Nightscout (liet. nakties skautas). Daugelis žmonių, susidūrusių su 1 tipo diabetu, yra girdėję šį žodį, bet ar visi žino, kas tai ir kaip gali palengvinti kasdienybę? Nightscout projektas, tapęs visa organizacija, neseniai atšventė 6 metų sukaktį.
2012 metais programų ir sistemų inžinieriaus Džono Kostiko (John Costic) keturmečiam sūnui Evanui buvo diagnozuotas 1 tipo diabetas. Netrukus Evanas pradėjo naudoti nuolatinį gliukozės jutiklį „Dexcom G4“, kuris leido nuolat stebėti jo glikemiją. Deja, „Dexcom G4“ duomenis galėjo perduoti tik į specialų imtuvą, todėl, palikę vaiką darželyje, Džonas su žmona Laura (taip pat programuotoja) likdavo visiškoje nežinioje. Džonas pradėjo nagrinėti, kaip jutiklio siųstuvas komunikuoja su imtuvu, ir atrado būdą susieti imtuvą su kompiuteriu bei perimti duomenis. Vėliau talentingas programuotojas sukūrė programą išmaniajam telefonui, veikiančiam su Android operacine sistema. USB laidu sujungus telefoną ir „Dexcom G4“ imtuvą, duomenys galėjo būti siunčiami į internetinę debesiją, iš kur jie tapo pasiekiami bet kurioje vietoje ir bet kokiame prietaise (kompiuteryje, telefone), kur tik veikia interneto ryšys. Džonas pasidžiaugė savo atradimu tviteryje, o programiniu kodu pasidalijo su kitais bendraminčiais. Netrukus su juo susisiekė kitas programuotojas, Leinas Desborou (Lane Desborough), kurio sūnui pirmojo tipo diabetas buvo diagnozuotas dar 2009 metais ir kuris ketino vystyti kažką panašaus į Džono sistemą. Leinas panaudojo Džono sukurtą programinį kodą ir sukūrė specialų internetinį puslapį, kuriame realiu laiku perduodami gliukozės duomenys buvo vaizduojami grafinėje kreivėje. Šis projektas pritraukė vis daugiau susidomėjusių žmonių – tapo aišku, kad tėvams, besirūpinantiems savo diabetu sergančiais mažyliais, itin reikalinga galimybė matyti jų glikemiją, kai vaikų nėra šalia. 2014 m. Nightscout projektas buvo paviešintas internete ir juo pasinaudoti galėjo visi norintys. Projekto šūkis yra #MesNelaukiame (#WeAreNotWaiting) – tai atsakas į daugelį dešimtmečių trunkančius didžiųjų komercinių diabeto kontrolės prietaisų gamintojų pažadus „po 5 metų bus atrastas sprendimas, tereikia palaukti“. Socialiniai tinklai subūrė didžiulę šio projekto naudotojų bendruomenę, vadinamą „NGJ debesyje“ (angl. „CGM in the Cloud“). Jos nariai, savanoriškai dalindamiesi laiku, žiniomis ir patirtimi, nuolat tobulina programos kodą, prideda naujų galimybių ir padeda naujokams.
Šiandien Nightscout yra atviro kodo DYI (angl. Do It Yourself – Pasidaryk Pats) projektas, kuris leidžia realiu laiku pasiekti nuolatinio gliukozės monitoringo duomenis per asmeninį tinklapį, išmanųjį laikrodį bei įvairias programėles išmaniesiems telefonams.
Pristatome Lietuvoje dažniausiai naudojamus nuolatinius gliukozės jutiklius (NGJ) ir galimybes jų duomenis matyti savo asmeniniame Nightscoutʼe.
Visais atvejais Jūs pirmiausia turėsite susikurti savo asmeninę Nightscout’o svetainę. Ne bėda, jei nesate IS inžinieriai – šiuo metu internete rasite daug įvairių instrukcijų ir net vaizdo pamokų, kaip tai padaryti. Tolesni sprendimai skirsis priklausomai nuo to, kokį gliukozės jutiklį Jūs naudojate.
