Sergant 1 tipo cukriniu diabetu insulino injekcijos yra neišvengiamos, nes tik taip įmanoma imituoti kasos darbą ir valdyti ligą. Pačioje ligos pradžioje beveik visi išbando insulino švirkštiklius, kurie dėl panašumo į rašiklį vadinami penais. Švirkštiklių adatos yra mažos ir plonytės, dūris paprastai yra neskausmingas, bet juntamas. Naudojantiems švirkštiklius svarbu atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
Adatos ilgis.
Labai svarbu pasirinkti tinkamą adatų ilgį, kuris svyruoja nuo 4 iki 8 mm. Trumpesnes adatas naudoja vaikai ir smulkaus sudėjimo suaugę žmonės, ilgesnes – vidutinio ir stambaus sudėjimo sergantys. Jei adata per trumpa, insulinas pateks tik į odos paviršių ir neveiks. Jei adata per ilga, insulinas pateks į raumenį ir pradės veikti daug greičiau, o ir dūris bus skausmingas.
Adatų keitimo dažnis.
Švirkštikliams naudojamos adatos yra vienkartinės, tačiau dėl taupumo, o kartais ir dėl tingumo jos naudojamos ne po vieną kartą. Adata, kaip ir bet kuris daiktas, naudojamas dėvisi. Nuo daugkartinio naudojimo adatos atšimpa, tad ir dūriai bus skausmingesni, bus labiau žalojami audiniai.
Insulino leidimo vieta.
Insulinas, priklausomai nuo jo veikimo laiko, leidžiamas į skirtingas kūno vietas: maistui ir korekcijoms skirtas insulinas paprastai į pilvą, o bazinis insulinas – į šlaunį arba viršutinę sėdmenų dalį. Leidžiantis į pilvą reikėtų vengti zonos aplink bambą. Nors švirkštiklio adatėlė plona ir atrodo, kad ji negali padaryti daug žalos, visgi reikėtų galvoje turėti schemą, pagal kurią insulinas būtų leidžiamas vis į kitą vietą, nors per du suglaustus pirštus nuo prieš tai buvusios injekcijos vietos. Tai leidžia išvengti odos sukietėjimų ir skausmo. Jei šių rekomendacijų nesilaikoma, po oda gali susidaryti riebaliniai gumbeliai, į kuriuos leidžiant insulinas pasisavinamas daug prasčiau ir netolygiai, o tai sukels problemų reguliuojant gliukozės kiekį kraujyje.
Insulino leidimo technika.
Norint teisingai suleisti insuliną, reikia dviem pirštais suimti odos raukšlę ir į ją staigiu judesiu įdurti statmenai (vaikams – šiek tiek įstrižai). Įdūrus suleidžiamas insulinas, lėtai suskaičiuojama iki dešimties, atleidžiama suimta raukšlė ir ištraukiama adata. Per anksti ištraukus adatą dalis insulino gali išsilieti į išorę, todėl ne visa numatyta dozė pateks į organizmą.
Insulino leidimo portalai
Nepaisant to, kad insulino adatos mažos ir plonos, vaikams kiekvienas dūris yra nemažas išbandymas ir sukelia neigiamas emocijas. Norint sumažinti dūrių skaičių ir išvengti vaikų ašarų, naudojami insulino leidimo portalai, kurie įduriami tik kartą per tris paras ir per juos su insulino švirkštikliu neskausmingai galima visą tą laiką suleidinėti insuliną. Tačiau pasitaiko atvejų, kai per portalą leidžiamas insulinas visgi nepatenka į kūną, todėl gliukozės kiekiui kraujyje nemažėjant, reiktų neatmesti galimybės, kad dėl to gali būti kaltas insulino suleidimo būdas, o ne blogai apskaičiuota insulino dozė.
Insulino pompa
Tai išmanesnis, daugiau žinių ir pastangų reikalaujantis, tačiau dažniausiai ir geresnius sveikatos rodiklius lemiantis insulino suleidimo prietaisas. Žmonės insulino pompą renkasi naudoti žinodami jos privalumus:
Mažų dozių galimybė. Naudojant švirkštiklį, priklausomai nuo jo rūšies, mažiausia dozė yra 0,5–1 vv, o naudojant insulino pompą galima suleisti ir 0,025 vv, kas itin aktualu vaikams, arba norint minimaliai pakoreguoti glikemiją.
