Gliukozės kiekiui kraujyje suvaldyti ne visada užtenka vien matematinių skaičiavimų. Dažnai tai vadinama menu, kuriam reikia pasitelkti ne tik kūrybines galias, bet ir intuiciją. Kartais tai netgi primena sportą – laviravimą ant banglentės, o dar geriau – akrobatinį cirko numerį, kuriam reikia ypatingų įgūdžių išsilaikyti aukštai ant lyno. Nors formules, kaip apskaičiuoti insulino dozę, sergantys cukriniu diabetu moka mintinai, nors tikrai žino, prieš kiek laiko reikia susileisti prieš valgant, tačiau net ir viso to laikantis neišvengiama gliukozės šuolių, o po kurio laiko – staigaus gliukozės kraujyje sumažėjimo. Argi ne linksmieji kalneliai? Taip, kalneliai, tik linksmumo, deja, čia maža. Daugelio svajonė ir tikslas – kuo tolygesnė gliukozės kreivė, todėl verta išbandyti dar vieną taktiką – superbolusą.
Superbolusas – insulino dozavimo strategija, galima tik naudojant insulino pompą, kai bazinio insulino dalis (paprastai dviejų valandų) „pasiskolinama“ ir pridedama prie maistui apskaičiuoto boluso, t. y. vienu metu suleidžiama ir maistui apskaičiuota insulino dozė, ir dviejų ateinančių valandų bazinis insulinas. Superbolusas naudingas tada, kai renkamasi didelio glikeminio indekso maistą (greituosius angliavandenius), pvz., vaikų pusryčiams mėgstamus saldžius kukurūzų dribsnius, saldumynus, sultis, produktus iš kvietinių miltų ir pan., kuriems reikia daug aktyvaus insulino, nes gliukozės kiekis kraujyje kyla staigiai. Taip pat superbolusą verta išbandyti prie šventinio stalo, ant kurio – gausybė maisto ir visko norisi paragauti. Tačiau maistui, kuris įsisavinamas lėtai, t. y. turinčiam daug riebalų ar baltymų, superbolusas netiks.
Įprastinis insulino suleidimas. Sakykime, cukriniu diabetu sergančio žmogaus valandinė bazė yra 1 veikimo vienetas per valandą, o insulino angliavandenių santykis 1:10. Pusryčiams ketinama suvalgyti 50 g greitųjų angliavandenių. Tokiai porcijai reikėtų susileisti 5 vv bolusą, bet, greičiausiai, gliukozės šuolio išvengti nepavyktų, netgi jei prieš valgant būtų laukiama 10–15 min. Be to, pavalgius tikėtinas staigus gliukozės kritimas, nesgi bazinis insulinas ir toliau būtų tiekiamas.
Superboluso naudojimas. Pirmiausiai insulino pompoje 2 valandoms sustabdomas bazinio insulino tiekimas (štai kodėl superbolusas neįmanomas naudojant švirkštiklius, nes suleisto insulino veikimo neįmanoma sustabdyti). Tada prie maistui apskaičiuoto boluso (5 vv) pridedamas 2 valandų bazinio insulino kiekis (2 vv), taigi iš viso suleidžiami 7 vv. Tokiu atveju organizmas pakankamą kiekį insulino gauna tada, kada jam jo labiausiai reikia įsisavinant greituosius angliavandenius. Šį būdą naudojančiųjų pastebėjimu, laukimo laikas nuo injekcijos iki valgymo šiuo atveju paprastai būna trumpesnis, tačiau reikia prisiminti, kad kiekvieno atvejis yra individualus, todėl laukimo laiką reiktų nusistatyti pačiam pagal gliukozės rodmenis, kuriuos stebėti geriausia naudojant gliukozės sensorius. Tikėtina, kad suleidus superbolusą gliukozės šuolis bus mažesnis nei įprastai arba jis bus labai nežymus, o dviem valandoms sustabdyta bazė leis išvengti staigaus gliukozės kritimo ir veiks kaip saugiklis.
Hipoglikemijos tikimybė. Normalu, kad vienu kartu suleidžiant didesnę insulino dozę nei įprasta, kyla baimė dėl hipoglikemijos galimybės. Daugelio šį būdą naudojančių praktika rodo, kad baimintis dėl to nereikėtų, nes visgi bendras suleisto insulino kiekis abiem atvejais išlieka tas pats – 7 vv, didžiausias skirtumas – suleidimo laikas. Kadangi visų tikslas – išlaviruoti be didelių gliukozės šuolių ir kritimų, daugiausiai insulino skiriama tuo metu, kai gliukozė kyla greičiausiai.
Saugumo įspėjimai. Kai bandoma nauja ar kitokia insulino dozavimo technika, svarbiausia tai daryti be pašalinių trukdžių (kai nereikia skubėti į darbą ar mokyklą), visada šalia turėti greitai veikiančių angliavandenių – gliukozės tablečių, saldainių, sulčių ar pan. tam atvejui, jei organizmas sureaguotų kitaip, nei tikėtasi. Jei nenaudojamas gliukozės jutiklis, itin svarbu, ypač pradžioje, matuoti gliukozės lygį iš kraujo dažniau nei įprasta, kad būtų galima suprasti, kaip visa tai veikia.