergijos priežastis reakcija į tefloną ar nikelį plieninėje adatoje, siūloma išbandyti kitokio tipo infuzijos rinkinį. Jeigu priežastis odos paraudimas / alergija lipniai juostai, reiktų apsvarstyti galimybę naudoti apsaugas nuo klijų („Skin-Prep“, „Cavilon“) ir (arba) tvarsčius po apačia („Fixomull-Stretch“), hidrokoloidines lipnias juostas („Mepilex-Lite“, „Comfeel Thin“).
A. G. Visi kateteriai yra hipoalerginiai, be latekso, gaminami naudojant aukščiausius kokybės standartus atitinkančias medžiagas ir technologijas. Deja, kartais pasitaiko alerginių odos reakcijų, kurioms atsiradus rekomenduojama profesionali odos specialisto konsultacija. Dažniausiai odos sudirginimą sukelia infuzijos sistemos naudojimas ilgiau, nei nurodyta gamintojo, arba netinkamas dūrių vietų keitimas. Rečiau gali pasireikšti alergija infuzijos sistemos medžiagoms ar netgi pačiam insulinui. Kai alerginę reakciją sukelia kateterio pleistras, rekomenduojama po juo tepti specialius barjerą sukuriančius odos klijus. Jei alergizuoja minkštos kaniulės medžiaga, galima rinktis metalines adatas ir atvirkščiai.
J. R. Pirmiausiai reiktų susisiekti su savo sveikatos priežiūros specialistu ir informuoti apie esamą problemą. Dažniau alergizuoja pleistras nei pati adata, todėl reikėtų išsiaiškinti, kuri būtent dalis sukelia alerginę reakciją. Lengva nustatyti pleistro sukeltą alerginę reakciją, nes sudirgusi ar paraudusi vieta atitinka pleistro formą. Jeigu alerginę reakciją sukelia kateteris, tuomet paraudimas arba odos sudirgimas bus toje vietoje, kur teflonas įeina į kūną. Patariama išbandyti kitą pleistrą turinčią leidimo sistemą, kitą odos dezinfekavimo priemonę arba naudoti „Skin-prep“ servetėles, kurios sukuria barjerą tarp odos ir alergiją keliančios medžiagos. Metaliniai kateteriai gali būti alternatyva teflonui.
Ar yra atvejų, kai insulino pompos naudojimas apskritai yra negalimas ar nerekomenduojamas?
K. T. Sveikatos priežiūros specialistas geriausiai gali įvertinti kiekvieną individualią situaciją.
A. G. Yra išskiriamos kelios priežastys, dėl kurių insulino pompos naudojimas nerekomenduojamas: nesugebėjimas susitaikyti su liga ar jos neigimas, nenoras tirtis glikemijos, nepakankama socialinė parama (šeimos, draugų palaikymo stoka). Tačiau naudojant insulino pompą glikemijos kontrolė ir gyvenimo kokybė pagerėja, jei tik pats žmogus to nori.
J. R. Sveikatos priežiūros specialistas turėtų įvertinti individualiai, ar insulino pompa būtų tinkama asmeniui geriau valdyti diabetą. Žmonės, kurie naudojasi insulino pompa, turėtų norėti ir galėti pasitikrinti gliukozę kraujyje reguliariai, keisti insulino leidimo sistemas laiku, reaguoti į įspėjamuosius signalus ir palaikyti artimą ryšį su savo sveikatos priežiūros specialistu.
Kodėl insulino rezervuare gali atsirasti didesnių burbulų, nors jis užpildytas pagal instrukciją?
K. T. Galimos priežastys: šaltas insulinas (laikomas šaldytuve) arba rezervuaro užpildymo technika.
A. G. Insulino pompos rezervuaras keičiamas ir pildomas insulinu kas 3–4 dienos. Deja, kartais gyvenimo ritmas priverčia pacientus šią procedūrą atlikti skubotai ir nenuosekliai, neatšildant insulino iki kambario temperatūros ar nesandariai prisukant infuzijos sistemą. Dar viena burbulų susidarymo priežastis – didelis judrumas, ypač vaikų, nes smarkiai kratomas insulinas putoja.
J. R. Rezervuaro užpildymas šaltu insulinu gali turėti įtakos didelių burbulų atsiradimui rezervuare. Rezervuarą visada reikia pildyti kambario temperatūros insulinu. Insuliną į rezervuarą reikia stumti, o ne atvirkščiai. Rezervuaras pildomas labai lėtai. Būtina įsitikinti, kad tarp rezervuaro tarpinės žiedelių nėra skysčio ar drėgmės. Jeigu žarnelėje matosi oro tarpai, galima ją nuorinti. Svarbu atkreipti dėmesį, kad 10 cm žarnelės yra 1 insulino vienetas.
Ką reikėtų daryti, jei kateteris dažnai užlinksta?