Valandinis bazinio insulino nustatymas. Naudojantys švirkštiklius bazinį insuliną leidžiasi 1 ar 2 kartus per parą, tam naudojamas ilgo veikimo insulinas, kurio veikimas visą parą yra tolygus. O juk organizmo poreikiai per visą parą gali būti ir nevienodi, tad naudojant insulino pompą yra galimybė nustatyti didesnę bazę tomis valandomis, kai gliukozės kiekis kraujyje linkęs kilti (pvz., paaugliams, susiduriantiems su aušros fenomenu), arba sumažinti, kai jautrumas insulinui yra didesnis (pvz., aktyviai dirbant, sportuojant).
Laikinos bazės nustatymas. Naudojantys švirkštiklius teoriškai turėtų kasdien gyventi pagal tą patį režimą, o juk gyvenimas yra dinamiškas – viena diena sėslesnė, kita aktyvesnė, vieną dieną esame darbingi, kitą – pasiligoję ir pan., tad insulino pompa suteikia galimybę nusistatyti laikiną bazę. Pavyzdžiui, vos pajutus peršalimo simptomus arba moterims menstruacijų metu gali stipriai išaugti insulino poreikis, todėl galima čia ir dabar kad ir dvigubai pasididinti bazinio insulino kiekį. Arba sugalvojus pasitreniruoti sporto salėje bazinio insulino poreikis gali stipriai sumažėti, tad pompoje tam laikotarpiui bazinio insulino kiekis sumažinamas kad ir 10 kartų ar išvis išjungiamas tiekimas.
Pagalba apskaičiuojant reikalingą insulino dozę. Sergantys diabetu gerai žino, kad gliukozės kiekiui kraujyje įtaką daro labai daug faktorių, todėl prieš susileidžiant insuliną reikia pasistengti apskaičiuoti ne tik valgomo maisto sudėtį, bet ir prisiminti, kiek buvo suleista prieš tai insulino, kurio poveikis dar nesibaigė. Arba net ir žinant jautrumo insulinui faktorių, reikia pamankštinti smegenis norint apskaičiuoti, kiekgi reikia susileisti esant hiperglikemijai, kad saugiai būtų galima grįžti į normos ribas. Insulino pompa šiuo atveju gali ateiti į pagalbą ir pagal turimus duomenis padėti žmogui apskaičiuoti reikalingą dozę.
Nestandartinis insulino suleidimas. Įprastai švirkštikliais suleidžiama vienkartinė insulino dozė, kuri skirta sureguliuoti gliukozės kiekį kraujyje suvalgius tam tikrą maistą. Tačiau ne visas maistas vienodai veikia, pvz., daugiau riebalų ir baltymų turintis maistas skaidosi lėtai, kelias valandas, tad susileisti vienkartinę dozę tik prieš maistą nepakaks. Naudojant insulino pompą, dalį insulino galima suleisti prieš maistą, dalį – po jo (vadinamas dvibangis bolusas). Sakykime, daugeliui sergančių diabetu sunku išvengti gliukozės kreivės kalno pavalgius varškės patiekalų. Tokiu atveju verta išbandyti dalį insulino susileisti prieš maistą, dalį – po. Arba būna situacijų, kai valgymo procesas trunka ilgai, pvz., vakarėliuose po truputį užkandžiaujama visą vakarą arba spragintais kukurūzais mėgaujamasi visą kino seansą. Tokiu atveju verta insuliną išskaidyti mažomis dozėmis per kelias valandas (vadinamas ištęstas bolusas), nes tik taip įmanoma išlaikyti tolygesnę gliukozės kreivę.
Signaliniai pranešimai apie gresiančią hipo ar hiperglikemiją ir bazinio insulino stabdymas. Kai kurios insulino pompos yra susietos su gliukozės jutikliais, siunčiančiais duomenis į pompą. Pagal jutiklio duomenis pompa turi galimybę garsiniu signalu įspėti pompos naudotoją apie kylančią arba krentančią glikemiją, taip pat sustabdyti baziniobinsulino tiekimą, jei numatoma hipoglikemija. Šios funkcijos leidžia lengviau išlaikyti gliukozės kiekį kraujyje normos ribose.
