Sergant 1 tipo cukriniu diabetu tikėtis pastovios, nekintančios būklės neverta. Tai gana dinamiška liga, sunkiai paklūstanti taisyklėms ir formulėms. Galbūt esate girdėję 100 ir 500 taisykles, padedančias apskaičiuoti, kiek Jums reikia insulino? Jei taip, tuomet verta jas kuo greičiau pamiršti. Juk jei pagal Jūsų kojos matmenis kažkas pasiūtų batus, greičiausiai kitiems jie nelabai tiktų, tiesa?
Gerai valdyti diabetą nežinant savo individualaus angliavandenių ir insulino santykio bei jautrumo insulinui faktoriaus – neįmanoma. Bet pirmiausiai reikėtų teisingai nusistatyti bazinio insulino dozę (apie tai rašyta „Diabeto IQ“ 14 numeryje). Jei bazinis insulinas apskaičiuotas neteisingai, nebus įmanoma teisingai atlikti ir visų kitų skaičiavimų.
Insulino ir angliavandenių santykio apskaičiavimas
Insulino ir angliavandenių santykis parodo, kiek insulino reikia Jūsų pasirinktam maistui. Atkreipkite dėmesį, kad skirtingu paros metu šis santykis gali būti ne tas pats – paprastai rytais insulino poreikis yra didesnis, bet Jums gali būti ir atvirkščiai. Tad nusiteikite eksperimentams, nes tik taip sužinosite, kaip Jūsų organizmas reaguoja į išorės faktorius.
Sąlygos, norint teisingai apskaičiuoti insulino ir angliavandenių santykį:
- teisingai nustatytas Jūsų bazinis insulinas,
- sugebėjimas apskaičiuoti angliavandenių kiekį maiste,
- esate nevalgę mažiausiai 4 val.
Priemonės, leidžiančios lengviausiai apskaičiuoti insulino ir angliavandenių santykį:
- gliukozės jutiklis, kuris visada yra geriau nei gliukomatis,
- riekė duonos,
- skaičiuotuvas,
- žinoma, insulinas.
Veiksmai, kuriuos atlikus apskaičiuojamas insulino ir angliavandenių santykis:
- Apskaičiuojame, kiek angliavandenių turi riekė duonos (30 g). Jei 100 g duonos yra 50 g angliavandenių, vadinasi, 30 g duonos turi 15 g angliavandenių (50:100×30=15).
- Darome prielaidą, kad insulino ir angliavandenių santykis galėtų būti 1:15 (15 g angliavandenių reikia 1 vv insulino).
- Susileidžiame 1 vv insulino ir, palaukę 10–20 min. (priklausomai nuo insulino veikimo laiko), suvalgome riekę duonos.
- Stebime gliukozės kiekį kraujyje:
- 1 val. po valgio gliukozės kiekis kraujyje neturi viršyti 9 mmol/l,
- 1,5–2 val. po valgio gliukozės kiekis neturi būti žemiau nei 4,5 mmol/l,
- siekiamybė, kad gliukozės kiekis ir iš karto po valgio, ir vėliau būtų tarp 4,5 ir 9 mmol/l.
Darome išvadas:
- Jei pokytis nuo pradinio gliukozės kiekio nėra didesnis nei 1,5 mmol/l, prielaidą, kad Jūsų insulino ir angliavandenių santykis yra 1:15, galima patvirtinti.
- Jei pokytis nuo pradinio gliukozės kiekio yra didesnis nei 1,5 mmol/l ir gliukozės kiekis kraujyje viršija 9 mmol/l, darome prielaidą, kad Jūsų insulino ir angliavandenių santykis galėtų būti 1:10 (10 g angliavandenių reikia 1 vv insulino), ir eksperimentą pakartojame kitą dieną tokiu pačiu paros metu (riekei duonos suleidžiame 1,5 vv insulino).
- Jei pokytis nuo pradinio gliukozės kiekio yra didesnis nei 1,5 mmol/l ir gliukozės kiekis kraujyje nukrenta žemiau 4,5 mmol/l, darome prielaidą, kad Jūsų insulino ir angliavandenių santykis yra 1:20 (20 g angliavandenių reikia 1 vv insulino), ir eksperimentą pakartojame kitą dieną tokiu pačiu paros metu (riekei duonos suleidžiame 0,75 vv insulino).