A. G. Keisti infuzijos sistemos tipą, dūrio vietą ar adatos ilgį. Minkšta kaniulė dažniausiai užlinksta pataikius į raumenį, todėl svarbu teisingai įvesti adatą, tinkamai pasirinkti jos ilgį arba pakeisti dūrio vietą. Dar vienas sprendimas – naudoti metalines adatėles.
J. R. Insulino pompos kateteris turi būti įvestas į riebalinį poodinį sluoksnį. Jei riebalinis sluoksnis yra labai plonas arba jo visai nėra, kateterio kaniulė atsiremia į raumenų sienelę. Kūnui natūraliai judant, stangrūs raumenys ją užlenkia. Jei ši problema dažnai kartojasi, reikėtų įvertinti kitas adatos įvedimo vietas, pavyzdžiui, šonus, išorines šlaunies dalis, sėdmenis. Pravartu pasitarti su savo gydytoju dėl kito adatos ilgio, įvedimo kampo ar metalinės adatos išbandymo. Reiktų vengti juosmens srities, randų ar vietų, kur kateterį gali trinti diržas ar kiti drabužiai. Neteisinga kateterio įvedimo technika taip pat gali nulemti kaniulės užlinkimą.
Kaip suprasti, kada yra naudotojo kaltė, o kada – techninis gedimas?
K. T. Patariama susisiekti su gydančiu gydytoju arba kompanijos „Roche“ Klientų aptarnavimo skyriumi ir įvardyti trikdžius, su kuriais susiduriama. Nepaisant pompos naudotojo patirties, gedimo priežastį galima rasti „Accu-Chek Combo“ insulino pompos naudotojo vadove, „Accu-Chek Performa Combo“ matuoklio naudotojo vadove ar atitinkamo infuzijos rinkinio naudojimo instrukcijoje.
A. G. Kaip ir su daugeliu techninių prietaisų, sunkiausia pati pradžia, kol dar nėra naudojimosi patirties. Detalus mokymas, kruopštus procesų įsisavinimas ir operatyvus atsakymų gavimas kilus neaiškumams paprastai padeda išvengti žmogiškų klaidų. Insulino pompoje yra įdiegta vidinė saugos sistema, kuri, pastebėjus klaidą, siunčia signalą. Klaidų kodai yra parodomi pompos ekrane, o paaiškinimai, kaip juos išspręsti, yra pateikiami naudojimo instrukcijoje.
J. R. Sugedus pompai dėl techninių priežasčių, jos ekrane rodomas klaidos kodas su aprašymu. Įvedimo sistemos klaidos atsiranda tada, kai yra pasirenkamas netinkamas adatos tipas, įvedimo vieta arba nesilaikoma įvedimo technikos. Mes stengiamės savo pompų naudotojus šviesti ir mokyti. Kviečiame individualioms konsultacijoms ir į mokymus, kurie padeda geriau suprasti, kaip naudotis pompa, ir užtikrina kuo geresnę naudojimosi patirtį. Jei pompos naudotojas įtaria techninę problemą, mes raginame susisiekti su pagalbos linija, kad kuo greičiau būtų galima rasti sprendimą. Pompų naudotojų saugumas yra mūsų pagrindinis prioritetas.
Trys patarimai, kad patirtis naudojantis pompa būtų sėkminga.
K. T. Pasitarkite su savo gydytoju, kokie Jūsų optimalūs gliukozės kiekio kraujyje kontrolės tikslai ir kaip geriausia jų siekti. Atleiskite sau, kai sunkiai sekasi kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ar diabetą. Diabetas yra visam gyvenimui, o Jūs bėgate maratoną – ne sprintą. Darykite viską, ką galite, ir vertinkite tai, ką darote, siekdami suvaldyti diabetą. Gerai, o ne tobulai, suvaldyti diabetą yra tinkamas tikslas. Tuomet jausitės labiau patenkinti savimi ir viskuo, ką darote.
A. G. Palaikymas, pasirinkimas ir mokymasis. Kaip ir dauguma dalykų gyvenime – su tvirtu palaikymu, laisve apsispręsti ir aiškiu supratimu viskas saugiai pasiekiama.
J. R. Būkite kantrūs, naujai terapijai išmokti reikia laiko. Dirbkite su savo sveikatos priežiūros specialistu ir diabeto mokytoju, kad pritaikytumėte insulino pompą prie savo individualių poreikių. Išnaudokite kuo daugiau insulino pompos funkcijų – jos buvo sukurtos tam, kad palengvintų Jūsų diabeto priežiūrą.
Nemokama „Accu-Chek“ klientų linija 8 800 20011, www.accu-chek.lt
Nemokama „Dana RS“ klientų linija 8 800 20055, www.insulinopompa.lt
Informacija apie „Medtronik“ pompas teikiama tel. 8 620 44443, www.monameda.lt