1 tipo cukrinis diabetas – lėtinė liga, reikalaujanti atidos ir dėmesio visą gyvenimą. Nors už ligos tinkamą priežiūrą atsakingas pats sergantis žmogus ar jį prižiūrintis asmuo (pvz., tėvai, sergant vaikui), tačiau pagelbėti ir palengvinti atsakomybės naštą esant reikalui yra pasiruošusi visa diabeto komanda: šeimos gydytojas, gydytojas endokrinologas, slaugytojas diabetologas, dietologas, oftalmologas, neurologas ir kitų sričių sveikatos specialistai. Visų jų konsultacijos yra vertingos, todėl tikrai pravartu reguliariai lankytis, išsiaiškinti su liga susijusius klausimus, atlikti profilaktinius tyrimus, kad, pastebėjus sveikatos pokyčių, būtų galima laiku imtis priemonių ir pradėti tinkamą gydymą.
Šeimos gydytojas
Pas šeimos gydytoją tenka lankytis gan dažnai, nes jis išrašo receptus insulinui ir kitoms diabeto valdymo priemonėms įsigyti. Tačiau tai nėra vienintelis apsilankymų tikslas. Šeimos gydytojas vertina bendrą sveikatos būklę, išklauso nusiskundimus, sprendžia dėl tyrimų ir gydymo būtinumo, pagal tyrimų rezultatus ir poreikį siunčia konsultuotis pas atitinkamos srities kitus specialistus dėl reikalingo gydymo, kas 3 mėn. sergančiam diabetu nurodo atlikti HbA1c tyrimą. Konkrečiai pas gydytoją endokrinologą pacientas siunčiamas šiais atvejais:
Ne rečiau nei 1 kartą per metus dėl individualizuoto tikslinio HbA1c reikšmės parinkimo (atsižvelgiant į gretutines ligas, komplikacijas, hipoglikemijos riziką ir kt. veiksnius) ir dėl lėtinių ligos komplikacijų (dėl jų pirmą kartą turi būti tiriama praėjus 2 metams nuo diagnozės, jei CD kontrolė gera ir nėra komplikacijų).
Jei per 6 mėnesius nepavyksta pasiekti endokrinologo nustatyto individualizuoto tikslinio HbA1c reikšmės ar išlaikyti jį 6 mėnesius.
Jei atsiranda, įtariamos arba naujai diagnozuotos lėtinės cukrinio diabeto komplikacijos ar sunkios gretutinės ligos (pvz., širdies kraujagyslių ligos).
Jei atsiranda ar įtariamos pasikartojančios hipoglikemijos. Įtarus ketoacidozę ar hiperosmoliarinę būklę, pacientas nedelsiant siunčiamas į skubiosios medicinos pagalbos skyrių, kur sprendžiama dėl endokrinologo konsultacijos poreikio.
Dar viena svarbi šeimos gydytojo funkcija – siuntimo į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT) rengimas ir dokumentų paruošimas dėl paciento neįgalumo ar darbingumo lygio ir spec. poreikių nustatymo.
Gydytojas endokrinologas
Patvirtinus 1 tipo cukrinio diabeto diagnozę, pacientas iš karto siunčiamas gydytojo endokrinologo konsultacijos dėl:
gyvensenos keitimo plano sudarymo ir aptarimo bei mokymo ir gydymo skyrimo;
tikslinės glikemijos nevalgius ir po valgio nustatymo;
individualizuoto tikslinio HbA1c reikšmės nustatymo.
Kitų vizitų metu gydytojas endokrinologas vertina, kaip valdomas diabetas, todėl rekomenduojama konsultacijai pradėti ruoštis prieš 1–2 sav., t. y. vesti glikemijų, maisto, insulino ir fizinio aktyvumo dienoraštį, pagal kurį gydytojas galėtų spręsti, ką būtų galima koreguoti, siekiant geresnės ligos kontrolės. Taip pat gydytojas endokrinologas vertina paciento tyrimus, kurie taip pat gerai parodo ligos valdymo efektyvumą, besivystančias komplikacijas, organų sutrikimus, ypatingą dėmesį kreipia į skydliaukės veiklą, nes sergant cukriniu diabetu didelė tikimybė išsivystyti skydliaukės funkcijos sutrikimams, darančioms didelę įtaką gyvenimo kokybei.
Gydytojas endokrinologas apsilankymų metu sveikatos būklę vertina pagal šiuos rodiklius:
Rodiklis
Rodiklio stebėsenos dažnumas
Ūgis, kūno masė ir jos indeksas, arterinis kraujo spaudimas ir insulino leidimo vietų būklė
Kiekvieno apsilankymo metu.
Kojų ir pėdų būklė
Kiekvieno apsilankymo metu arba ne rečiau kaip 1 kartą per metus.
Tai, kas gali nulemti CD gydymo eigą (vaistų vartojimas, planuojamas nėštumas, mitybos įpročiai, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, dantų ir burnos ertmės priežiūra, psichikos sveikata (jei būtina).
Kiekvieno apsilankymo metu.
Glikozilinto hemoglobino (HbA1c) reikšmė
Ne rečiau kaip kas 3 mėnesius.
