Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoją dietologę Eveliną Cikanavičiūtę kalbina Asta Berdikšlienė
Su kokiais pacientais dažniausiai susiduriate savo darbe?
Didesnė dalis pacientų, besikreipiančių konsultacijos, yra turintys antsvorio arba sergantys nutukimu bei su tuo susijusiomis ligomis: širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, podagra ir pan. Taip pat nemažą dalį sudaro onkologinėmis ligomis sergantys ir aktyviai gydomi pacientai, kurių atveju mitybos terapija dažnai kardinaliai skiriasi nei gydant nutukimą ir su juo susijusias minėtas ligas.
Kokius pagrindinius mitybos principus perduodate savo pacientams?
Sveikatai palankios ir subalansuotos dietos esminiai principai buvo įvardyti daugiau nei prieš šimtą metų. Maitinimosi rekomendacijos, skirtos nutukimui gydyti ir su juo susijusioms lėtinėms ligoms valdyti, būtent ir paremtos sveikatai palankios ir subalansuotos dietos principais. Tais pačiais principais sukurtos DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), Viduržemio jūros regiono, Šiaurės dietos. Visų šių dietoje sudėtyje pagrindinę dalį – ne mažiau kaip 2/3 – sudaro augalinės kilmės maistas: mažai rafinuoti grūdai ir kruopos, daržovės ir ankštinės daržovės, vaisiai ir uogos, riešutai ir sėklos. Ir tik mažąją dalį – ne daugiau kaip 1/3 – sudaro gyvūninės kilmės maistas: pieno produktai, kiaušiniai, balta mėsa, jūrinė žuvis, raudona mėsa. Šiose dietose mažai raudonos mėsos, ypač perdirbtos (rūkytos, sūdytos, vytintos), riebalų, ypač sočiųjų, druskos, pridėtinio cukraus.
Taigi esminiai principai: reguliarus valgymas, kruopos, daržovės ir vaisiai yra kasdienis maistas, racione vyrauja balta mėsa ir žuvis. Kita vertus, nėra ir draudžiamo maisto, tik mažiau sveikatai palankūs arba nepalankūs produktai valgomi epizodiškai arba, kitaip sakant, tai tampa ritualiniu maistu. Ir vertėtų nepamiršti, kad pakankamas vandens kiekis bei fizinis krūvis, poilsis ir streso valdymo priemonės taip pat yra sveikatai palankios ir subalansuotos dietos dalis.
Kokia Jūsų nuomonė apie šiuo metu labai išpopuliarėjusias ketogenines, mažai angliavandenių ir riebalų turinčias dietas?
Tokios dietos iš esmės yra orientuotos tik į svorio valdymą, neatsižvelgiant į sveikatos tikslus, o juo labiau galimas rizikas. Laikantis tokių dietų išties įmanoma prarasti svorio, bet kadangi tokios dietos nėra subalansuotos, gali pristigti įvairių maistinių medžiagų, kilti rizika prarasti raumenų masės ir kūno skysčių, dėl to galimos su tuo susijusios pasekmės sveikatai. Be to, tokios dietos vertinamos kaip laikinos ir neišmoko žmogaus sveikatai palankių ir tvarių valgymo įpročių. Todėl sugrįžus prie buvusios valgymo praktikos, ilgainiui svoris taip pat sugrįžta, neretai su kaupu. Taip pat psichikos sveikatos specialistai teigia, kad dietos susijusios su didesne valgymo sutrikimų (pvz., nervinės anoreksijos, nervinės bulimijos, persivalgymo sindromo, naktinio valgymo sindromo) rizika, sutrikusiu santykiu ne tik su maistu, bet ir kūnu, sutrikdyta psichine ir socialine sveikata.
Ar sergantiems cukriniu diabetu reikėtų vengti kruopų ir iš jų pagamintų košių?
Sergantiems cukriniu diabetu kruopos ir iš jų pagamintos košės yra tinkamos ir rekomenduojamos, tik svarbu rinktis mažai rafinuotas, skaidulinių medžiagų gausias žemesnio glikeminio indekso kruopas ar grūdus. Be to, jų patiekalus galima papildomai praturtinti įvairiomis sėklomis, sėmenimis, sėlenomis, kas taip pat padės sumažinti patiekalo glikeminį indeksą. Tiek sergantiems cukriniu diabetu, tiek sveikiems žmonėms kompleksiniai angliavandeniai tebėra pagrindinis energijos šaltinis. Negana to, angliavandenių gausūs maisto produktai savo sudėtyje taip pat turi ir kitų būtinų maistinių medžiagų: skaidulų, augalinės kilmės baltymų, vitaminų, mineralų ir bioaktyviųjų medžiagų. Be to, išvirti grūdai ar kruopos – tai produktas, kuris pasižymi mažu kalorijų tankiu. Sergant 2 tipo cukriniu diabetu pirmiausiai yra gydomas antsvoris arba nutukimas, todėl grūdų patiekalai padeda sėkmingai valdyti ir svorį, ir ilgalaikę glikemiją
Kiek angliavandenių turėtų gauti vidutinio aktyvumo žmogus?
Ne mažiau 45 proc. nuo jam rekomenduojamos dietos kalorijų skaičiaus.
Kokią mėsą rekomenduojate rinktis siekiant sveikai maitintis?
Šiuo metu mokslininkai sutaria, kad perteklinis raudonos mėsos vartojimas yra siejamas su lėtinių ligų atsiradimu. Raudonos mėsos pakanka valgyti 1–2 kartus per savaitę arba, jei nėra poreikio, ir rečiau. O perdirbtą mėsą patartina valgyti itin retai, pvz., tik švenčių proga, arba visai jos atsisakyti.
Ar reiktų savo mityboje riboti kiaušinius?
Nėra nei vieno maisto produkto, kurį mes galėtumėme valgyti be saiko ir tik jį vienintelį. Išties mokslinė informacija apie kiaušinius kiek prieštaringa, bet daugiau duomenų, kad iš esmės kiaušiniai neturi tokios tiesioginės įtakos cholesterolio koncentracijai kraujyje ir aterosklerozės rizikai, kaip manyta anksčiau. Visgi praktiškai yra kiek kitaip: jeigu žmogus valgo neribotai ir monotoniškai vieną ar kitą produktą, vadinasi, jis nesuvalgo kažko kito, todėl mityba tampa skurdesnė. Valgant kiekvieniems pusryčiams kiaušinius, kruopoms ar kitiems maisto produktams vietos jau nebeatsiras. Negana to, dažnas derinys yra kiaušiniai ir majonezas arba šoninė, ir galiausiai turime vertinti jau ne kiaušinio, bet viso patiekalo maistinę vertę.
Koks galėtų būti pavyzdinis dienos meniu?
Pusryčiams virta skaldytų avižų košė su natūraliu graikišku jogurtu, bananu ir cinamonu; pietums grilyje kepta lašiša su virtų avinžirnių, grilyje keptų cukinijų ir vyšninių pomidoriukų bei čiobrelių ir balzaminio acto salotomis; vakarienei liesos varškės, špinatų ir kietojo sūrio varškėtukai su graikišku jogurtu; užkandžiams agurko lazdelės su naminiu humusu; pieno ir vaisiaus arba uogų bei kokosų drožlių kokteilis.
Į ką svarbiausiai atkreipti dėmesį, sergant cukriniu diabetu?
Svarbiausia suprasti, kad cukriniu diabetu sergančiojo dieta turėtų būti lygiai tokia pati kaip ir nesergančio žmogaus, kuris nori būti sveikas. Nėra jokių išskirtinių rekomendacijų, todėl labai norisi, kad sergančius cukriniu diabetu artimiausi žmonės palaikytų keisdami ir savo valgymo įpročius. Tai būtų konstruktyvi pagalba ne tik sergančiam artimajam, bet ir investicija į savo sveikatą, reikšmingai sumažinant riziką sirgti lėtinėmis ligomis, ypač širdies ir kraujagyslių, nuo kurių miršta didžioji dalis lietuvių.
Kuo cukrinis diabetas susijęs su nutukimu?
Nutukimas yra pagrindinė priežastis, nes dėl perteklinio riebalinio audinio kiekio, ypač visceralinių riebalų, vystosi atsparumas insulinui, keičiasi gliukozės metabolizmas ir vystosi 2 tipo cukrinis diabetas. Siekiant išvengti šios ligos, reikia rinktis sveikatai palankų gyvenimo būdą. Sergantys 1 tipo cukriniu diabetu dažniausiai yra sveiko, neretai net per mažo svorio. Visgi vis dažniau pasitaiko atvejų, kai žmonės su 1 tipo cukriniu diabetu turi antsvorio arba serga nutukimu. Tokiu atveju, lygiai taip pat kaip ir sergant 2 tipo cukriniu diabetu, svarbus svorio valdymas, kadangi didėjant svoriui, blogėja ir glikemijos kontrolė, didėja komplikacijų rizika.
Ar visada dėl nutukimo kaltas kalorijų perviršis?
Visada. Bet perviršis turi įvairių kaltininkų: fizinio krūvio sumažėjimas, streso lygio pasikeitimai, lėtinės ligos ir vartojami vaistai, genetinis polinkis, senėjimas ir įvairūs metabolizmo fiziologiniai pasikeitimai, kurių priežastis identifikuoti net šiuolaikinėje medicinoje dažniausiai neįmanoma.
Jūsų auksinė taisyklė, kad būtumėme sveiki ir liekni?
Atsakysiu pasiremdama pirmosiomis mitybos rekomendacijomis, išleistomis 1894 m. JAV: valgyti viską, valgyti saikingai, rinktis įvairius aukštos maistinės vertės produktus, stebėti porcijos dydį ir riboti riebų maistą.
Ačiū už pokalbį.
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje https://dia-iq.lt/kaip-sveikai-maitintis/?