- Didindami arba mažindami santykį eksperimentuojame tol, kol gauname siektiną rezultatą.
- Eksperimentą atliekame skirtingomis paros valandomis, kad sužinotumėme, kada ir kiek insulino reikia tam tikram angliavandenių skaičiui.
Jautrumo insulinui faktoriaus nustatymas
Būna, kad gliukozės kiekis kraujyje padidėja ne dėl maisto, o dėl streso, bemiegės nakties ar kitų priežasčių, todėl būtina susileisti tam tikrą kiekį insulino, kad rodikliai grįžtų į normos ribas. Reikalingą susileisti insulino kiekį padeda nustatyti jautrumo insulinui faktorius (JIF), parodantis, kiek mmol/l sumažina 1 vv suleisto insulino.
Sąlygos, norint nustatyti JIF:
- gliukozės kiekis kraujyje turi būti nuo 6 iki 10 mmol/l.
Svarbu! Jokiu būdu nenustatinėkite JIF, jei Jūsų gliukozės kiekis kraujyje yra žemiau nei 6 mmol/l, nes tai gali būti pavojinga gyvybei!
Veiksmai, kuriuos atlikus nustatomas JIF:
- Susileidžiame saugią insulino dozę, pvz., 0,5 vv (asmeniui, kuris yra labai jautrus insulinui, arba mažam vaikui užteks dar mažesnės dozės, pvz., 0,25 vv).
- 2–4 val. stebime pokyčius, kol gliukozės kiekis kraujyje stabilizuojasi ir nebekrenta.
- Darome išvadas:
o Jei susileidus 0,5 vv gliukozės kiekis kraujyje sumažėjo 1 mmol/l, vadinasi, susileidus 1 vv gliukozės kiekis turėtų sumažėti 2 mmol/l, tad Jūsų JIF=2.
Pavyzdžiui, esant gliukozės kiekiui 8 mmol/l, kai JIF=2, susileidus 1 vv insulino gliukozės kiekis nukris iki 6 mmol/l. Jei siektina riba yra 5,5 mmol/l, tuomet esant 8 mmol/l reikėtų susileisti 1,25 vv insulino.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad gliukozei viršijus normos ribas, šis faktorius keičiasi – kuo didesni rodmenys, tuo daugiau insulino gali prireikti normos riboms pasiekti. Taip pat skirtingu paros metu JIF gali būti visai kitoks, todėl verta paeksperimentuoti ir pažiūrėti, kaip insulinas veikia ryte, popietę ar vakare.
Svarbu nepamiršti kelių dalykų:
- Norėdami koreguoti gliukozės kiekį kraujyje, vienu kartu nesileiskite daugiau kaip 2 vv insulino.
- Fizinis krūvis sustiprina insulino veikimą ir pagreitina jo piką, todėl koreguodami gliukozės kiekį įvertinkite, ar neplanuojate kokios nors fizinės veiklos. Jei planuojate pasivaikščioti ar kitaip pajudėti, įprastinę insulino dozę sumažinkite bent 30 proc., kad išvengtumėte hipoglikemijos.
- Jeigu pavalgius išsivystė hiperglikemija, pirmiausiai įsitikinkite, ar teisingai buvo apskaičiuotas angliavandenių kiekis. Jei paaiškėtų, kad angliavandenių kiekis buvo apskaičiuotas klaidingai, susileiskite trūkstamą insulino dozę. Jei visgi apskaičiuota teisingai, reikėtų perskaičiuoti angliavandenių ir insulino santykį.
- Skaičiavimai turėtų būti atliekami nuo paskutinio maisto ir insulino leidimo praėjus 4 ar daugiau valandų.
Nenustebkite, jei vieną dieną tobulai apskaičiuotas insulino ir angliavandenių santykis ar idealiai nustatytas JIF ims nepasiteisinti. Su tuo neretai susiduria vaikai, vaisingo amžiaus moterys, taip pat organizmo poreikiai keičiasi užklupus ligai ar patiriant stresą, įtampą. Tačiau imkitės viską perskaičiuoti tik tada, kai iškreipti rodmenys tampa tendencija, o ne vienos dienos atsitiktinumu. Diabetas mus moko ir kantrybės, ir greito reagavimo į nuolatos besikeičiančią situaciją.