Vilija Kauneckienė
Kai tenka papasakoti su 1 tipo cukriniu diabetu nesusidūrusiems asmenims, kad ligos valdymui savarankiškai pasidariau dirbtinės kasos sistemą, dažnam jų iš nuostabos išsiplečia akys, padidėja pagarbos lygis ir neretai lydi klausimas, ar labai brangiai kainavo? Tiesą sakant, tai nemokama programa, nereikalaujanti jokių išankstinių programavimo žinių, pakanka pažingsniui vykdyti internete laisvai prieinamas instrukcijas. Žinoma, tai ilgas sistemos kūrimo kelias, tačiau tikrai kiekvienam įveikiamas.
Dirbtinės kasos sistema (DKS) – tai pagal tam tikrą algoritmą paties susikurta programėlė, veikianti Jūsų išmaniajame telefone (šiame straipsnyje kalbama apie Android telefonams tinkančią programą Android APS), gaunanti informaciją iš nuolatinio gliukozės jutiklio ir pagal jo duomenis sąveikaujanti su insulino pompa. DKS užduotis – atlikti tai, ką daro funkcionuojanti sveika kasa – be vartotojo įsikišimo siekti išlaikyti gliukozės kiekį kraujyje normos ribose.
Populiariausi gliukozės jutikliai ir insulino pompos, suderinamos su Android APS dirbtinės kasos sistema (programėle).
Gliukozės jutikliai |
Insulino pompos |
Dexcom G5, G6, One gliukozės jutikliai. Šie jutikliai vertinami dėl duomenų tikslumo ir patikimumo. Jais naudojantis leidžiamos visos Android APS funkcijos be apribojimų. |
Dana RS arba Dana R insulino pompos laikomos tinkamiausiomis dirbtinės kasos sistemai, nes jas galima tiesiogiai be papildomų priedų susieti su išmaniuoju telefonu ir pačia Android APS. |
Freestyle Libre 1 (su siųstuvu) ir Libre 2 gliukozės jutikliai. Sėkmingai naudojami Android APS vartotojų. Nedidelė dalis Android APS funkcijų yra neprieinamos. |
Accu-chek Combo insulino pompa tinkama dirbtinės kasos sistemai, tačiau sąsajai su telefonu reikalinga papildoma programėlė „Ruffy“, kurią taip pat reikia pasidaryti pačiam (panašiai kaip pačią Android APS programėlę). |
Kodėl neįmanoma atsisiųsti parengtos Android APS programėlės?
Programėlės, deja, negalima parsisiųsti iš jokios programėlių svetainės ar gauti tiesiogiai iš kodo kūrėjų. Tai susiję su itin griežtais teisiniais medicinos priemonių reguliavimais ir insulino, kurio neteisingas dozavimas yra pavojingas gyvybei, naudojimu. Jei tokia programėlė taptų prieinama kiekvienam, jos platintojas taptų atsakingas už galimus sveikatos sutrikdymus neteisingai naudojant algoritmą.
Tačiau niekas negali uždrausti programėlę pasidaryti ir naudoti pačiam, prisiimant visą atsakomybę už savo sveikatą. Juolab kad programėlės kodas ir informacija, kaip jį panaudoti, yra laisvai prieinami.
Iš karto noriu pabrėžti, kad programėlei susikurti keliolikos minučių nepakaks, gali prireikti net keleto valandų – ir tai yra visiškai normalu. Greičiausiai pirmą kartą susidursite su nauja programine įranga Android Studio, kurios vien atsisiuntimas ir įdiegimas į kompiuterį gali užtrukti ne vieną valandą. Ši programinė įranga naudojama mums įprastoms telefono aplikacijoms kurti, tad trumpam galima pasijusti programuotojais, nes šioje aplinkoje ir bus kuriama mums reikalinga Android APS programėlė.
Android APS programėlės kūrimo žingsniai
1 žingsnis. Tinkamas kompiuteris
- Operacinė sistema – tik 64 bitų (32 bitų netiks!).
- Microsoft Windows 8 ar 10 operacinė sistema su bent 8 GB operatyviosios atminties (RAM) arba
- MacOS® 10.14 (Mojave) ar vėlesnė operacinė sistema su bent 8 GB operatyviosios atminties (RAM).
2 žingsnis. Kūrimui reikalingos programinės įrangos parsisiuntimas
- Nemokama Android Studio programinė įranga (versija 2020.3.1 arba vėlesnė) pasiekiama https://developer.android.com/studio.
- Taip pat parsisiunčiami papildomi Android Studio priedai ir Android APS programos kodas (detali instrukcija https://androidaps.readthedocs.io/, skiltis „Building the APK“, yra galimybė pasikeisti kalbą į norimą).
3 žingsnis. Android APS programėlės kūrimas
Pagal Android APS oficialioje dokumentacijoje pateikiamą instrukciją atlikus visus reikiamus žingsnius, Android Studio programinė įranga pati vykdo visus būtinus veiksmus ir sukuria mums suprantamą ir patogią naudoti programėlę. Prieš ją suformuojant kompiuteryje, bus reikalinga pasirašyti savo unikaliu parašu – programiniu raktu (taip pat pažingsniui nurodyta instrukcijoje). To reikia, kad išmaniojo telefono apsaugos sistemos Android APS programėlės neblokuotų ir neištrintų.
4 žingsnis. Susikurto failo perkėlimas į išmanųjį telefoną
Android Studio kompiuteryje sukuria instaliacinį failą, kurį tereikia perkelti į išmanųjį telefoną. Tai galima atlikti naudojantis laidu (greičiausias kelias) arba debesijos saugyklos priemonėmis, pvz., Google Drive. Siųsti el. paštu greičiausiai nepavyks dėl nemažo paties failo dydžio ir elektroninio pašto programų apribojimų.
Perėjus šiuos 4 žingsnius, galima save pelnytai pagirti ir net apdovanoti. Nors tikrai reikia nemažai laiko viskam išsiaiškinti, taip pat ir įveikti išankstines baimes dėl nulinių programavimo įgūdžių, tačiau galiausiai dažnas šios programos naudotojas gali patvirtinti, kad nueitas kelias nebuvo itin sudėtingas, tereikėjo atidžiai sekti visas instrukcijas žingsnis po žingsnio. Taip pat nereikia pamiršti, kad iškilus neaiškumams ar susidūrus su sutrikimais, galima sulaukti visos bendruomenės, kuri jau yra perėjusi šį etapą, pagalbos.
O kas toliau?
Darbas su susikurta Android APS programėle dabar dar tik prasideda. Tik instaliavus telefone, programėlė nei gauna glikemijos duomenų, nei leidžia insuliną. Tad ją atsidaryti ir nagrinėti, kol ji nesusieta su insulino pompa, yra visiškai saugu. Verta pasiaiškinti, kokios yra nustatymų galimybės ir apribojimų ribos. Privaloma būti smalsiems ir oficialioje dokumentacijoje (pasiekiama adresu https://androidaps.readthedocs.io/) analizuoti, ką kiekviena funkcija reiškia, įgalina ar apriboja.
Tęsinys:
2 straipsnio dalis
3 straipsnio dalis