Diskretiškas insulino suleidimas. Nors susileisti gyvybiškai svarbių vaistų nereikėtų gėdytis ar slėpti, visgi ne visada sergantys diabetu jaučiasi patogiai kitų akivaizdoje atlikdami šią procedūrą su švirkštikliais, nes aplinkinius, ypač nieko nežinančius apie šią ligą, tai gali trikdyti. Naudojant insulino pompą susileisti insuliną galima beveik nemačiomis, nes užtenka paspausti iš kišenės ištrauktos pompos mygtuką. Taip pat yra galimybių insulinui suleisti naudoti distancinį pultelį arba telefono „Bluetooth“ ryšį. Tai aktualu auginantiems diabetu sergančius vaikus, nes per atstumą suleidžiant insuliną netrikdoma vaiko veikla, nereikia jo atitraukti nuo žaidimų, taip pat lengva suleisti miegančiam.
Mažesnis dūrių skaičius. Naudojant švirkštiklius per parą tenka susileisti (įsidurti) 5–10 kartų (maistui, korekcijoms), o naudojant insulino pompą per 3 dienas patiriamas tik 1 dūris.
Nepaisant išvardytų privalumų, insulino pompai ryžtasi ne kiekvienas. Dažniausiai baiminamasi dėl šių dalykų:
Priklausomybės pojūtis. Iš tiesų naudojant švirkštiklius galima jaustis šiek tiek laisviau, nes susileidus insuliną švirkštiklis dedamas į šoną. Insulino pompa yra nuolat prijungta prie kūno, atjungiama tik prausiantis, maudantis, kartais – sportuojant, o jei naudojama belaidė pompa, atjungiama tik keičiant rezervuarą. Iš tiesų prie šio nepatogumo greitai priprantama ir randama būdų, kad pompa nevaržytų. Vieni ją nešioja specialiuose diržuose ar dėkluose, tvirtinamuose prie juosmens, kiti kiša į kišenę, moterys mėgsta tvirtinti ar užsikišti į liemenėlę. Svarbu, kad insulino pompa tiesiogiai nesiliestų prie kūno ir nesudrėktų nuo prakaito, tad reikėtų ją įsukti į audeklą (nosinaitę) arba, pvz., įkišti į kūdikių pirštinaitę. Dažnai nerimaujama, ar pompa netrukdo miegant, ar saugu ją nešioti užsiimant aktyvia veikla. Galime patikinti, kad šioks toks nepatogumas jaučiamas tik pirmąsias nešiojimo dienas, paskui pompa tampa įprastu ir gyventi netrukdančiu atributu.
Užsikemšantys ar užlinkstantys kateteriai. Iš tiesų naudojant bet kokį įrenginį, pvz., skalbimo mašiną, automobilį, siurblį, visi žinome, kad gedimai yra galimi, bet juk dėl to buities pagalbininkų neatsisakome, o sprendžiame problemą – juos remontuojame arba iš naujo skaitome instrukciją ir aiškinamės, kokia galėtų būti sutrikimo priežastis. Kateteriai užsikemša ar užlinksta tikrai ne kasdien, be to, naudojant gliukozės jutiklius, gliukozės kiekio kraujyje pokyčiai matomi iškart, todėl galima greitai suprasti, kad kūnas negauna insulino, ir, įvertinus kitus galimus faktorius, laiku imtis priemonių. Verta žinoti, kad labiau linkusios užsikimšti ar užlinkti tefloninės kateterių adatos, todėl problemai kartojantis verta pabandyti metalines adatas.
Alergija kateteriams. Alerginė reakcija dažniausiai pasitaiko tiems, kas naudoja pompos kateterius su metalinėmis adatomis. Gera žinia, kad yra galimybė pabandyti kitos rūšies adatas, kurios retai ką alergizuoja.
Gėda ar patyčių baimė. Deja, su šiais jausmais susiduria ne tik vaikai, bet ir suaugę žmonės. Tikrai gali būti sunku nuolat slėpti nešiojamą insulino pompą, baimintis, kad kas nors nepamatytų kyšančio vamzdelio. Bet kas būtų, jei trumparegiai gėdytųsi nešioti akinius, neprigirdintys – klausos aparatus, o susilaužę koją slėptų ramentus ir apsimetinėtų, jog gali šokti? Insulino pompa palengvina gyvenimą, daro jį kokybiškesnį, tad jos gėdytis ar slėpti nereikėtų, geriau aplinkiniams nuoširdžiai paaiškinti, kokias galimybes ji Jums teikia ir kad tai svarbu dėl Jūsų gerovės.
Išsamesnę informaciją apie insulino pompų naudojimą ir galimybes galima sužinoti susisiekus su insulino pompų tiekėjais: