Medicinos mokslų daktarė Agnė Abraitienė
2022 m. rugsėjo 19–23 dienomis Stokholme (Švedijoje) vyko 58-asis kasmetis Europos diabeto asociacijos kongresas, kuriame buvo pristatytos 1 ir 2 tipo cukrinio diabeto mokslinių tyrimų bei gydymo naujovės. Po pandeminio laikotarpio tai buvo pirma Europos diabeto konferencija, vykusi ne nuotoliniu būdu, o gyvai susitikus. Gausiai susirinkę dalyviai su dideliu susidomėjimu klausėsi žymiausių mokslininkų ir diabeto gydymo ekspertų pranešimų. Pristatome kongreso naujoves, kurios gali būti įdomios ir naudingos sergantiems diabetu bei jų artimiesiems.
Diabetas ir mityba
Kaip išvengti cukrinio diabeto ir kaip teisingai maitintis sergant diabetu – šios temos domina savo sveikata besirūpinančius ir sveikus, ir diabetu sergančius asmenis. Konferencijoje buvo plačiai aptariama mitybos įtaka cukrinio diabeto išsivystymui bei mitybos įpročių ryšys su ligos eiga. Remiantis naujo tyrimo, kuris buvo pristatytas Stokholme, duomenimis, raudonos ir perdirbtos mėsos vartojimas yra susijęs su didesne rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu. Mokslininkų iš Italijos grupė atliko gyvūninės kilmės maisto produktų vartojimo ir 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo mokslinių tyrimų duomenų analizę ir nustatė, kad 100 g per dieną raudonos mėsos (jautienos, ėrienos ir kiaulienos) arba 50 g per dieną perdirbtos mėsos (šoninės, dešros ar rūkytos mėsos produktų) vartojimas padidina tikimybę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu 20–30 proc., o baltos mėsos (vištienos ir kalakutienos) vartojimas padidina riziką susirgti šia liga labai nedaug – tik 4–8 proc. Pieno produktų, ypač liesų, vartojimas šiame tyrime buvo susijęs su saikingai (3–10 proc.) mažesne cukrinio diabeto išsivystymo tikimybe, o saikingas žuvies ir kiaušinių valgymas reikšmingos įtakos 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymui neturėjo. Apibendrindami šio tyrimo rezultatus mokslininkai teigia, kad siekiant sumažinti 2 tipo cukrinio diabeto riziką, reikėtų apriboti raudonos ir perdirbtos mėsos vartojimą, o saikingas pieno produktų, pieno ir jogurto vartojimas gali būti skatinamas. Taip pat galima saikingai valgyti žuvį ir kiaušinius – šių produktų vartojimas neturi įtakos cukrinio diabeto išsivystymo rizikai.
Raudonos (jautienos, ėrienos, kiaulienos) ir perdirbtos mėsos (šoninės, dešros, rūkytos mėsos produktų) vartojimas didina tikimybę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, o pieno produktų, ypač liesų, vartojimas susijęs su mažesne rizika susirgti šia liga.
Mokslininkų iš Vokietijos grupė pristatė savo mokslinio tyrimo rezultatus, leidžiančius manyti, jog sergančių 2 tipo cukriniu diabetu mirties rizika gali būti sumažinta valgant maistą, turtingą omega-3, n-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, nesmulkintų grūdų, skaidulų ir žuvies. Tyrėjai įvertino ryšį tarp mirties dėl bet kokios priežasties ir mitybos veiksnių per vidutinį 10 metų laikotarpį. Tyrimo autoriai nustatė, kad padidinus viso grūdo produktų suvartojimą 20 gramų per dieną, mirtingumas sumažėja maždaug 16 %, o padidinus žuvies suvartojimą ankstyvos mirties rizika sumažėja 5 %. Per dieną pridėjus 5 g maistinių skaidulų ir padidinus n-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių suvartojimą (jų gausu riešutuose, linų sėmenyse, augaliniuose aliejuose bei žuvyje), mirties rizika sumažėja 13–14 proc., o kasdienis 100 g daržovių ir 10 g augalinių baltymų (jų gausu riešutuose, pupelėse, lęšiuose ir žirniuose) vartojimas susijęs su 9–12 proc. mažesne mirties rizika. Šio tyrimo autoriai mano, jog valgydami maistą, kuriame gausu nesmulkintų grūdų, skaidulų, žuvies, omega-3 ir n-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, taip pat į mitybos racioną įtraukdami daugiau daržovių ir augalinių baltymų, žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, gali gyventi ilgiau.
Sergančių 2 tipo cukriniu diabetu mirties rizika gali būti sumažinta valgant maistą, turtingą omega-3, n-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių (riešutų, linų sėmenų, augalinių aliejų bei žuvies), nesmulkintų grūdų ir skaidulų.
Gydymo insulinu naujienos
Pasaulyje maždaug 200 milijonų žmonių, sergančių cukriniu diabetu, kasdien naudoja insuliną. Nors insulino suleidimas nėra skausmingas, vis dėlto tai nėra pacientui maloni procedūra. Todėl mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip palengvinti sergančių diabetu gyvenimą ir sukurti patogesnius naudoti insulino preparatus. Šių metų Europos diabeto kongrese buvo pristatyti naujieji ilgo veikimo (baziniai) insulinai, kuriuos reikia švirkšti ne vieną kartą per dieną, o vieną kartą per savaitę. Kol kas šie insulinai dar nebaigti tirti klinikiniuose tyrimuose, tačiau tikimasi, kad netrukus jie bus prieinami sergantiems tiek 1, tiek 2 tipo cukriniu diabetu. Vartojant tokį insuliną bazinio insulino injekcijų skaičius sumažėtų nuo 365 per metus iki vos 52. Mokslininkai ir gydytojai supranta, kad diabetu sergantis žmogus turi daug kasdienių rūpesčių: laikytis teisingos mitybos įpročių, sportuoti, vartoti gliukozės kiekį mažinančius vaistus, stebėti gliukozės kiekį kraujyje. Tikimasi, kad bazinio insulino injekcijų skaičiaus sumažėjimas nuo kelių šimtų iki kelių dešimčių per metus pacientams bus patogus, todėl jiems bus lengviau laikytis gydytojų rekomendacijų.
Vartojant vieną kartą per savaitę švirkščiamą bazinį insuliną, insulino injekcijų skaičius sumažėtų nuo 365 per metus iki vos 52. Tikimasi, kad bazinio insulino injekcijų skaičiaus sumažėjimas pacientams bus patogus, todėl jiems bus lengviau laikysis gydytojų rekomendacijų.
Naujos tarptautinės 2 tipo cukrinio diabeto gydymo rekomendacijos
Šių metų Europos diabeto kongrese buvo pristatytos atnaujintos tarptautinės 2 tipo cukrinio diabeto gydymo rekomendacijos. Ekspertai šiose gairėse pabrėžia būtinybę gydymą parinkti kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, kūno svorį, amžių, gyvenimo būdą bei socioekonominius veiksnius. Atkreipiamas dėmesys, kad diabeto komplikacijų padeda išvengti ne tik gliukozės kiekio kraujyje mažinimas, tačiau taip pat naujųjų priešdiabetinių vaistų, teikiančių papildomą širdies ir inkstų apsaugą, vartojimas, tinkama per didelio kraujo spaudimo ir per didelio cholesterolio kontrolė bei nutukimo mažinimas. Iš tiesų kūno svorio mažinimo svarbai šiose rekomendacijose skiriamas ypač didelis dėmesys. Tyrimai rodo, jog sumažinus nutukimu sergančių pacientų kūno svorį 5–15 proc., žymiai pagerėja diabeto eiga ir sumažėja komplikacijų rizika. Taikant šiuolaikinius priešdiabetinius vaistus – į gliukagoną panašaus peptido-1 (GLP-1) agonistus (šie vaistai yra prieinami ir Lietuvoje tiek tabletėmis, tiek leidžiami), toks svorio sumažėjimas yra tikrai įmanomas!
Didelis dėmesys šiose rekomendacijose skiriamas gyvenimo būdo pokyčių svarbai. Mitybos ir fizinio aktyvumo patarimai iš esmės nepasikeitė – sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu rekomenduojama vartoti daugiau skaidulų, daržovių, augalinės kilmės produktų ir žuvies bei sportuoti bent 150 minučių per savaitę. Taip pat pabrėžiama, kad maži, tačiau nuoseklūs fizinio aktyvumo pokyčiai taip pat yra labai reikšmingi – gliukozės rodikliai pagerėja sportuojant bent 30 min. per savaitę, o 500 žingsnių per dieną fizinio krūvio padidinimas sumažina mirtingumą 2–9 procentais. Teisingas miego režimas taip pat padeda suvaldyti gliukozės padidėjimą – rekomenduojama miegoti kasdien nuo 6 iki 9 val. bei vengti vėlyvo užmigimo. „Vyturių“ gliukozės kontrolė dažnai yra geresnė, o fizinis aktyvumas – didesnis nei „pelėdų“.
Šiose rekomendacijose pabrėžiama, kad pacientų, sergančių inkstų ar širdies ligomis, gydymo schemose turi būti naujieji priešdiabetiniai vaistai – GLP-1 agonistai ir (arba) natrio-gliukozės transporterių-2 (SGLT-2) inhibitoriai, teikiantys papildomą inkstus ir širdį apsaugančią naudą. Galime pasidžiaugti, kad šios vaistų grupės ir pas mus tampa prieinamos vis daugiau pacientų, sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu, nes nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo nauja diabeto gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarka Lietuvoje. Džiugu, kad efektyviausi gliukozę ir svorį mažinantys vaistai – geriami arba leidžiami GLP-1 receptorių agonistai – dabar gali būti skiriami daugeliui cukriniu diabetu sergančių pacientų jau ankstyvoje ligos stadijoje.
Pagrindinės atnaujintų tarptautinių 2 cukrinio tipo diabeto gydymo rekomendacijų nuostatos:
- ·Gydymas turi būti parenkamas individualiai.
- Ypatingas dėmesys nutukimo mažinimui.
- Tinkama mityba ir fizinis aktyvumas – veiksmingi būdai pagerinti ligos eigą.
- Vaistų su papildoma širdį ir inkstus apsaugančia nauda (GLP-1 agonistų ir (ar) SGLT-2 inhibitorių) skyrimo svarba sergantiems cukriniu diabetu ir širdies, kraujagyslių bei inkstų ligomis.
Parengta bendradarbiaujant su UAB „Novo Nordisk Pharma“
Šį straipsnį lengvai suprantama kalba galite skaityti mūsų svetainėje https://dia-iq.lt/europos-diabeto-asociacijos-naujienos/