Susipažinkite – Nojus Majauskas, Lietuvos jaunučių dailiojo čiuožimo čempionas. Jis nuo penkerių lanko dailųjį čiuožimą Kauno žiemos sporto mokykloje Kauno Ledo Arena (Baltų Ainiai). Stažas ledo arenoje siekia jau 7 metus. Treniruotės vyksta kasdien, labai dažnai net 2 kartus per dieną. Be to, Nojus dar lanko ir gatvės šokių repeticijas, tad kasdienis jo fizinis aktyvumas – mažiausiai 2–3 valandos.
2019 m. vasarį, praėjus vos mėnesiui po Nojaus 12-ojo gimtadienio, jam diagnozuotas 1 tipo cukrinis diabetas. Nojaus mama Judita Majauskienė prisimena: „Tuo metu visi šeimoje buvome peršalę, todėl atlikome kraujo tyrimą ir visai atsitiktinai radome „dovanėlę“. Tačiau neužtrukome suprasti, kad keičiasi gyvenimo taisyklės, bet ne gyvenimas. Dar ligoninėje gydytojai pasakojo, jog yra nemažai 1 tipo cukriniu diabetu sergančių ir aktyviai sportuojančių žmonių ar net profesionalių sportininkų. Todėl neturėjome nei mažiausios minties atsisakyti savo pomėgių ir svajonių. Parvažiavę iš ligoninės, jau kitą dieną grįžome į ledo areną.“
Pradžia buvo tikrai bauginanti ir neteikianti optimizmo. Po 10 minučių treniruotės Nojui prasidėdavo hipoglikemija, todėl tekdavo griebtis saldžių gėrimų. Vienai treniruotei prireikdavo 500–750 ml kokakolos – tai yra 2–3 buteliukų per dieną. Tapo aišku, kad kažką reikia daryti kitaip. Nuo pat ligos pradžios Nojaus šeima ieškojo informacijos internete apie cukrinį diabetą ir netruko susipažinti su mažai angliavandenių turinčios dietos privalumais.
„Peržiūrėjome šimtus amerikiečių gydytojo Ričardo K. Bernšteino (Richard K. Bernstein) įrašų „YouTube“ kanale, perskaitėme daugybę straipsnių, sekėme gerąsias praktikas socialiniuose tinkluose, išbandėme daugybę naujų receptų ir visi drauge nusprendėme valgyti sveikiau, kokybiškiau ir net skaniau“, – pasakoja Judita. – „Didelis fizinis aktyvumas lemia nedidelį insulino poreikį, todėl mažai angliavandenių turinti mityba padeda Nojui gerai ir saugiai jaustis visų treniruočių metu. Stengiamės, kad treniruotės metu greito veikimo insulinas jau nebeveiktų, o prieš pat treniruotę Nojus suvalgo 10–15 g angliavandenių turinčių vaisių (pusę banano, obuolio ar mandariną) nesileisdamas papildomo insulino. Lygiai taip pat po treniruotės – suvalgo likusią pusę obuolio ar banano.“
Nepakeičiamas pagalbininkas, padedantis priimti sprendimus ne tik dėl mitybos, bet ir suprasti, kaip skirtingi faktoriai daro įtaką gliukozės kiekiui kraujyje (pvz., prieš varžybų startą), yra Nojaus naudojamas nuolatinis gliukozės jutiklis Dexcom G6. Jutiklis perduoda duomenis į išmanųjį telefoną. „Tam, kad nenutrūktų NGJ ryšys, kai Nojus čiuoždamas būna nutolęs nuo telefono net kelias dešimtis metrų, rinkomės tokią mobiliojo ryšio priemonę, kuri palaikytų Bluetooth ryšį dideliu atstumu.“
Nojus yra daugkartinis Lietuvos jaunučių dailiojo čiuožimo čempionas, tarptautinių varžybų prizininkas. Lietuva jau senokai neturėjo atstovo jaunių (vyrų) varžybose, taigi Nojus svajoja atstovauti Lietuvai jaunimo dailiojo čiuožimo „Didžiojo prizo“ (Grand Prix) etape 2022 metais, todėl šiuo metu intensyviai treniruojasi atlikti trijų apsisukimų šuolius.