Lipidograma, kitų laboratorinių tyrimų duomenys
Pagal įtariamas gretutines ligas,esant rizikos veiksnių arba bent 1 kartą per metus. Asmenims iki 18 m. atliekama nuo 11 m. ligos pradžioje (pasiekus ligos kompensaciją). Jeigu pirmą kartą lipidograma normali, kartoti vieną kartą per penkerius metus. Esant rizikos veiksnių, lipidograma atliekama nuo 2 metų amžiaus. Idealu, kai lipidograma atliekama nevalgius. Atlikus lipidogramą po valgio ir radus pakitimų, reikia pakartoti tyrimą nevalgius.
Albumino ir kreatinino santykis vienkartiniame rytinio šlapimo tyrime arba albumino kiekis paros šlapime
Bent 1 kartą per metus. Kasmet vaikams nuo 11 metų amžiaus, praėjus 2 metams nuo ligos pradžios.
Glomerulų filtracijos greitis (aGFG), apskaičiuotas naudojant CKD-EPI 2009 m. skaičiuoklę (formulę)
Bent 1 kartą per metus. Tyrimų dažnis priklauso nuo lėtinės inkstų ligos stadijos.
Regėjimo aštrumo, retinopatijos įvertinimas
Ne rečiau kaip 1 kartą per metus ar dažniau pagal gydytojo oftalmologo rekomendacijas. Asmenims iki 18 m., sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, retinopatija vertinama nuo 11 metų amžiaus, praėjus 2 metams nuo ligos pradžios. Jei ligos trukmė iki 10 metų, ligos kontrolė optimali, retinopatija vertinama vieną kartą per 2 metus, esant rizikos veiksnių – vieną kartą per metus ar dažniau. Jei yra regėjimo aštrumo sutrikimų, siunčiama oftalmologo konsultacijos dėl kataraktos, retinopatijos, glaukomos, refrakcijos sutrikimų.
Neuropatijos įvertinimas
Asmenims iki 18 m.: dėl periferinės neuropatijos tiriama nuo 11 m., praėjus 2 metams nuo ligos pradžios. Vėliau dėl periferinės neuropatijos – vieną kartą per metus.
Tyrimai dėl celiakijos: audinių transgliutaminazės (anti-tTG – IgA) antikūnai
Asmenims iki 18 m.: pirmą kartą atliekami patvirtinus 1 tipo cukrinio diabeto diagnozę. Tyrimas kartojamas po 2 ir 5 metų nuo diagnozės patvirtinimo. Jei yra simptomų ar yra tėvų, senelių, brolių, seserų, sergančių celiakija, tyrimai atliekami dažniau.
Asmenims iki 18 m. pirmą kartą atliekamas patvirtinus diagnozę, vėliau tiriama vieną kartą per 2 metus. Jei nustatomi teigiami antikūnai (Anti-TPO, Anti-TG), skydliaukės funkcija tiriama kas 6–12 mėnesių.
Dar viena svarbi gydytojo endokrinologo funkcija – gydytojų konsiliumų, kurie reikalingi skiriant kompensuojamąsias ligos valdymo priemones (insulino pompas), inicijavimas. Gydytojų konsiliumas pagal endokrinologo pateiktus duomenis apie paciento sveikatos rodiklius teikia išvadą, kuri kompensuojamoji insulino pompa (su gliukozės jutikliais ar be jų) pacientui yra rekomenduojama naudoti.
Verta žinoti, kad gydytojas endokrinologas, įvertinęs cukriniu diabetu sergančio paciento kojų (pėdų) būklę, gali teikti rekomendaciją gydytojui ortopedui, traumatologui, chirurgui arba fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui skirti pacientui ortopedinę avalynę arba batų įdėklus.
Slaugytojas diabetologas
Pas slaugytoją diabetologą lankomasi šeimos gydytojo arba gydytojo endokrinologo siuntimu. Vienas siuntimas galioja vienerius metus, skaičiuojant nuo pirmojo apsilankymo. Slaugytojas diabetologas konsultuoja slaugos klausimais, siekiant išvengti cukrinio diabeto komplikacijų, atpažinti ir spręsti kilusias sveikatos ir psichosocialines problemas, atlieka gydomąjį pedikiūrą (diabetinės pėdos prevencija, kompensuojamos ne daugiau kaip 4 procedūros per metus) arba teikia diabetinės pėdos priežiūros paslaugas (kompensuojamos ne daugiau kaip 24 procedūros per metus).
Dietologas
Kadangi gera cukrinio diabeto kontrolė didžiąja dalimi priklauso nuo tinkamos mitybos, pravartu konsultuotis ir su dietologu, kuris, įvertinęs paciento sveikatos rodiklius, gyvenimo būdą ir pan., gali patarti, kokia mityba, fizinio aktyvumo lygis, dienos režimas būtų palankiausias reguliuojant kūno svorį ir siekiant optimalios ligos kontrolės.
Oftalmologas
Sunkiai valdomas cukrinis diabetas pirmiausiai pažeidžia kraujagysles, o tai turi didelės įtakos regėjimui. Į gydytoją oftalmologą sergantiems cukriniu diabetu vertėtų kreiptis profilaktiškai bent kartą per metus, o ne tik tada, kai jau akivaizdžiai pastebimas regos sutrikimas. Pavyzdžiui, diabetinė retinopatija paprastai vystosi be akivaizdžių simptomų, o pasiekus sunkiausią stadiją jau būna per vėlu taikyti gydymą. Todėl reguliarūs apsilankymai pas oftalmologą yra būtini siekiant laiku imtis priemonių, kad būtų išsaugotas regėjimas.