Trys dažniausiai Lietuvoje naudojami jutikliai:
- Dexcom G5 bei naujesni Dexcom G6 gliukozės jutikliai. Jų siųstuvėliai duomenis siunčia tiesiai į išmanųjį telefoną, tad Jums nereikės jokių papildomų priemonių, priklausomai nuo naudojamos programos pakaks tik nuskaityti duomenis (oficialios Dexcom ar atviro kodo xDrip+ (Android telefonams) ar Spike (iOs telefonams), susirasti internete instrukciją, kaip per jas duomenis nukreipti į debesiją, o iš ten – į Jūsų Nightscout’o svetainę.
- Freestyle Libre nėra sukurtas kaip nuolatinio monitoringo sistema, nes gliukozės vertės matomos tik nuskenavus jutiklį specialiu skaitytuvu arba išmaniuoju telefonu su specialia programėle. Jei Libre skenuojama telefonu, galima susikurti Nightscoutʼo svetainę – joje matysite duomenis tik nuskenavus (jei naudoja Jūsų vaikas, Jums nereikės jam skambinti ir klausti skaičių, tačiau reikės priminti nuskenuoti jutiklį). Kitas sprendimas – pasinaudoti trečiųjų šalių siūlomais Libre priedais, kurie, pritvirtinti prie jutiklio, jį paverčia nuolatinio gliukozės monitoringo sistema ir siunčia duomenis į telefoną kas kelias minutes. Jei duomenys iš telefono, pasinaudojant specialiomis programėlėmis, bus siunčiami į Nightscoutʼą, Jūs matysite duomenis realiu metu. Vieni populiariausių priedų Lietuvoje – Blucon ir MiaoMiao. Dar vienas sprendimas yra naujiena, turinti dar nedaug atsiliepimų – nauja atviro kodo programėlė Libre2 gliukozės jutikliams, kurią naudojant duomenys be jokių priedų siunčiami į išmanųjį telefoną (įprastu atveju šie sensoriai siunčia aliarmo signalą į telefoną tik gliukozei pasiekus nustatytas ribas).
- Medtronic jutikliai. Didžioji jų dauguma yra integruoti į insulino pompas, bet ir šiam atvejui sukurtas sprendimas. Jei tai „Minimed 640“ insulino pompa, duomenims į debesiją siųsti naudojamas Android telefonas, kuris specialiu OTG laidu sujungiamas su Contour Next Link gliukozės matuokliu (jis taip pat yra pačios pompos priedas, atliekantis distancinio valdymo pultelio funkciją), per kurį duomenys iš pompos siunčiami į telefoną, o iš ten – jau į Jūsų Nightscoutʼo svetainę. Jei naudojate „Paradigm Veo“ insulino pompą, tokiu atveju vietoj matuoklio prie telefono jungiama specialiai suprogramuota mikroschema, kuri susieta tiesiai su sensoriaus siųstuvėliu, bet nenuskaito pompos duomenų, tad Nightscoutʼe stebėsite tik gliukozės duomenis, o nematysite veiksmų su pompa.
Didžiausi Nightscoutʼo privalumai:
- Jūs visada matote savo, savo vaiko ar artimo diabetu sergančio žmogaus gliukozės duomenis kad ir kur bebūtumėte, svarbu, kad būtų interneto ryšys.
- Šiuos duomenis galite stebėti interneto naršyklėje, išmaniajame telefone, tam tinkančiame išmaniajame laikrodyje.
- Naudojant stebėjimui skirtas programėles, visada galėsite nustatyti Jums reikalingus aliarmus, kurie Jus pažadins net naktį, nes galėsite nusistatyti Jums reikalingą garsą.
- Jei Jūsų vaikas dar mažas ir naudoja su insulino pompa susietą jutiklį, Jums nebereikės kaskart, kai norėsite sužinoti gliukozės rodmenis, tikrinti insulino pompos.
- Galėsite analizuoti tam tikro laikotarpio duomenis įvairiais aspektais.
Jei esate naujokai, klauskite tų, kurie jau seniai naudoja Nightscoutʼą. Jei esate patyrę vartotojai, prisiminkite esminį viso judėjimo principą – mokėk iš anksto (angl. pay it forward), t. y. padėk dabar kitam savo žiniomis, patarimais, priemonėmis ir tau padės, kai to reikės.