Prieš pusantrų metų Nojus pradėjo lankyti dar ir gatvės šokių repeticijas, o 2019 metų spalio mėnesį su šokių studija „F.U.“ atstovavo Lietuvai pasaulio hiphopo šokių čempionate, vykusiame Brėmerhafene, Vokietijoje. „Į savaitę laiko trukusį čempionatą Nojų išleidome vieną. Pasitikėjome juo ir žinojome, kad jo valia ir sąmoningumas padės susitvarkyti su visais kasdieniais diabeto iššūkiais.“
Ar dėl diabeto Nojus jaučiasi kitaip nei bendraamžiai?
„Kažkada, ligos pradžioje, kai Nojaus klausiau, ko jis labiausiai bijo, atsakė, jog nebijo nieko, išskyrus būti atstumtas dėl ligos. Tačiau prieš kelias dienas džiugiai pranešė, jog jau visi pamiršę, kad jis serga diabetu. Todėl su Nojum sutarėm, jog ir toliau neleisime, kad diabetas taptų kliūtimi siekiant svajonių!“
Į žurnalo „Diabeto IQ“ klausimus atsako pats čempionas Nojus:
Ką labiausiai mėgsti veikti laisvalaikiu?
Sportuoti, žaisti kompiuterinius žaidimus, būti su šeima.
Ar daug būna traumų čiuožiant?
Traumų daug nebūna, bet kartais po griuvimų atsiranda mėlynių ar mažų guziukų. Esu patyręs vieną rimtą traumą. Mokiausi atlikti dvigubą ritbergerio šuolį, vienos pačiūžos geležtė užkliuvo už kitos pačiūžos raištelių, kažkaip įstrigo ir griuvau. Tą kartą lūžo čiurna. Gydytojai atliko dvi operacijas. Bet po 2,5 mėnesio aš jau vėl čiuožiau.
Kaip sekasi suderinti sportą ir mokyklą? Kokios pamokos labiausiai nemėgsti?
Puikiai, beveik kasdien praleidžiu kelias pamokas, kad nueičiau į rytinę čiuožimo treniruotę. Pasibaigus pamokoms važiuoju į dar vieną ledo treniruotę. Sportas negadina mano mokslo rezultatų. Nemėgstamiausios pamokos neturiu, tiesiog einu ir viskas. Kol kas man mokytis nėra sunku ir sekasi labai gerai.
Kur norėtum nukeliauti?
Į Ameriką ir Japoniją.
Koks Tavo mėgiamiausias filmų herojus?
Loganas iš filmo ,,Iksmenai“. Jis man patinka, nes yra stiprus, sportiškas, gudrus.
Jei turėtum supergalių, ką pirmiausia padarytum?
Išgydyčiau visus vaikus, kurie serga onkologinėmis ligomis ar cukriniu diabetu.
Kada smagiau – kai lauke karšta ar kai šalta?
Kai karšta, nes tada gali pavažinėti dviračiu ir pabūti su draugais lauke.
Kokios muzikos mėgsti klausytis?
Elektroninės ir repo. Labiausiai patinka elektroninės muzikos atlikėjai Dynoro ir Lucky Luke, o repo – atlikėjas Mad Money.
Ką pasakytum draugui, kuris tingi sportuoti?
Jei nori būti stiprus ir gražus, turi sportuoti, jei tau liūdna vienam sportuoti, galiu sportuoti kartu su tavim!
Ką darai, kai nugriūni?
Jei nugriūnu – stojuos ir čiuožiu toliau.
Nuotraukose – Nojus. Asmeninio archyvo nuotraukos.
Kalbino Laura Gedgaudaitė